Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Předepisujte jen určité léky, častěji nutí zdravotní pojišťovny lékaře

  • 289
Zdravotní pojišťovny začaly více promlouvat do toho, co pacientovi doktoři napíší na recept. Části lékařů a lékárníků se to nelíbí. Upozorňují na to, že pojišťovny upřednostňují léky vybrané neveřejným klíčem a blokují možnost jejich záměny. Pojišťovny takzvané pozitivní listy hájí tím, že uspoří peníze z veřejného zdravotního pojištění.

Možnost záměny blokuje slovo "nezaměňovat" vepsané lékařem na recept. Toto slovo doktoři používají v případech, kdy pacient má alergii a kvůli ní mu vyhovuje pouze jeden konkrétní lék. Pokud je na receptu "nezaměňovat", lékárník musí bez výjimky vydat jen to, co lékař předepsal, i když by si pacient přál něco jiného.

Stejným slovem si nyní zdravotní pojišťovny jistí, že pacient dostane jen takový lék, který ony doporučují na takzvaném pozitivním listu. "Při preskripci je vhodné uvádět na receptu příznak Nezaměňovat," tvrdí Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje všechny současné pojišťovny kromě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Podobné pravidlo uplatňuje podle lékařů i VZP.

"Je to doporučený postup," potvrdil z praxe Lubor Kinšt ze Sdružení praktických lékařů. Jenže takový postup vadí části lékařů a lékárníkům.

"Dochází k využívání medicínského nástroje ke komerčním účelům," domnívá se Stanislav Havlíček, který je v představenstvu Lékárnické komory ČR. Právě ta patří k nejhlasitějším kritikům takzvaných pozitivních listů.

VZP se proti kritice ohrazuje. Podle ní lékaři označení nemusejí na receptu uvádět. "To, zda lékař označí přípravek 'nezaměňovat', je pouze na jeho rozhodnutí," podotýká mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

"Je to nepřímé ovlivňování. Musím ale uznat, že povinností pojišťovny je sledovat i nákladovou stránku věci. Ale samozřejmě léčení a náklady jdou vždy trochu proti sobě. Teď jde o to, že jsme jako lékaři zvyklí, že jen my můžeme rozhodovat, co musí  pojišťovna zaplatit. A to je také tlak a také není úplně správný," míní Kinšt.

Lék se prodává dráž, přesto ho pojišťovna doporučí

Výrobci léků, lékaři i lékárníci také upozorňují, že pojišťovny protežují léky, které patří na trhu k těm dražším. "Třeba u Helicidu jsou na trhu další tři levnější preparáty od konkurence," upozornil jeden ze zástupců farmaceutických firem, které vyrábějí generika, tedy léky, které využívají toho, že originálnímu přípravku již vypršela ochrana patentem.

"VZP se údajně řídí cenou za jeden den léčby. To je problém, protože ceny léků se mění. Pojišťovna proto často podporuje předepisování léku, který ve skutečnosti není nejlevnější," uvedl Emil Zörner, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.

"Konkurenční přípravky mají sice z rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv vyšší maximální cenu, než za kterou se prodává lék na pozitivním listu, avšak to vůbec nesouvisí s reálnými cenami na trhu.  A co víc, v poslední době se objevují případy, kdy je cena doporučovaného léku dokonce vyšší, než jsou maximální ceny léků konkurenčních," popsal Zörner.

Mají přednost

Pozitivní list VZP zatím hovoří o těchto lécích:

  • Helicid na žaludek, Zentiva
  • Amaryl na cukrovku, Sanofi
  • Osagrand na řídnutí kostí, Zentiva
  • Fokusin na zbytnění prostaty, Zentiva
  • Penester na zbytnění prostaty, Zentiva

Od července na seznam přibude:

  • Zocor na snížení cholesterolu,
    Merck Sharp & Dohme - Chibret

Pozitivní list Svazu zdravotních pojišťoven ČR čítá desítky léků. Jejich seznam najdete zde. Svaz jej bude od 1. července aktualizovat.

VZP argumentuje tím, že na seznam se dostane jen ten výrobce, který si s pojišťovnou nasmlouvá slevu. "Pro zařazení přípravku na pozitivní list VZP jsou dvě kritéria. Prvním je nejnižší nabídnutá cena po slevě, druhý schopnost uspokojit trh," popsal Tichý.

Svaz pojišťoven pracuje s podobnými podmínkami. Místo slevy však počítá s takzvaným úhradovým ekvivalentem. "Ten je vypočten jako podíl úhrady za balení a počtu definovaných dávek v balení příslušného léčivého přípravku," uvedl svaz.

Lékaři a lékárníci tvrdí, že není zcela jasné, co konkrétně se s cenou a úhradou děje. "Počítačový program, který má tři čtvrtě ordinací, nám sice barevně ukáže, zda je lék doporučovaný, či nikoliv, informace o slevě z něj ale nedostane. V softwaru vidíme jen původní cenu," popsal kardiolog Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů.

Mluvčí VZP však tvrdí opak. "Lékař i lékárník slevu na svém softwaru může vidět," uvedl Tichý.

Jojko se zaváděním pozitivních listů v současné podobě nesouhlasí. "Nelíbí se mi, že rozhodování o slevách probíhá za zavřenými dveřmi. O zařazení na seznam se rozhoduje kdesi uvnitř budovy VZP, ale nevstupuje do něj žádná komise odborníků," tvrdí Jojko.

Ušetříme miliardy, tvrdí pojišťovna

Pozitivní listy pojišťovny zavedly jako pomůcku pro pacienty, ale zejména pro lékaře a lékárníky. Měli by z nich vyčíst, které léky jsou nákladově nejvýhodnější. Tedy odčerpají nejméně peněz z veřejného zdravotního pojištění. Výrobce léků pak má motivovat ke snížení ceny. Třeba VZP mluví v souvislosti s pozitivním listem o úsporách až dvou miliard korun ročně.

VZP pozitivní list zavedla v březnu letošního roku, Svaz zdravotních pojišťoven ČR jej má od ledna 2012. Obě instituce seznam postupně doplňují. VZP například nedávno oznámila, že od července na pozitivní list doplní šestou položku: lék na snižování hladiny cholesterolu.

"Byli bychom rádi, kdyby se lékaři řídili pozitivními listy v průměru zhruba v osmdesáti procentech případů. Zbylých dvacet procent by podle našeho názoru na nejrůznější výjimky mělo stačit," uvedl dříve náměstek ředitele VZP Petr Honěk.

Ačkoli má dokument doporučující charakter, mezi lékaři se mluví o tom, že za jeho nedodržování budou pojišťovny rozdávat pokuty. Nebo budou striktní při zpětném hrazení vyúčtované péče. Podle VZP zůstane vždy na lékaři, zda napíše jiný než doporučovaný lék. "VZP nezastírá, že chce lékaře vést k tomu, aby v maximální možné míře předepisovali levnější varianty léků. Odborné hledisko ale musí mít vždy přednost," tvrdí Tichý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video