Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu. (2. prosince 2013)

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu. (2. prosince 2013) | foto: Reuters

Krejčíř se brání vydání do Česka, požádal o revizi soudního řízení

  • 16
Radovan Krejčíř požádal jihoafrický nejvyšší soud o posouzení toho, zda má pokračovat řízení o jeho případném vydání do České republiky. Několikaleté průtahy zatím způsobovala Krejčířova žádost o azyl v JAR, kterou ale letos Čech stáhl. Jihoafrický server IOL informoval, že Krejčíř o revizi požádal v úterý.

V Jihoafrické republice Krejčíř čelí stíhání v šesti kriminálních kauzách, nicméně soud v Kempton Parku rozhodl, že vydávací řízení přesto může pokračovat. Krejčíř v úterý požádal o přezkoumání tohoto rozhodnutí nejvyšším soudem. Další stání ve vydávacím řízení má být 9. listopadu.

Pokud africký soud rozhodne o vydání Krejčíře, ještě to neznamená, že poputuje rovnou do Česka. Záleží pak na domluvě ministra spravedlnosti JAR s jeho českým protějškem, jak budou postupovat dál. Možné je podle serveru IOL okamžité vydání, ovšem také nejdříve soud v JAR a pak až případně v Česku.

Azylové řízení v JAR představovalo překážku pro Krejčířovo vydávací řízení, protože se jihoafrické soudy zabývaly otázkou, zda se obě řízení mohou konat současně.

„Po dobu řešení této otázky bylo řízení o vydání pozastaveno. S ohledem na skutečnost, že Radovan Krejčíř nyní vzal svou žádost o azyl zpět, bude další postup ve věci samozřejmě záviset na jihoafrických orgánech, nicméně lze předpokládat, že se extradiční řízení znovu rozběhne,“ sdělil Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

V JAR byl Krejčíř zatím usvědčen v jednom procesu a za únos a mučení dostal 35letý trest vězení. Ve středu má pokračovat soud týkající se vraždy Libanonce Sama Issy. Krejčíř a čtyři další lidé čelí obvinění ze spoluviny na Issově vraždě.

Krejčířova advokátka Karolína Babáková v České republice tento týden podle České televize oznámila, že stáhnutím žádosti o azyl se mění situace v Česku a Krejčíř nemá být souzen jako uprchlý.

Český trestní řád stanoví, že řízení proti uprchlému je možné vést „proti tomu, kdo se vyhýbá trestnímu řízení pobytem v cizině nebo tím, že se skrývá“. Když po vyhlášení pravomocného odsuzujícího rozsudku tyto důvody pominou, odsouzený může do osmi dnů od doby, kdy je mu verdikt doručen, navrhnout zrušení rozsudku.

V takovém případě se pak hlavní líčení koná znovu, přičemž v novém řízení již obviněný nesmí být potrestán přísněji. U Krejčíře by takto přicházelo v úvahu opětovné projednání podvodů s akciemi Teplárny Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňového úniku firmy M5.

Na fakt, že je Krejčíř v Česku stíhán jako uprchlý, poukazuje Babáková delší dobu. V kauze tunelování Čepra, v níž byl Krejčíř nepravomocně odsouzen na 15 let mimo jiné za přípravu vraždy celníka, argumentovala i tím, že nemohl využít svého práva na obhajobu a závěrečnou řeč. Podle ní se Krejčíř, který je uvězněný v JAR, nemohl svobodně rozhodnout o místě svého pobytu. Podnikatel se přitom do JAR dostal poté, co při prohlídce své vily kvůli kauze Čepro utekl české policii. V roce 2007 tam přesídlil ze Seychel.

Krejčíř dostal v JAR trest 35 let vězení. Po verdiktu se smál:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue