Masivní kříž , který se tyčí na hoře Mt. Soledad od roku 1954, nyní musí

Masivní kříž , který se tyčí na hoře Mt. Soledad od roku 1954, nyní musí zmizet. (16. 12. 2013) | foto: Sandy Huffaker, Reuters

Kříž nad San Diegem musí pryč. Křesťané tu nejsou sami, rozhodl soudce

  • 463
Velký kříž, který se téměř šest desetiletí tyčí nad kalifornským San Diegem, musí do devadesáti dnů zmizet. Soudce v San Diegu rozhodl, že je protiústavní, protože upřednostňuje křesťanství před jinými náboženskými vyznáními.

Podle federálního soudce je třináct metrů vysoký latinský kříž v rozporu s americkou ústavou, protože upřednostňuje křesťanství před jinými náboženstvími, píše server NBC San Diego. Nepodá-li nikdo proti rozhodnutí soudu odvolání, bude muset být kříž do devadesáti dnů odstraněn.

Kříž, který je součástí pomníku válečných veteránů, byl trnem v oku organizaci Židovských válečných veteránů Spojených států amerických, Unii občanských svobod (ACLU) a dalších místních obyvatel, kteří v roce 2006 společně podali stížnost k soudu.

"Podporujeme vládu v tom, že vzdává hold lidem, kteří statečně sloužili v ozbrojených silách naší země," řekl předseda Unie občanských svobod (ACLU) Daniel Mach. "Ale měli bychom ctít všechny naše hrdiny pod jednou vlajkou, nikoli jeden určitý náboženský symbol," vysvětluje.

Podle Normy Chavez-Petersonové z ACLU je nevhodné a protiústavní prohlašovat hluboce náboženský symbol, který vylučuje všechny mimo křesťanskou víru, za památník všech veteránů.

Kontroverzní kříž byl na hoře ve čtvrti La Jolla v San Diegu postaven roku 1954 na počest veteránů z korejské války. Jeho symbolika byla však permanentně terčem různých polemik a sporů. Poprvé se jím soud zabýval v roce 1989.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video