Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kritik z ODS: Pokud Lisabonská smlouva nepůjde k soudu, bude to podraz

  5:51
ODS utlumila kritiku Lisabonské smlouvy, nástupkyně odmítnuté euroústavy. Své výhrady dává najevo už jen několik poslanců, třeba Jan Schwippel z platformy Vlastimila Tlustého. "Nehraje se s námi férově," stěžuje si. ODS prý ustupuje i od záměru předložit smlouvu k posouzení Ústavnímu soudu.

Naše ústava není trhací kalendář, říká poslanec Jan Schwippel, člen Tlustého platformy. | foto: PSP ČR

Poslanec Jan Schwippel naznačuje, že se ODS snaží smlouvu překotně schválit zřejmě s ohledem na koaliční partnery. "ODS jim ale nic nedluží," říká poslanec a připomíná, že ratifikace smlouvy není součástí koaliční dohody.

Minulý týden se smlouvou zabývala senátní ústavní komise. Podle ní není mezi reformní smlouvou EU a českou ústavou rozpor. Komise proto nepodpořila přezkoumání smlouvy Ústavním soudem, jak ODS původně navrhovala. - čtěte Ústavní komise nenašla rozpor

Pane poslanče, vy jste na minulém projednávání Lisabonské smlouvy hlasoval proti tomu, aby byla smlouva poslána do druhého čtení, třebaže většina vašich kolegů v ODS byla pro. Proč hlasujete jinak?
Musím říci, že to projednávání na klubu ODS považuji za velmi zvláštní. Nejdříve se nám říkalo, že bude jednání o smlouvě přerušeno, pak se mluvilo o "zaparkování do výboru". A teď, že nemáme hlasovat pro předložení této smlouvy k posouzení Ústavním soudem. Přitom to bude možná poslední rozhodnutí, které tato instituce vůbec bude moci ve vztahu k EU udělat. Mám pocit, že se s námi nehraje férově.

V jakém smyslu se nejedná férově? Můžete to upřesnit?
Na poslaneckém klubu ODS se tomuto tématu věnovalo v rozpravě asi tak pět minut, což pokládám za docela neadekvátní významu této smlouvy.

Ústavní komise Senátu, ve které jsou i členové ODS, prohlásila, že nová euroústava není v rozporu s českou ústavou. Ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra dokonce řekl, že neví, zda podpoří v Senátu návrh na projednání smlouvy u Ústavního soudu. Není tím podání euroústavy k soudu ohroženo?
Samozřejmě že ohroženo je. A musím říci, že kdyby to dopadlo tak, že nakonec nebude ta smlouva k Ústavnímu soudu dána, tak bych to pokládal za velký podraz. Těch otázek, které by měl Ústavní soud posoudit, je celá řada. Proto mi vůbec není jasné, jak k takovému závěru nějaká komise, která podle mého soudu na to ani nemá oprávnění, mohla dojít.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se v televizní debatě na ČT1 nechal slyšet, že vyjádření této komise bere na vědomí. Tedy, že komise neshledala smlouvu v rozporu s českou ústavou. Kde vy vidíte potenciální rozpory?
Ústavní soud by měl v prvé řadě přezkoumat právní zakotvení přednosti práva EU před právem členských zemí. Protože se to vztahuje přímo na něj a na jeho budoucí roli, zda mu v budoucnosti bude vůbec ještě něco poskytnuto k přezkoumání. A za druhé jsou problematická ta různá zmocňovací ustanovení, která umožňují přesun do většinového hlasování bez ratifikace v národních parlamentech.

Není přece možné, jak říká pan Havel, abychom měnili naši ústavu na objednávku z EU. Ústava není trhací kalendář, ale garantuje jistá práva a povinnosti. Musíme se velmi vážně zabývat tím, zda to bude platit i po přijetí Lisabonské smlouvy.

Co říkáte tomu, že smlouva není v oficiálním úplném českém znění? Má to nějaký důvod?
Já jsem slyšel takové velice zvláštní vysvětlení od pana Špidly, který řekl, že smlouvu není možno poskytnout v oficiálním konsolidovaném znění z toho důvodu, že nebyla ještě ratifikována. Ale to mi připadá velice zvláštní. Protože máme k dispozici právní vyjádření, které říká, že poskytnutí toho tisku bez toho, že by poslanci měli oficiální konsolidované znění, a to včetně navrhovaných změn a doplnění, je v rozporu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny. Protože poslanci v takové chvíli vlastně nevědí, o čem hlasují.

Může vůbec Sněmovna hlasovat o mezinárodní smlouvě, která není v českém jazyce?
Domnívám se, že smlouva hlasovatelná není. Proto jsem i hlasoval pro návrh na přerušení projednávání smlouvy, který se ve Sněmovně objevil. A mám to podpořeno tím právním stanoviskem. Takže já samozřejmě pro to přerušení budu znovu hlasovat.

Kdy?
Budeme to projednávat velmi pravděpodobně na poslaneckém klubu ODS a je nanejvýš pravděpodobné, že první čtení bude pokračovat na schůzi Sněmovny v úterý 1. dubna. Nejsem ale schopen odhadnout, zda bude dokončeno to první čtení, ale lze se toho obávat.

Patříte mezi jedny z mála kritiků Lisabonské smlouvy. Jaké vidíte její hlavní nevýhody?
Můj obecný názor je, že ta smlouva vůbec neplní závěr, který si EU uložila v Laakenské deklaraci – tedy Unii transparentnější a demokratičtější. Protože ten soubor změn rozptýlených na dvou tisících osmi stech stranách primárních smluv, je zcela nečitelný a nesrozumitelný. Obchází se názor voličů, protože jim ve velké většině nebude poskytnut prostor k vyjádření v referendu, přestože euroústavu už dvě referenda zamítla. Dochází k velkému posunu, kdy ještě menší okruh lidí bez jasného mandátu bude rozhodovat o ještě širším okruhu otázek.

A konkrétní výhrady? Co to znamená pro Českou republiku?
Z hlediska České republiky považuji za nejzávažnější to, že naše země výrazně ztrácí svou hlasovací sílu. Ze situace, kdy byl její hlas jen 2,4 krát nižší než hlas Německa, na situaci, kdy bude osmkrát nižší. A Česká republika také ztrácí právo veta ve zhruba padesáti oblastech, včetně tak citlivých témat, jako je legální migrace, doprava, energetika, financování Unie nebo vnitřní věci.

Není poněkud zvláštní, že poslanci ODS hlasováním pro Lisabonskou smlouvu vlastně porušují ustanovení vlastního kongresu?
To je samozřejmě pro mne velký problém, protože si myslím, že jsme porušili už hned dvě usnesení kongresu ODS. Jednak to stále platné usnesení, že nebudeme přenášet pravomoci na nadnárodní instituci, a také čerstvé usnesení, které zavazuje poslance a senátory hlasovat pro poskytnutí smlouvy k posouzení Ústavnímu soudu. Čili opakuji, pokud se tak nestane, pak bych to považoval za velký podvod.

Proč ODS ustupuje? Je to s ohledem na koaliční partnery?
V koaliční dohodě podpora Lisabonské smlouvy není zakotvena a zelení by se neměli divit, že by ji ODS nepodpořila. Zelení se podobně odvolávali na to, že v koaliční smlouvě není zakotvena podpora znovuzvolení Václava Klause prezidentem. To byla pravda, stejně tam však není zakotvena ani podpora Lisabonské smlouvy. ODS by se tedy měla zachovat dle svého usnesení a neohlížet se na svého koaličního partnera podobně, jako učinili zelení. ODS jim vůbec nic nedluží.

Europoslanci za ODS se hlasování o smlouvě vyhnuli tak, že se hlasování zdrželi. To je trochu mírnější postoj než hlasovat proti. Nebylo by to tedy řešení s ohledem na koalici?
Je žádoucí, aby ODS vystupovala jednotně - ať už jde o chování jejích poslanců v Evropském parlamentu nebo v parlamentu národním. Čili já jsem přesvědčen, že bychom se měli zachovat obdobně jako naši poslanci v Evropském parlamentu. Kdybychom se zdrželi, tak to by znamenalo, že by ta nová ústavní smlouva nebyla přijata. Což by ale nebyla žádná katastrofa, protože v tom případě by platily takové podmínky, které odsouhlasili naši občané v referendu.

Když jsme u referenda, KSČM navrhla referendum právě o Lisabonské smlouvě. Podpoříte ho?
Já jsem obdobný návrh už jednou ve Sněmovně podpořil, a pokud jde o to, zda ho podpořit ještě jednou - samozřejmě stále doufám, že se v rámci ODS dokážeme domluvit na nějakém postupu, který by ani neporušil usnesení kongresu ODS a ni by nešel proti tomu, co jsme dlouhodobě slibovali našim voličům.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  11:50

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Nezvládla jsem prodat svou práci. Neměla jsem lajky, řekla končící Langšádlová

25. dubna 2024  11:44

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, protože...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má 6 miliard korun ročně

25. dubna 2024  11:36

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Rakety ATACMS jsou stěžejní, ale Rusové se mohli připravit, míní analytici

25. dubna 2024  11:30

Rakety dlouhého doletu ATACMS, které USA poskytly Ukrajině, by mohly oslabit ruskou logistiku a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...