Křesly opavské radnice možná zatřese soud

  • 10
Opavský podnikatel Radim Masný žádá soud, aby zpochybnil výsledky komunálních voleb. Chce tak vylepšit negativní skóre volebního víkendu, během něhož zbil svou expřítelkyni a dopustil se tří dalších trestných činů. Jeho uskupení chybělo k překonání pětiprocentní hranice pro vstup do zastupitelstva asi jen padesát hlasů.

Hnutí podalo ke Krajskému soudu v Ostravě dvě žaloby - na neplatnost voleb a hlasování. Podnikatel na soudcích také chce, aby dovolili znovu přepočítat hlasy. Tvrdí, že okrskové volební komise v několika případech porušily volební zákon. "Jde nám o princip," říká.

Jak v Opavě dopadly volby
Volby v Opavě skončily shodně pro občanské i sociální demokraty. Tyto strany mají na radnici jedenáct křesel.

Masného kolega  - bývalý opavský zastupitel Jaromír Šimánek, který byl jako trojka na kandidátce Sdružení politického hnutí Nezávislí a nezávislých kandidátů-Radim Masný dětem, už počátkem listopadu upozornil: "Máme signály o manipulaci s hlasy v počítači. Od jednoho ze členů volební komise také víme o vyřazení platného hlasovacího lístku, který preferoval právě nás."

Šimánek upřesnil v čem vidí problém: "Volební komise porušila zákon tím, že vyřadila hlasovací lístek, na kterém volič zaškrtl naše sdružení a navíc dal ještě preferenční hlas některému z našich kandidátů, což neměl. Volební komise však neměla lístek vyřadit. Ověřil jsem si, že v takovém případě pouze neměla přihlížet k preferenčnímu hlasu," dodal.

To potvrzuje i Jana Langerová z ostravského magistrátu, která měla volby v krajském městě na starosti. "Když volič označil křížkem některou stranu, neměl už dávat preferenční hlas žádnému z jejích kandidátů. Ale i když to udělal, volební komise neměla důvod lístek vyřadit jako neplatný," říká.

Výsledky voleb v Opavě

Tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis uvedl, že po volbách museli na radnici odpovídat i lidem, kterým nebylo jasné, proč se do zastupitelstva nedostali kandidáti s vyšším počtem hlasů než získali ti, kteří zvoleni byli.

"Vysvětlovali jsme, že metodika statistiky u komunálních voleb je složitější než u voleb do parlamentu a zároveň se snažili objasnit každou nejasnost," poznamenal.

Možnost, že se obrátí na soud nevyloučil počátkem měsíce ani dosavadní náměstek opavského primátora Václav Klučka z ČSSD. "Jako řadový občan těžko mohu sehnat důkazy, ale přišel jsem na určité nejasnosti při sčítání hlasů. Proto bych chtěl, aby soud přezkoumal, zda se staly či nestaly chyby, které mohly poškodit některé volební subjekty," řekl Klučka. Zatím ale žádné kroky nepodnikl.

Masný se o volbách nenudil
Radim Masný se o volebním víkendu nenudil. Stihl totiž spáchat několik trestných činů. Podle policie napadl opilý svou třiadvacetiletou expřítelkyni. Ženu zranil a zničil věci v jejím bytě.

Vyšetřovatel sedmačtyřicetiletému Masnému ve zkráceném přípravném řízení sdělil podezření z ublížení na zdraví, porušování domovní svobody, poškozování cizí věci a výtržnictví.

Masný tvrdí, že se za způsob, jakým problémy se svou expřítelkyní řešil, stydí. Dodal, že je známý jako klidný, vyrovnaný a nenásilný člověk.

To, že tak řešil svůj volební neúspěch, popírá. "Výsledek voleb neberu jako porážku. To, co se stalo, je můj osobní problém, který neměl s volbami nic společného," říká.

Mechanismus žaloby
Pokud má kdokoli pochybnosti o regulérnosti voleb, může se domáhat ochrany u krajského soudu. Každý volič má do deseti dnů od oficiálního vyhlášení výsledků voleb právo napadnout neplatnost hlasování, neplatnost voleb nebo neplatnost volby kandidáta.

Soud do dvaceti dnů rozhodne, zda mohly být ovlivněny výsledky voleb a zda je důvod k opakovanému hlasování.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video