Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | foto: Michal Šula, MF DNES

Kritika Topolánka před kongresem sílí, ODS ale nemá nikoho lepšího

  • 391
ODS je devět dní před kongresem v takové krizi, v jaké nebyla už dlouho. Čtyři měsíce po "toskánské aféře" řeší, jestli může příští volby vyhrát s Mirkem Topolánkem, nebo na poslední chvíli otočí kormidlem a zvolí si nového vůdce. Největší pravicová strana ale zatím nemá nikoho lepšího.

Byla půlka září a šéf ODS Mirek Topolánek právě svým poslancům oznamoval, že se rozhodl vzdát poslaneckého mandátu.

"Jsme strana pinglů a stavebních firem," řekl podle několika očitých svědků na jednání poslaneckého klubu a hned dodal, že si musí rozmyslet, jestli chce stranu vůbec dál vést. Topolánek popírá, že se vyjádřil takto. I tak tahle historka dobře vystihuje atmosféru ve straně.

Topolánek má v ODS stále více kritiků. Vadí jim jeho cholerické výbuchy, špatná komunikace se straníky, příliš vlivný kamarád Dalík nebo třeba složení poslaneckého mandátu.

"Buď se na kongresu objeví nějaký rytíř na bílém koni a řekne: Chci vás vést, nebo se musíme sešikovat do jedné řady za Topolánkem. Jiná možnost není," krčí rameny dlouholetý poslanec Jan Vidím.

Kdo za něj?

"To, že teď sedí náš lídr během jednání Sněmovny na galerii pro hosty, je prostě tragédie," říká místopředsedkyně Sněmovny za ODS Miroslava Němcová.

Zatímco za řečnickým pultíkem líčí své pravicové plány předák sotva vzniklé TOP 09 Miroslav Kalousek, Topolánek si na galerii hledá místo k sezení mezi skupinami školáků a důchodců. Šéf ODS však nedávno přešel do protiofenzivy, když vyzval všechny straníky, aby šli za ním. Případnou výměnu předsedy krátce před volbami komplikuje i to, že blížící se listopadový kongres není plánován jako volební.

Hlavní problém je však jinde: těch "rytířů", kteří by na sebe v kritické chvíli vzali odpovědnost, se jaksi nedostává - do křesla předsedy třicetitisícové partaje, která chce vládnout zemi, se nikdo nehrne.

"O kandidatuře na předsedkyni bych začala uvažovat, až kdybychom si odhlasovali mimořádný volební kongres na počátek příštího roku," říká velmi opatrně Miroslava Němcová.

A slova místopředsedy Petra Gandaloviče působí spíše komicky. Řekl sice, že by v případě dalšího volebního kongresu předsedu vyzval, současně však popírá, že by pro to začal shánět hlasy. A ještě k tomu se snaží být loajální k současnému lídrovi. "Veřejně o jeho chybách mluvit nechci," odpovídá na otázku, co dělá předseda špatně.

Čím to, že se v tak velké straně nenajde mladý a ambiciózní lídr, který Topolánka vyzve na souboj?

"Silných osobností je ve straně celá řada. Ten kongres ale přece neměl a nemá být volební. Nikdo v dostatečném předstihu na úrovni místních a oblastních sdružení neuvažoval o kandidátovi," říká Topolánek.

Němcová vidí vysvětlení jinde. "V některých regionech může být problém, že na vyšších úrovních noví lidé nedokážou prorazit krustu politicko-podnikatelských zájmů."

U konzervativců tak, zdá se, vítězí názor, že do voleb půjdou se "starým dobrým" Topolánkem. Ačkoli právě včera se ústecká krajská organizace shodla na požadavku, aby se do konce února konal volební kongres, pokud Topolánek na tom listopadovém nepožádá o potvrzení mandátu.

"Ano, můžeme mít v únoru nového předsedu, zvoleného někdy ve čtvrtém kole a po strašném masakru, až na sebe jednotlivé frakce začnou vytahovat špínu. Ale takový člověk by pak vedl stranu s dvacetiprocentními preferencemi," říká člověk z nejužšího vedení ODS. A vzápětí dodá větu, která je příznačná: "Každý máme své Toskánsko."

A to je zřejmě nejbolavější místo současné ODS. Červencové fotografie Topolánka v toskánském letovisku Monte Argentario s vlivnými lobbisty a manažery velkých firem nejsou zdaleka jediným příkladem.

"Velrybáři útočí"

Tak třeba Gandalovič. Toho podporují mocní podnikatelé v severních a jižních Čechách, kteří jsou do velké míry závislí na státních zakázkách.

"Když se Gandalovič přihlásil o post předsedy, byl to signál, že tihle šíbři začali útočit na nejvyšší patra," myslí si poslanec František Laudát, který z ODS přeběhl k TOP 09.

"To, že za mou kandidaturou stojí podnikatelé, je nesmysl," brání se Gandalovič.

Právě v zájmu Gandaloviče byly však loni do ODS za peníze nabírány stovky "černých duší", aby pro něj hlasovaly. "Na kongresu musíme sáhnout do vnitřních pravidel strany, aby nás tolik nezatěžovaly například účelové nábory členů a různé nepolitické vlivy, a naopak posilovalo zdravé konkurenční prostředí," slibuje Topolánek.

Kdo s kým v ODS

Pavel Bém, šéf pražské ODS
Jeden z velkých Topolánkových rivalů. Z pražské volební kandidátky dokázal vyštípat všechny "topolánkovce". Když však loni vyzval Topolánka k souboji o křeslo předsedy, pohořel.

Petr Gandalovič, místopředseda
Muž z Ústeckého kraje, kde politika a byznys prorostly vzájemně nejvíce. Podporují ho severočeští podnikatelé, ale i obchodníci z jižních Čech a Plzně.

Petr Nečas, místopředseda
Politik s přezdívkou "pan Čistý". Nikdy nefiguroval v žádném skandálu. Dříve loajální "topolánkovec" nyní předsedu kritizuje. Vůči Bémovu táboru se výrazně nevyhraňuje.

Ivan Langer, místopředseda
Donedávna silný Topolánkův spojenec. Podle informací MF DNES jejich vztahy ochladly poté, co se Topolánek nepostavil za Langerovy lidi, kteří odešli z ministerstva vnitra kvůli Martinu Pecinovi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video