Studenti během maturitní generálky. (11.10. 2010)

Studenti během maturitní generálky. (11.10. 2010) | foto: Michal Šula, MF DNES

Kritik maturit prosadil v Senátu jejich zrušení, v dolní komoře ale narazí

  • 21
Mají gymnazisté ještě šanci, že se na jaře vyhnou premiéře státních maturit? Horní komora s převahou levice sice návrh senátora za ČSSD Marcela Chládka na jejich zrušení podpořila, v dolní komoře s vládní většinou ale s největší pravděpodobností narazí. Stejně jako jiné návrhy opozice.

Poprvé řešili senátoři Chládkův návrh v září. Tehdy mu ho ale vrátili s tím, ať ho přepracuje. Původně navrhovaný odklad o tři roky nahradil úplným zrušením státní zkoušky. V této podobě se návrh ve čtvrtek dostal na stoly senátorů (viz Senát schválil zrušení státních maturit. Projekt prý není řádně připravený).

KRITIK CHLÁDEK

Senátor za ČSSD a náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek kritizuje státní maturity poslední rok. "Trvám na tom, aby se udělal finanční audit, protože si myslím, že se tam krade. Dále personální audit, protože si myslím, že tam pracují lidé, kteří tam ani nemusí být. A hlavně procesní audit, protože si myslím, že je to zbytečně předražený administrativní moloch," tvrdí Chládek. V únoru dal podnět antimonopolnímu úřadu, aby prověřil situaci kolem státních maturit včetně třísetmilionového tendru, který vyhrála firma Logica Czech Republic. Úřad zjistil, že byl tendr v pořádku.

Během uplynulých tří měsíců se ale nezměnil pouze Chládkův návrh, ale také složení horní komory parlamentu. Po podzimních volbách, kdy se obměňovala třetina Senátu, tu ČSSD získala poprvé v historii většinu.

"Levice většiny využívá a takové návrhy teď procházejí. Pokud ale bude vláda soudržná, tak má sílu ve Sněmovně Senát přehlasovat. Jediné, co se může stát, že tam může být při schvalování zákonů časová prodleva," řekl iDNES.cz politolog Josef Mlejnek ml.

K Chládkovu návrhu se nyní vyjádří ministři Nečasovy vlády. Jejich kladné či záporné stanovisko ale ve schvalovacím kolečku nehraje roli. Návrh pak - ať už s vládní podporou, či bez ní - zamíří do Sněmovny.

Otázku, zda se mají maturity na jaře 2011 spustit, řešil kabinet už v létě po jmenování vlády, kdy do křesla ministra školství usedl Josef Dobeš (VV). Při hlasování se ministři za ODS zdrželi hlasování. Zástupci dalších dvou koaličních stran - TOP 09 a VV - spuštění maturit podpořili a ministry za ODS přehlasovali.

"Já a moje strana měla jiný názor, ale vláda rozhoduje ve sboru," řekl tehdy po jednání premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Podle praxe, která nyní vládne ve Sněmovně, lze ale usuzovat, že sociálnědemokratický návrh nemá v dolní komoře šanci uspět. Poslanci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných totiž až doposud vždy jednotně hlasovali proti návrhům opozice. Dokonce i v případech, kdy opozice navrhuje něco, co má vláda ve svém programovém prohlášení (viz Koalice popravila návrh ČSSD na zákon o referendu. Předloží vlastní).

"Pokud chcete slyšet můj osobní názor, tak já návrh podporovat nebudu. Mám s tím problém, protože návrh přichází v době, kdy už se studenti připravují na maturitu a nyní nejde měnit podmínky," řekl iDNES.cz místopředseda školského výboru Walter Bartoš (ODS).

Méně konkrétně odpověděl šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. "Senátním návrhem na zrušení státních maturit se budeme zabývat poté, co bude doručen do Sněmovny. O postoji k návrhu budeme diskutovat v rámci poslaneckého klubu ODS a také s koaličními partnery."

Chládek: Pokud se maturity nezruší pro letošní čtvrťáky, navrhnu zrušení pro další ročníky

Z JEDNACÍHO ŘÁDU SNĚMOVNY

Poslancům lze navrhnout, aby s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvém čtení. (...) Návrh však nelze projednat, vznesou-li proti němu námitku nejméně 2 poslanecké kluby nebo 50 poslanců. Pokud se tak stane, zákon čeká klasické schvalovací kolečko, tedy první, druhé a třetí čtení, kdy mohou poslanci návrh zamítnout, podpořit, či ho pozměnit. Pokud by poslanci Chládkův návrh schválili, zamířil by zpátky do Senátu a pokud by ho i podruhé posvětil, putoval by k prezidentovi. Ten ho buď podepíše, čímž ho schválí, nebo ho vrátí k přepracování.

Na program Sněmovny, kde má vláda pohodlnou většinu 118 hlasů, by se návrh mohl dostat z kraje příštího roku. Chládek navrhuje, aby se o zrušení maturit rozhodlo ve zrychleném režimu, tedy už v prvním čtení (viz rámeček). Je ale otázka, zda a kdy se jeho návrh na program vůbec dostane, nebo zda se na něj nedostane třeba až v červenci.

"Před každou řádnou schůzí zasedá její organizační výbor, který má za úkol zařadit do návrhu programu schůze všechny sněmovní tisky, které do té doby dorazily do Sněmovny," vysvětluje Marianna Černá z tiskového oddělení dolní komory.

Na začátku schůze si pak poslanci vždy musí schválit program. Kdokoli z nich ale může navrhnout vyřazení jakéhokoli bodu a pokud si to poslanci odhlasují, bod se z programu vyřadí, což se běžně stává. A neexistuje žádná lhůta, do kdy by poslanci museli o návrhu hlasovat. "Na seznamu návrhů programu může být klidně až do konce volebního období," dodala Černá.

Existuje také varianta, že letošní čtvrťáci státní maturitu absolvují, další ročníky už ale nikoli. "Pokud to bude Sněmovna oddalovat (hlasování o zrušení státních maturit, pozn. red.), tak se zrušení nebude týkat letošních čtvrtáku, ale určitě budu chtít, aby se to řešilo pro další ročníky," řekl iDNES.cz Chládek.

Pokud by hrozilo, že návrh projde Sněmovnou těsně před maturitami, navrhl by, aby se zkoušky zrušily až s platností od nového školního roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video