Ruský premiér Vladimir Putin (26. listopadu 2011)

Ruský premiér Vladimir Putin (26. listopadu 2011) | foto: Reuters

Kreml dráždí mapa jeho hříchů, před volbami si došlápl na pozorovatele

  • 121
Ruský režim před parlamentními volbami udeřil na největší nezávislou organizaci, která monitoruje kampaň a průběh hlasování. Jednoznačným favoritem voleb je strana premiéra Vladimira Putina Jednotné Rusko, podle průzkumů ale může ztratit ústavní většinu.

Žalobci v pátek obvinili nezávislou organizaci Golos (česky "Hlas") z porušování volebního zákona. Pozorovatelé podle nich zveřejňují volební průzkumy, což je během pěti dní před hlasováním zakázané. Podle předsedy ústřední volební komise také šíří negativní obraz jedné z politických stran - Jednotného Ruska.

Ve stejný den pak policie na moskevském letišti zadržela na několik hodin šéfku organizace Lilju Šabanovou a projevila zájem o její laptop. "Opustili jsme letadlo a prošli pasovou kontrolou bez problémů. Pak se začali hrabat v mých věcech a teď se snaží vzít mi počítač, prý aby ho mohli zkontrolovat," hlásila z letiště Šabanová.

Smyčka se začala stahovat už minulý víkend. Putin v neděli varoval Západ i ruské pozorovatele před vměšováním do voleb. "Jidáš není u nás zrovna nejoblíbenější postava," pohrozil premiér.

Kremlu vadí především internetová mapa Golosu, na níž si mohou Rusové prohlédnout a nahlásit porušování pravidel nezávislého hlasování ve svém okrsku. Od Kaliningradu po Vladivostok na ní svítí červené terčíky, za kterými se skrývají zprávy o vyhrožování, podvodech, manipulaci a protizákonné agitaci. Většina stížností viní vládnoucí partaj.

Internet zadarmo a agitační koncerty

"Rektor zdravotní školy svolal studenty a řekl jim, že pokud budou hlasovat pro Jednotné Rusko, zařídí jim na koleji bezplatný internet," žaluje uživatel ze Smolenska. "Šéfka kulturní rady nutí pracovníky domu kultury a dětské hudební školy hrát na agitačních koncertech na podporu Jednotného Ruska," hlásí terčík u Bajkalského jezera (mapu si můžete prohlédnout zde).

Aplikace, která vznikla ve spolupráci se serverem gazeta.ru, už má téměř pět tisíc záznamů. Vedení organizace se obávalo, že jí úřady zakážou činnost ještě před začátkem voleb. "Otevřeně nám vyhlásili válku a mají v ní drtivou přesilu," povzdechl si podle listu The Washington Post šéf organizace Grigorij Melkonjanc.

Golos

Organizace vznikla v roce 2000. Operuje v 48 ruských oblastech a letošní volby má jejím jménem monitorovat přibližně 3000 dobrovolníků. Je financována Evropskou unií, USA, Helsinským výborem, a různými nadacemi. Během posledních parlamentních voleb v roce 2007 obvinil Kreml západní pozorovatele ze zaujatosti a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě zrušila své plány na monitorování voleb. Golos podle ní zůstává jeden z mála dobrých zdrojů, který poskytuje věrohodné informace o volbách v Rusku.

Golos čelí také diskreditační kampani v médiích. Ruskaja Gazeta otiskla článek nazvaný Hlas peněz a prokremelská televize NTV v pátek odvysílala reportáž, ve které se střídají obličeje pracovníků Golosu a záběry na kufry plné dolarů. "Kdo je za těmito 'nezávislými' pozorovateli?" ptá se sugestivně moderátor.

Tady o žádnou revoluci nestojíme

O samotném výsledku nedělních voleb v Rusku nikdo nepochybuje - strana Jednotné Rusko opět zvítězí. Jedinou tajenkou tak zůstává otázka, jestli se jí podaří udržet ústavní většinu. Zatímco nyní má 315 poslanců, podle posledních průzkumů ztratí po neděli v Dumě 50 až 60 křesel.

Poklesu popularity čelí i Vladimir Putin. Kult jeho mužného vůdcovství se už Rusům pomalu zajídá a premiér před čtrnácti dny poprvé čelil pískotu diváků na otevřené scéně (o incidentu v ringu čtěte zde).

On sám po čtyřleté přestávce opět míří do prezidentské funkce, ve které vystřídá Dmitrije Medveděva. Prohození rolí v mocenském tandemu se očekávalo, mnoho opozičních aktivistů ale natolik rozčílilo, že otevřeně hovoří o revoluci.

Podvratné hlasy a pranýřování hříchů Putinova režimu se ale zatím šíří jen na internetu a většina Rusů čerpá informace hlavně z televize. "Nikdo tady nechce, aby u nás vypuklo něco jako v Egyptě či Libyi," prohlásil podle listu The New York Times Maxim Rochmistrov, jeden ze tří poslanců, kteří požádali prokuraturu o prošetření Golosu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video