Krev z Třebíčska se zpracuje v Brně

Třebíč - V nejbližší době se zásadně změní provoz transfuzního oddělení nemocnice v Třebíči. Zde odebraná krev už napříště nebude zpracována na místě, ale bude se vozit do fakultní nemocnice v Brně, která se zároveň stane vlastníkem odběrového místa. O podobném přesunu se momentálně jedná i v případě jihlavské nemocnice.

"Nový režim se v žádném případě nedotkne samotných dárců. Také počet zaměstnanců na oddělení se nezmění," ujistil ředitel třebíčské nemocnice Jaroslav Soukup. Všichni pracovníci transfuzního oddělení v těchto dnech přešli pod brněnskou fakultní nemocnici.

Zpracování krve do různých podob se přesune do Brna kvůli tamnímu vyspělému a technicky kvalitnímu vybavení. Pro třebíčskou nemocnici by zakoupení podobného zařízení bylo nad její finanční možnosti. Prostory a vybavení odběrového místa jsou momentálně přizpůsobovány novému systému, už za peníze brněnského vlastníka.

Krev je mimobuněčná tekutina cirkulující v uzavřeném oběhovém systému kroužkovců, hlavonožců a obratlovců. Z celkového objemu mimobuněčné tekutiny (vnitřního prostředí organismu) představuje krev jen menší část (20 – 30 %). Složením a funkcemi je však nejdůležitější částí vnitřního prostředí, spojuje všechny orgány a tkáně v těle a má zásadní význam při udržování homeostázy. U člověka tvoří krev asi 6 – 8 % tělesné hmotnosti. Značnou část objemu krve tvoří červené krvinky (erytrocyty), jejichž červené barvivo hemoglobin (obsahuje jako důležitou složku železo) má hlavní úlohu v přenosu dýchacích plynů (O2, CO2) krví.
(Zdroj: encyklopedie Diderot)

V praxi bude vše vypadat následovně: V Třebíči odebraná takzvaná surová krev se bude vozit denně automobilem do Brna a opačnou cestou budou putovat už zpracované konzervy, určené pro potřeby okresní nemocnice. "Po ekonomické stránce nás to bude stát asi zhruba stejně, jako když jsme krev zpracovávali u nás," tvrdí Soukup. Centralizace zpracovatelských míst je podle něj celoevropským trendem a o něčem podobném se hovoří i v sousední Jihlavě.

Převzetí třebíčské transfuzní stanice brněnská fakultní nemocnice potvrdila. K podobnému přesunu v souvislosti s jihlavským oddělením se ale její představitelé odmítli podrobněji vyjádřit. "Třebíčskou stanici jsme převzali kompletně. V případě Jihlavy je předčasné o něčem konkrétním hovořit, zatím se konaly jen vzájemné informativní schůzky," uvedla Zuzana Joukalová, mluvčí brněnské nemocnice. Podle ní je výhoda podobných přesunů i v celkově podstatně levnějším procesu následných úprav krve.

Ani vedení jihlavské nemocnice zatím nechtělo o jednáních s brněnskými kolegy podrobněji hovořit. "Rozhovory nejsou u konce a já nerad hovořím o něčem, co není rozhodnuto. Musím v první řadě promluvit s našimi primáři. Právě na jejich postoji bude hodně záležet," řekl Dušan Hubač, ředitel jihlavské nemocnice. O možnostech spolupráce se bude podle něj diskutovat ještě několik týdnů a zatím není vůbec jasné, jestli se obě strany dohodnou.

Představitele Českého červeného kříže ani samotné dárce krve v Jihlavě, kterých se případné změny podle všech zúčastněných nemají vůbec dotknout, zatím nikdo oficiálně neinformoval. Již delší dobu se ale mezi nimi hovoří o tom, že budou jezdit dávat krev do vzdáleného Brna. "Podle všeho, co se říká, jsem se dodnes domníval, že se bude odebírat jen v Brně. Pokud by to byla pravda, asi by si každý své dárcovství dobře rozmyslel. Jsem rád, že to není pravda," uvedl Jan Šebesta, držitel stříbrné Jánského plakety, který má za sebou devětatřicet odběrů krve. Podle něj je především důležité, aby vzácná tekutina někomu pomohla. Jakou cestou se k potřebnému pacientovi dostane, už není pro dárce důležité.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video