SOUČASNOST. Cihlová stavba imitující roubenku.

SOUČASNOST. Cihlová stavba imitující roubenku. | foto: Jiří Koptík

Kreuziger chránil památku po svém: zboural ji a postavil luxusní penzion

  • 738
Ze šumavských Prášil zmizela cenná roubenka a na jejím místě vyrostl luxusní penzion. Bývalý cyklokrosový reprezentant, dnes úspěšný plzeňský podnikatel Roman Kreuziger má pro zbourání roubenky argument, že byla zchátralá a že nová stavba je její věrnou kopií. Památkáři ale chtějí pro Kreuzigera přísný trest.

Kreuziger koupil v šumavských Prášilech památkově chráněnou roubenku známou jako Brücknerův dům. Zlikvidoval ji, za což dostal od památkářů pokutu deset tisíc korun. "Převážil podnikatelský zájem nad zájmem obecným," charakterizoval zničení památky z přelomu 15. a 16. století vedoucí oddělení památkové péče úřadu Plzeňského kraje Petr Jirásek.

Kreuziger se hájí tím, že původní stavba byla v tak zoufalém stavu, že ji nebylo možné zachránit. "Navíc nový dům je přesnou replikou původního."

Úřad podal na Kreuzigera trestní oznámení. Podle Jiráska spáchal trestný čin zneužití vlastnictví a zaslouží mnohem vyšší trest. Ale klatovští policisté případ odložili s tím, že Kreuzigera není možné potrestat za stejný čin podruhé.

PŮVODNÍ ROUBENKA. Takto vypadala původní stavba v roce 2001.

Kreuziger se úřadů neptal

Podle mluvčí klatovských policistů Dany Ladmanové dostal Kreuziger pokutu za to, že se před demolicí obvodových zdí, což nebylo ve stavebním povolení, nezeptal památkářů na názor. "Byl sice přizván znalec, který kvůli nebezpečí sesuvu zdí rozhodl o demolici kulturní památky, ale stavbyvedoucí měl oznámit stavebnímu a památkovému úřadu, že dojde ke zničení původních zdí, což neučinil," popsala Ladmanová.

FAKTA

Roman Kreuziger st.

Roman Kreuziger starší.

Věk 44 let, někdejší juniorský mistr světa v cyklokrosu, otec ještě slavnějšího syna. Kreuziger st. je dnes úspěšný podnikatel. V Plzni nedávno postavil zimní stadion za zhruba 200 milionů korun, téměř polovinu prostředků získal z evropských fondů. Na šumavských Prášilech si postavil penzion Brücknerův dům na místě původní roubenky, kterou zboural.

Památkáři trvají na přísnějším potrestání. "Chceme, aby se případ řešil ještě na úrovni ministerstev vnitra, kultury, možná i spravedlnosti," uvedl Petr Bunda z památkového odboru Plzeňského kraje.

Památkářům vadí, že Kreuzigera mohli potrestat jen podle památkového zákona desetitisícovou pokutou, která je vzhledem ke Kreuzigerovým milionovým investicím směšně nízká.

"Památkový zákon mluví jen o nechránění kulturní památky před poškozením, ale neřeší zničení památky, to se přenechává trestnímu zákonu. Okresní státní zástupkyně ale schválila, že postup při potrestání byl správný a nejvyšší státní zastupitelství to následně potvrdilo," řekl Bunda.

Schválili jsme rekonstrukci, ne demolici, tvrdí památkáři

Památkáři zdůrazňují, že schválili rekonstrukci, nikoli demolici a novou výstavbu. "Z původní památkově chráněné roubenky zbylo po demolici jenom pár trámů schovaných pod plachtou a díra do země. Na fotografiích je navíc jasně vidět, že nová stavba je z klasických cihlových prefabrikátů, z velkých bloků posazených na nový betonový základ, z původní stavby opravdu nezbylo prakticky nic, což potvrdil i Národní památkový ústav," dodal Bunda.

Jiří Podskalský ze strakonické stavební firmy Aldast, která nový dům stavěla, hájí zničení památky tím, že šlo o mnoho let neudržovanou ruinu prolezlou dřevomorkou, do které trvale na mnoha místech zatékalo a hrozilo její zřícení.

"Vše zkomplikovaly neodborné zásahy z 50. let, kdy někdo namlátil na stěny zevnitř heraklit, shnilé dřevěné šindele přikryl lepenkou a eterneitem, někde plechem," řekl stavitel. Podle něj se postupně ukazovalo, že převážnou část prací uvedených v projektu nelze provést. A do toho pak přišli památkáři a začali říkat, tahle kousek stěny je krásný, ten by se měl zachovat... Ale nikdo už neřekl jak, když zbytek byl na spadnutí. Proto jsme postupovali vždy podle pokynů investora pana Kreuzigera, původní roubenku celou rozebrali a postavili novou, úplně stejnou," řekl Podskalský.

Šéf památkářů Jirásek oponuje, že když nebylo možné původně schválený projekt realizovat, měl investor zpracovat nový a dohodnout se s památkáři. Zbouráním původní stavby podle jeho slov vznikla nevyčislitelná škoda.

STAVENIŠTĚ. Z původního domu nezbylo téměř nic.

Za zničení památky podmínku od soudu

Podobný případ jako v Prášilech se stal před několika lety v Bijadlech na Přešticku. "Tam ale policie postupovala aktivně, takže se případ dostal před soud, stejný postup by byl spravedlivý i v případě Brücknerova domu," vysvětlil Jirásek.

Vzácná barokní sýpka Bijadla měla pro majitele jen cenu dřevěného krovu. Právě ten totiž okamžitě po koupi sýpky demontoval a obratem prodal. Soud majitele za zničení památky odsoudil k roční podmínce. "Trest, který dostal od soudu, je spíš morálním apelem a upozorněním na to, že k památkám se nelze chovat protizákonně," uvedl tehdy Michal Černý z Národního památkového ústavu v Plzni.

"JE TO NEJHEZČÍ DŮM NA ŠUMAVĚ"

Díky mně vznikl nejhezčí dům na Šumavě, těmito slovy brání známý plzeňský podnikatel Roman Kreuziger to, že nechal zbourat památkově chráněný Brücknerův dům z přelomu 15. a 16. století a na jeho místě postavil repliku.

Proč jste vzácný dům nechali zbourat, proč jste repliku nepostavili raději na zelené louce?
Ale my jsme ho nezbourali, ten dům tam stojí dál. Je zde naprosto identický stejný dům, jaký tam byl. Jeden z nejhezčích na Šumavě.

Podle památkářů to je dům, který není z původního materiálu, ale je z moderních cihlových prefabrikátů?
U každé památky, která se rekonstruuje, se původní materiály musí nahradit novými materiály, nebo ne?

Proč jste tedy požádal o sejmutí památkové ochrany?
Samotní památkáři mě o to požádali, abych se jako vlastník postaral o vyjmutí památky ze seznamu. Vysvětlovali to tím, že když viděli, jak dům vypadá, nakonec konstatovali, že ta památka nešla zachovat v původní podobě.

Co to bylo za památkáře?
Detašované pracoviště v Sušici za účasti památkářů z Plzně.

Jak si tedy vysvětlujete, že krajští památkáři na vás podali trestní oznámení?
Je to jejich poslední obrana toho, že něco hlídali a hlídali to špatně tak, že to nakonec málem spadlo.

Jste na památkáře naštvaný?
Nejsem. Je to pro mě uzavřená záležitost. V Prášilech stojí jedna z nejlepších staveb na Šumavě. Sice z jiného materiálu, ale svým půdorysem, pohledy, krovy, střechou, šindelem, zkrátka vším úplně identická s původním domem, jaký zde byl, a to na centimetr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video