Portrét Vladimira Putina na moskevských semaforech (13. února 2012)

Portrét Vladimira Putina na moskevských semaforech (13. února 2012) | foto: Reuters

Kreml platí blogerům statisíce, ukazují dokumenty ukradené Anonymous

  • 58
Ruský internet ovládl měsíc před prezidentskými volbami nelítostný propagandistický boj. A někteří blogeři si za své příspěvky a názory nechávají dobře zaplatit. Vyplývá to z dat zveřejněných skupinou Anonymous, která se zmocnila pošty prokremelských aktivistů.

Ruští hackeři ukořistili korespondenci kurátora ruské mládeže Vasilije Jakemenka a mluvčí prokremelského hnutí Naši Kristiny Potupčikové. Pokud se dá zveřejněným dokumentům věřit, za prostou poznámku v diskusi platili dirigenti prokremelské mládeže 85 rublů (asi 54 Kč).

Neschováte se

Prohlášení Anonymous k vloupání do pošty prokremelských aktivistů:

"Nenecháme bandity srazit Runet (ruský internet) na kolena. Neschováte se před námi. Pronikneme všude, uvidíme každý váš krok. Buďte připraveni se kdykoliv stát objektem našeho sledování."

Oblíbení blogeři si ale za psaní ve správné linii mohli vydělat statisíce. Bloger Ilja Varlamov prý dostal za dva příspěvky 400 tisíc rublů (přes 250 tisíc korun). Bloger známý pod přezdívkou Wild_che, si své služby cenil na 18 milionů rublů (více než 11 milionů korun) za rok.

Není ale jisté, že peníze byly skutečně vyplaceny. Varlamov tvrdí, že neviděl ani rubl. Jeho kolega Igor Bigdan však připustil, že nějaké peníze dostával. Nikdo však nepochybuje o tom, že internet je placených komentářů plný.

Typická internetová kampaň je plánována následovně: v on-line médiu se objeví článek, kterého se chopí populární bloger, dále ho rozvede skupinka komentátorů a téma dále víří stovky řadových "pěšáků". Kampaň trvá jeden až tři měsíce a stojí tři až pět milionů rublů.

Jako vysušit moře

Podle expertů jsou ale tržní ceny prodejných pisálků daleko nižší, než ukazují zcizené dokumenty. Je proto možné, že lví díl peněz, které mládežníci vyúčtovali Kremlu, skončil v kapsách objednavatelů.

Podle časopisu Děngi ale pokusy usměrnit myšlení internetu působí jako "pokusy vysušit moře". Desetitisíce Rusů, kteří v posledních měsících protestují proti zfalšovaným volbám, zaplavily síť politickou satirou a vtipy na účet Putinova režimu.

Aféra může mít i soudní dohru. List Kommersant na základě uniklých dokumentů podal na Potupčikovou trestní oznámení za to, že si v březnu 2008 objednala hackerské útoky na web listu v odplatě za kritický článek o hnutí Naši.

Mluvčí údajně slibovala pomstu, která učiní život novinářů nesnesitelným. Vydavatelství si cení způsobené škody na statisíce dolarů. Potupčiková vše popírá a hrozí protižalobou. Terčem útoků se dříve stal i list Vedomosti, stanice Echo Moskvy, i e-mail blogera a hvězdy ruské opozice Alexeje Navalného.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video