MF DNES se pokusila sečíst alespoň minimální náklady policie, tajných služeb, ministerstva spravedlnosti a diplomacie, které se Krejčířem zabývaly.

MF DNES se pokusila sečíst alespoň minimální náklady policie, tajných služeb, ministerstva spravedlnosti a diplomacie, které se Krejčířem zabývaly.

Krejčířův útěk vyšel stát na patnáct milionů

  • 77
Útěk Radovana Krejčíře na Seychely a později do Jihoafrické republiky přišel státní pokladnu možná už na deset až patnáct milionů korun. K tomuto číslu dospěla MF DNES na základě odhadu odborníků z úřadů, které se už za téměř dva roky angažovaly v akci na dopadení uprchlého podnikatele.
popisek Krejčíře dnes čeká soud
rozhoduje, zda ho pustí na kauci

Oficiálně prý zatím nikdo náklady spojené s aktivitami na vydání Krejčíře nevede. "Fakt jsme to nepočítali. Je to velmi složité," řekl ve středu náměstek rozvědky Jan Beroun.

MF DNES se proto pokusila sečíst alespoň minimální náklady policie, tajných služeb, ministerstva spravedlnosti a diplomacie – tedy klíčových resortů, které se Krejčířem zabývaly.

Z nich vyplývá, že největší kus tohoto rozpočtu – asi deset milionů – patří právě rozvědce. Ta se věnuje Krejčířovi už od podzimu 2005, kdy ji o to usnesením požádala tehdejší Paroubkova vláda.

Rozvědka od té doby poslala několikrát na Seychely, kam Krejčíř v létě 2005 utekl, své důstojníky. Ti pod falešnou identitou obchodníků a turistů pobývali na exotických ostrovech i několik týdnů.

Velkou část peněz musela tajná služba investovat do zaplacení honorářů lidem, kteří jí pomáhali získávat informace o Krejčířovi. Týdenní pobyt jednoho člověka na Seychelách v luxusním hotelu se může vyšplhat až na sto tisíc korun.

Kromě toho se musí počítat ještě s investicemi do počítačů a telefonů nebo s náklady na odposlechy a sledování.

"Jde o miliony korun. A k tomu ještě musíte připočítat náklady na mzdy lidí, kteří se na akcích podíleli. Minimální odhad, který by se týkal jen rozvědky, se tak pohybuje kolem deseti milionů korun," řekl jeden ze zpravodajských důstojníků, který má s obdobnými akcemi zkušenosti.

Policie musela na samém začátku investovat peníze i do pátrání po Krejčířovi v Česku. Ten utekl deseti detektivům protikorupční policie 18. června 2005 přímo ze své vily v Černošicích. (více zde) A téměř tři měsíce se vůbec nevědělo, kde je.

Policie proto sestavila pátrací tým "Jehla". Kromě nákladů na práci policistů se tak musí započítat do akce Krejčíř i desítky až stovky tisíc korun na sledování všech Krejčířových spolupracovníků, na jejich odposlouchávání nebo třeba jen na zabavování Krejčířova majetku, který si chtěl tajně vyvézt na Seychely.

"Výlety" na Seychely
Do ciziny musely za tu dobu odcestovat i tři oficiální delegace. První byla komorní: na podzim 2005 odjeli na týden na Seychely dva policisté, aby s místními úřady navázali kontakt.

Letos v únoru pak na Seychely dorazila delegace ministerstva spravedlnosti, aby s tímto státem vyjednala chybějící smlouvu o vydávání zločinců. Tamější pobyt mohl přijít sedmičlennou delegaci minimálně na 350 tisíc korun.

Poslední oficiální "výlet" kvůli Krejčířovi může stát minimálně 600 tisíc korun. V úterý totiž odjela devítičlenná skupina expertů z ministerstva spravedlnosti, státního zastupitelství a ministerstva vnitra do Jihoafrické republiky.

Sem se Krejčíř přesunul 21. dubna, aby si tu tajně připravil svůj druhý azyl. Rozvědka však o jeho cestě věděla a informovala jihoafrickou tajnou službu. Policie ho zatkla hned na letišti. - více zde

Čeští experti chtějí předložit jihoafrickému soudu podklady k tomu, že je Krejčíř "zločinec", který se chystal kvůli údajnému třímiliardovému podvodu nechat zabít celníka. Ale Krejčíř to popírá.

Jihoafrický soud rozhodne, jestli ho bude i nadále držet ve vazbě, a později i o tom, zda ho nakonec vydá do Česka.

Sečteno podtrženo: i s minimálními náklady na tlumočníky, překlady listin či diety jde celkem v akci Krejčíř o téměř patnáct milionů korun. A to všechno kvůli zaváhání deseti detektivů, kteří nechali Krejčíře v roce 2005 utéct z hlídané vily...

Vyplatí se Česku investovat peníze do Krejčířovy kauzy? Podle policistů ano: jde podle nich o prestiž a naplnění zákona. Krejčíř připravil stát o půl miliardy na daních. A už jen za to by měl podle detektivů pykat.

popisek SPECIÁL iDNES.cz
Vše o kauze Krejčíř


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue