Devětadvacetiletý Brit William Pooley se rozhodl po překonání eboly dál...

Devětadvacetiletý Brit William Pooley se rozhodl po překonání eboly dál pomáhat. V následujících dnech by se chtěl vrátit zpět do Afriky. | foto: Profimedia.cz

Brit přemohl ebolu, jeho krev nyní pomůže nakaženému Američanovi

  • 12
William Pooley se teprve před pár dny definitivně zotavil z nákazy ebolou. Přesto už chce opět pomáhat dalším nakaženým. Odletěl do Spojených států, kde jeho krev obsahující protilátky proti smrtelné ebole pomůže nakaženému americkému lékaři. Na nákazu podle nejnovější bilance zemřelo už 2 622 lidí.

Devětadvacetiletý Brit se nakazil ebolou v Sieře Leone, kde pracoval jako dobrovolník v ošetřovatelském středisku pro pacienty infikované touto chorobou. Británie ho evakuovala 24. srpna, kdy pro něj poslala letoun královského letectva (více zde). Od té doby se léčil v nemocnici Royal Free Hospital v Londýně, která má zvláštní jednotku pro infekční nemoci.

Lékaři Pooleymu podali experimentální lék ZMapp. Po desetidenním léčení na počátku září londýnskou nemocnici opustil a novinářům sdělil, že hodlá pomáhat dál a vrátit se do Sierry Leone. Nyní prý bude moci pomáhat mnohem více, protože si jeho tělo vypěstovalo na ebolu účinné protilátky.

Rána pro Afriku

Dopad eboly na západoafrickou ekonomiku může být katastrofální. Ve své analýze to uvedla Světová banka. Do konce příštího roku, pokud se nákazu nepodaří zastavit, by krvácivá horečka mohla západní Afriku připravit o miliardy dolarů. Podle nejhorších scénářů by epidemie příští rok zpomalila hospodářský růst Guineje o 2,3 procentního bodu, v Sieře Leone o 8,9 procentního bodu a v nejhůře postižené Libérii dokonce o 11,7 procentního bodu.

V krátkodobém horizontu Světová banka odhaduje finanční dopady v Guineji na 120 milionů dolarů (přes 2,5 miliardy korun), v Libérii na 93 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun) a v Sieře Leone na 79 milionů dolarů (1,6 miliardy korun). Pokud se nákazu ale nepodaří zastavit, přijde západní Afrika o miliardy dolarů.

zdroj: ČTK

Před pár dny Pooley na žádost amerických lékařů a Světové zdravotnické organizace (WHO) nasedl do letadla směřujícího do Atlanty. Tam na něj v místní nemocnici, uzavřen v izolaci, čekal jeho dobrý přítel, který s s ním pomáhal nakaženým v Sieře Leone, uvádí server The Independent. Podobně jako Brit, i americký humanitární pracovník (jeho jméno nemocnice nezveřejnila) se při kontaktu s pacienty nakazil virem smrtící krvácivé horečky.

Po převozu do Spojených států mu lékaři nasadili základní léčbu založenou na nitrožilním podávání tekutin a antibiotik. Na tuto proceduru však nakažený nereagoval příliš dobře. „Věříme v podpůrnou léčbu, která tělu dovolí, aby se samo vyléčilo a tento proces podporuje,“ vysvětlil doktor Aneesh Mehta z atlantské nemocnice. Boj se zákeřnou chorobou se proto rozhodli podpořit krví pacienta, který už ebolu dokázal porazit. Pro Pooleyho hrál v tu chvíli i fakt, že s nakaženým Američanem sdílí stejný krevní skupinu. Transfúzi proto nic nebránilo. Lékaři nyní čekají, jak pacient na tuto formu léčby zareaguje.

Ebola se vzduchem šířit nebude, míní vědci

Na ebolu dosud neexistuje schválený a řádně otestovaný lék. WHO před pár dny informovala, že nejúčinější formou léčby tak v současnosti zůstává krevní transfúze od pacientů, kteří dokázali nemoc porazit. Lékaři nyní pracují na vytvoření registru vyléčených pacientů, jehož základem bude zaznamenání krevního typu potenciálního dárce. Následně by lékaři měli přistoupit k odběru krevní plazmy pro léčbu pacientů.

WHO také ve čtvrtek informovala, že krevní plazma vyléčených lidí už se objevila i na černém trhu. WHO nyní spolupracuje se zasaženými zeměmi, aby se černý obchodu s krví zastavil.

Ebola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy.

Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu. Za tuto dobu může být nemocí postiženo více než 20 tisíc lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (více o možné rozšíření eboly se dočtete zde). 

Nynější epidemie eboly řádí zejména v Sieře Leone, Guineji, Libérii a Nigérii. Podle nejnovější bilance WHO v důsledku nákazy zemřelo 2 622 lidí, celkem se jich ebolou nakazilo 5 335. 

Francie má prvního nakaženého, Česko pošle do Afriky peníze

Prvního nakaženého ebolou oznámila ve středu večer Francie. Virem se v Libérii nakazila francouzská dobrovolná pracovnice organizace Lékaři bez hranic (MSF). Žena je v karanténě od úterý, kdy se u ní objevily první příznaky nemoci. Léčit se bude na specializované klinice ve Francii, kam bude letecky přepravena, uvádí agentura Reuters.

Alespoň částečné uklidnění přinesla čtvrteční zpráva amerického Národního ústavu zdraví. V té se píše, že virus eboly se nejspíš geneticky nezmění tak, aby se mohl šířit vzduchem.  

Do boje proti šíření eboly se ve čtvrtek oficiálně přidala také Česká republika. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek schválil pomoc ve výši 3 milionů korun, která bude věnována na bezprostřední zdravotnické aktivity v regionu prostřednictvím nevládní organizace Lékaři bez hranic. 

Zaorálek se také zúčastnil jednání mezi předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a ředitelem Lékařů bez hranic v ČR Pavlem Gruberem. Na schůzce, které se dále zúčastnili ministři zdravotnictví, vnitra a obrany, se diskutovalo také o dalších možnostech, jak by mohla ČR materiálně, logisticky a finančně pomoci postiženým zemím.

Ebola se v Africe vymyká kontrole:

2. srpna 2014

Co způsobuje virus ebola


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video