Uprchlý Radovat Krejčíř | foto: Eyewitness News

Krejčíř si zaplatil nájemného vraha na práci v Praze, tvrdí tisk

  • 61
Kontroverzní podnikatel Radovan Krejčíř, který se skrývá v Jihoafrické republice, chtěl prý v dubnu 2009 zlikvidovat svého rivala v Praze. Tvrdí to jeden z jihoafrických listů. Akce nevyšla. Prý kvůli potížím se zbraní a mimořádnými bezpečnostními opatřeními v souvislosti s návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy.

Podle listu jihoafrického listu Sunday Times to tvrdí údajný nájemný zabiják, který měl vraždu provést. Na Krejčířově seznamu osob k likvidaci v zahraničí mělo být šest lidí, kteří žili v Česku, Německu a na Seychelách.

Svědectví údajného nájemného vraha, který je původem Řek, ale žije v Jihoafrické republice, získal ve Španělsku soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan. Ten se Krejčířovými aktivitami dlouhodobě zabývá.

Střelec uvedl, že Obamova ochranka byla po celé Praze a že zbraň s tlumičem, kterou k vykonání vraždy dostal, nefungovala. Když Krejčíř zjistil, že jeho nepřítele nebylo možné zabít, zuřil, tvrdí údajný nájemný vrah. 

"Radovan prohlásil, že nechápe, jak jsme nemohli tu práci udělat. Řekl, že kdokoli může vejít do McDonald's, střelit někoho a odejít s tím, že práce je hotová."

Na Krejčířově seznamu byl také Čech František Pivoda, který mu prý dlužil peníze. Pivoda v rozhovoru se Sunday Times uvedl, že s Krejčířem před 15 lety obchodoval, ale výhružky či dokonce pokus o vraždu nechtěl komentovat. Řekl jen, že Krejčíř je "nemocný" a že se problém týká "něčeho v jeho hlavě".

Ve zmíněném prohlášení se údajný zabiják zmiňuje také o Krejčířově matce Naděždě. "Bavili jsme se o zbrani, Škorpionu, a o tom, proč nefungovala."

Naděžda Krejčířová si mu údajně postěžovala na to, že vykopat tento československý kompaktní samopal, který prý měla ukrytý na zahradě, bylo namáhavé a že on s ním nic nedokázal.

Že by měla cokoli s touto akcí společného, v neděli ovšem Krejčířová podle České televize kategoricky odmítla.

Mrtví kolem Krejčíře

Portál news24.com připomněl, že počet zabitých kolem Krejčíře neustále roste. Jihoafrická média vypočítala nejméně deset vražd jeho spolupracovníků i nepřátel. Krejčíř pak připustil, že se ho někdo snaží zabít (více čtěte zde).

V úterý při výbuchu bomby v Krejčířově směnárně na johannesburském předměstí Bedfordview zahynuli další dva jeho blízcí známí, jedním z mrtvých byl Čech Jan Charvát, který před českou justicí rovněž uprchl (více čtěte zde).

Policie prozatím nezveřejnila motiv bombového útoku a ani Krejčíř okolnosti neobjasnil, když prohlásil, že netuší, kdo by za tímto činem mohl stát. Jihoafrická média nicméně spekulují, že by mohlo jít o boj o moc mezi Krejčířem a kapskou drogovou mafií. Krejčíř útoky označil za terorismus ve stylu al-Káidy.

Jihoafrická média si všímají také toho, že policie v případu kolem Krejčíře začala po výbuchu jednat viditelněji než dosud. V pátek mu úřady kvůli údajnému krácení daní obstavily majetek a ve čtvrtek elitní policejní jednotka Hawks kvůli daňovým deliktům zadržela jeho finančníka Ivana Savova, který má v pondělí předstoupit před soud.

Policie se štěstím zadržela Krejčířova společníka

Vsazení Bulhara Savova do vazby je podle jihoafrické policie tak trochu dílem náhody. Policie totiž využila příležitosti a Bulhara Savova zadržela na místě výbuchu.

"Nevím, jak to nazvat - příhodné podmínky, nebo štěstí - že tam byl a že jsme ho zrovna začali hledat," prohlásil mluvčí Jestřábů Paul Ramaloko. Vysvětlil, že souvisí se zpronevěrou deseti milionů randů (zhruba 20 milionů korun). Policie se tímto případem začala zabývat v únoru, ale Savova až do jeho zadržení nevyslechla.

Podle Ramaloka Savovův případ vůbec nesouvisí s "podsvětím a s Radovanem". Údajně stál za defraudací milionů v mezinárodní bezpečností společnosti G4S. Tuto agenturu v současné době policie vyšetřuje také kvůli jejímu přístupu k vězňům v nápravném středisku Mangaung, neboť jim prý proti jejich vůli aplikovala injekce a používala elektrošoky.

Savov ale také podle všeho řídí společnost Groep Twee Beleggings, kterou Krejčíř zaregistroval na svou ženu Kateřinu a která kontroverznímu Čechovi prý slouží k přesunu peněz, i Scara Technologies. Obě firmy jihoafrický berní úřad (SARS) obstavil v rámci postupu proti Krejčířovým finančním aktivitám. Pod kontrolou kurátora je nyní 14 společností, jedenáct aut a také Krejčířova rezidence v Bedfordview.

30. července 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue