Kriminalisté budou mít databanku DNA

Praha - Česká kriminalistika bude mít jako první postkomunistická země banku genetických informací DNA. Ta je další zbraní proti delikventům, kteří se tímto způsobem ocitnou v novém policejním archivu. Zatímco před otiskem prstů se mohou pachatelé chránit rukavicemi, DNA zanechá na místě každý. "V té databance budou uchovávány informace o pachatelích závažné trestné činnosti a také informace ze stop, ketré ještě pořád nemají svého majitele," potvrdil TVD ředitel pražského kriminalistického ústavu Jan Hlaváček.

Databanka DNA není nic než obyčejný počítač s velkou pamětí pro ukládání digitalizovaných informací získaných biologickým rozborem tzv. šroubovice DNA, nebo její části. Tato banka bude umístěna v budově kriminalistického ústavu v Bartolomějské ulici.

Software dodá do Prahy podle zjištění reportéra TVD americká FBI. Kriminalistický ústav Praha je schopný analyzovat měsíčně až tři tisíce vzorků DNA. Přitom počítačová paměť je schopna uchovat statisíce vzorků. U českých soudů je identifikace pomocí DNA brána jako jeden z hlavních důkazů.

Přestože jsou všichni projektem databanky nadšeni, soudci a právníci jsou skeptičtí. Podle stávajících zákonů totiž ani pachatelé nemusí souhlasit s odebráním vzorků k potvrzení totožnosti. "Bylo by nezbytné jednoznačně stanovit, zda pachatel je povinen odběru krve ke zjištění DNA," míní soudce Bohuslav Horký.

Analýza jednoho vzorku stojí asi 1000 korun. Jen v Kriminalistickém ústavu Praha bude databanku obsluhovat asi 16 lidí. Náklady na pořízení přístrojů pak přijdou asi na tři a půl milionu korun.

Česká kriminalistika bude mít jako první postkomunistická země banku genetických informací DNA. (22. května 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video