Radovan Krejčíř krátce po svém zatčení

Radovan Krejčíř krátce po svém zatčení - Fotografie uprchlého kontroverzního miliardáře Radovana Krejčíře, kterého o víkendu zatkla jihoafrická policie na mezinárodním letišti v Johannesburgu. Krejčíř vstoupil do země pod falešnou identitou. | foto: ČTK

Krejčíře zadržela jihoafrická policie. Pomohli jí Češi

  • 1877
Podnikatel Radovan Krejčíř, který si budoval pověst nepolapitelného muže, sedí v jihoafrickém vězení. Tamní policie ho o víkendu zadržela na mezinárodním letišti v Johannesburgu. Česko jedná o jeho vydání.

Odpolední mimořádná tisková konference ministra vnitra Ivana Langera vyvrátila veškeré pochybnosti.

"Dámy a pánové, mám pro vás jednu dobrou a jednu špatnou zprávu," začal evidentně spokojený ministr. "Jedna zpráva je dobrá pro všechny slušné a poctivé lidi, druhá zpráva je špatná pro všechny darebáky a zločince," pokračoval.   

"V sobotu 21. dubna v osmnáct hodin byl na mezinárodním letišti v Johannesburgu zadržen Radovan Krejčíř. Považuji to za velký úspěch, cestoval na falešné doklady a byl velmi překvapený," oznámil ministr a ukázal aktuální Krejčířovu fotku. Byl na ní zarostlý muž, jehož tvář zakrývaly velké brýle.

Ministr připomněl, že jsou na Krejčíře vydány zatykače pro trestné činy zločinného spolčení, vraždy ve stádiu přípravy, krácení daně, nedovolené ozbrojování či úvěrový podvod.

Osudný krok mimo Seychelské ostrovy
Kapitální úlovek se ovšem nepodařil české policii, ale policistům v Jihoafrické republice. Podle Langera jim ale pomáhali policisté z České republiky i z dalších minimálně pěti zemí.

"Jeho zadržení v Jihoafrické republice nebylo dílem náhody nebo štěstěny. Byl to výsledek dlouhodobé intenzivní mezinárodní spolupráce. K jeho zadržení by nedošlo bez velmi aktivní, dlouhodobé a systematické spolupráce českých bezpečnostních složek," tvrdí ministr.

Policisté zřejmě využili první příležitost, kdy Krejčíř na chvíli opustil bezpečné území Seychelských ostrovů.

Nyní běží čtyřicetidenní lhůta pro vydání Krejčíře. A je na českém ministerstvu spravedlnosti, aby Krejčíře dostalo do rodné země.

Ministerstvo už oznámilo, že ještě dnes posílá do JAR žádost o předběžnou vazbu. "Délka této vazby je 18 dní s tím, že ji lze prodloužit na čtyřicet. O prodloužení požádáme," oznámil ministr Jiří Pospíšil. Jeho úřad zároveň připravuje dokumenty na vydání do Česka.

"Je velmi pravděpodobné, a já bych mluvil téměř o jistotě, že pan Krejčíř skončí před českým soudem," avizoval Langer.

Na otázky novinářů odpovídal s Langerem také mluvčí civilní rozvědky - která se po Krejčířovi od začátku pídila - Bohumil Šrajer. Leccos sdělil, na většinu otázek ale odpovídat nechtěl.

"Jeho pohyb byl velmi detailně monitorován. Dosud se pohyboval pouze v rámci Seychelských ostrovů, a to, že vycestoval, je záležitost, která se mu nevyplatila," řekl. Upozornil, že podnikatel nebyl na útěku zdaleka tak bohatý, jak o sobě rád prohlašoval.

Šrajer naznačil, že se Krejčíř dostal do problémů, a proto ostrovy opustil. "Pan Krejčíř si vytvořil na ostrovech celou řadu problémů  a možná i nepřátel. A jak víte, Seychelské ostrovy nejsou největším a nejlidnatějším státem světa. Takže odpověď na otázku, jaká byla motivace, proč potřeboval odcestovat, nechávám opravdu na vás," řekl mluvčí civilní rozvědky.

"I ty malé Seychelské ostrovy mu začaly být malé," komentoval to Langer.

Velvyslanec o zatčení nevěděl
Informace o "zatčení roku" se objevila po poledni v České televizi. "Mohu to potvrdit," sdělil vzápětí poté iDNES.cz mluvčí ministerstva vnitra Radek Holý.

popisek SPECIÁL:
Kauza Krejčíř

Reportér iDNES.cz mluvil rovněž s českým velvyslancem v Jihoafrické republice Jaroslavem Sirem. "Informaci prověřujeme. Od místních úřadů ji nemáme potvrzenou, ale dozvěděli jsme se ji z Prahy," řekl do telefonu.

Informaci o Krejčířově zadržení neměl po poledni ani Krejčířův advokát Tomáš Sokol. "Nic o tom nevím, já nejsem s klientem v pravidelném kontaktu," řekl iDNES.cz.

Na otázku, kdy s Krejčířem mluvil naposledy, odpověděl: "Přiznám se, že nevím. Naše komunikace se omezuje na to, že vždy mu dám pouze na vědomí, když proběhne v jeho případě nějaké rozhodnutí či důležitý úkon," dodal advokát.

Češi věděli, kde se Krejčíř pohybuje
Podle Jany Malíkové z ministerstva vnitra zadržely jihoafrické úřady Krejčíře s plným vědomím české strany.

"Mohly se přitom opřít o její nezbytnou informační součinnost. Po celou dobu pobytu Radovana Krejčíře v zahraničí měly orgány České republiky k dispozici informace, které by ve vhodný okamžik otevřely cestu k eventuálnímu zadržení jmenovaného a uplatnění mezinárodního zatykače," uvedla podle ČTK mluvčí.

Podnikatel Radovan Krejčíř z Českého Těšína je v Česku obviněn z řady zločinů. Kromě půlmiliardového celního úniku při ropných obchodech, kvůli kterému strávil v roce 2002 pět měsíců ve vazbě, seděl ve vězení i v září roku 2005. Tehdy kvůli údajnému vytunelování společnosti Technology Leasing. - více zde

Policii Krejčíř utekl 18. června 2005, když speciální jednotka prohledávala jeho dům v Černošicích. Krejčíře podezírala z plánování vraždy. - více zde

Začátkem září ho pak čeští kriminalisté vypátrali na Seychelách. - více zde

Krejčířovu vydání do Česka bránilo dosud mimo jiné to, že si před několika lety koupil seychelské občanství. ČR nemá s ostrovy smlouvu o vydávání podezřelých.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video