Policie se v pátek 23. ledna pochlubila statistikami za loňský rok. Zleva...

Policie se v pátek 23. ledna pochlubila statistikami za loňský rok. Zleva náměstek pro kriminální policii a vyšetřování Zdeněk Laube, policejní prezident Tomáš Tuhý a ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek. | foto: ČTK

Daří se nám, pochlubila se policie. Chystá útvar pro boj s kyberzločiny

  • 31
V Česku se loni meziročně snížila kriminalita o 11,3 procenta na 288 660 trestných činů. Objasněnost případů vzrostla o pět procentních bodů na 49 procent. Kriminalisté zajistili zločinecký majetek, peníze a výnosy z trestné činnosti za zhruba osm miliard korun. Policie také plánuje nový útvar pro boj s kyberkriminalitou.

Na tiskové konferenci o tom v pátek informovalo vedení tuzemské policie. Policisté loni nejčastěji vyšetřovali majetkové trestné činy, kterých bylo přes 209 tisíc. Jejich počet meziročně klesl o 35 740, nejvíc se snížil počet krádeží a vloupání. Hospodářských trestných činů loni bylo 30 731 a násilných činů 16 949.

Policie loni stíhala přes 114 600 lidí, což je zhruba o 3 000 meziročně méně. Podle náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho víc než polovinu stíhaných tvořili recidivisté, kteří se zaměřují hlavně na majetkovou trestnou činnost. Počet vražd se podle šéfa úřadu kriminální policie a vyšetřování Milana Pospíška snížil o 21 z předloňských 182.

Laube jako jeden z důvodů nárůstu mravnostní kriminality uvedl i to, že policie zlepšila práci s oběťmi, a ty proto častěji oznámí zneužití. Kriminalita podle něj klesla ve všech krajích. Nejvíc dlouhodobě zatěžuje Prahu, Středočeský a Moravskoslezský kraj. Upozornil taktéž na to,  že poprvé za deset let klesl počet vyšetřovaných trestných činů pod 300 000 a byla i nejvyšší objasněnost případů.

Za úspěchem je stabilizace, ale chceme víc lidí

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se situace zlepšila hlavně díky ekonomické a personální stabilizaci policie. Ve sboru bylo na začátku letošního roku zhruba 39 500 policistů, v roce 2010 měla policie 45 000 členů.

Kromě toho za dobrými výsledky vidí například i fakt, že vliv amnestie Václava Klause na trestnou činnost kulminoval v roce 2013 a loni již nebyl tak výrazný.

V příštích třech letech by policejní prezident chtěl zvýšit stavy, s ministrem vnitra Milanem Chovancem chce také jednat o zvýšení rozpočtu policie. „V horizontu čtyř let žádáme navýšení asi o čtyři tisíce lidí. Začít s tím musíme hned,“ uvedl Tuhý.

Argumentoval například situací ve Vrběticích, kde pracují policisté, zejména z pyrotechnické služby, kteří jinde chybějí. Navíc očekává, že policie bude muset nově hlídat strategické objekty v souvislosti s hrozbou terorismu, což bude znamenat nové výdaje i počet policistů.

V krátké době se proto podle něj situací bude zabývat vláda. „Trestná činnost je sofistikovanější, kriminální prostředí je modernější,“ uvedl jeden z důvodů Tuhý.

Vznikne nový útvar pro boj s kyberkriminalitou

Jako priority pro rok 2015 policejní prezident zmínil například boj s terorismem, na který musí policie reagovat, či s kyberkriminalitou. V tomto odvětví budou policisté spolupracovat s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ), s nímž vytvoří nový speciální útvar. Ten by měl fungovat od 1. ledna 2016 a sídlit v Národním centru kybernetické bezpečnosti, uvedl na páteční tiskové konferenci Tuhý.

Během roku ještě chtějí obě strany vyladit detaily útvaru, který by měl pokrývat celé Česko. Spolupracovat by měl také se zahraničím. „Náš koncept se většině zahraničních partnerů líbil,“ podotkl Tuhý. Kolik policistů a dalších odborníků v útvaru bude, zatím neuvedl. Detaily chce představit ve druhé polovině roku. 

„Útvar bude pracovat v oblasti metodiky, která bude řídit činnost v rámci České republiky a bude v úzkém kontaktu s NBÚ. Druhou oblastí je, abychom měli technicky zdatné pracoviště, které bude schopno pracovat v prostředí technologií, a pak musí existovat tým, který bude vyšetřovat a odhalovat příběhy internetové kriminality,“ naznačil nicméně už nyní Tuhý.

,

Video