Radovan Krejčíř přichází k soudu v jihoafrické Pretorii. (13. 2. 2012)

Radovan Krejčíř přichází k soudu v jihoafrické Pretorii. (13. 2. 2012) | foto: ČTK/SAPA

Krejčíř se zatím na kauci nedostal z vězení, soud měl pochybnosti

  • 95
Radovan Krejčíř zůstává v jihoafrickém vězení. V neděli byl zadržen kvůli podílu na ozbrojeném přepadení obchodu s elektronikou v Pretorii. U soudu žádal propuštění na kauci, ale ten jednání odročil kvůli pochybnostem až na čtvrtek. Krejčířův advokát mezi tím napadl policii za kovbojské praktiky.

Krejčíř se podle serveru eyewitnessnews.co.za k soudu dostavil zarostlý a vyčerpaný. Soud ale případ odročil. Stále prý je třeba vyjasnit některé dosud nedořešené záležitosti týkající se záznamů z mobilních telefonů a státního občanství zadržených.

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu v Kempton Parku

Českého podnikatele proslavil především útěk při domovní prohlídce v Černošicích u Prahy v červnu 2005. Policie ho vypátrala začátkem září na Seychelách, odtud odcestoval do Jihoafrické republiky, kde žije od roku 2007. V témže roce požádalo Česko o jeho vydání.

Pravomocně odsouzen byl Krejčíř poprvé v srpnu 2006. Dostal dvouletou podmínku za to, že při dovozu luxusních mercedesů z Německa ošidil stát na daních a clu o téměř dva miliony korun. Loni v srpnu 2010 byl o šest měsíců na šest let vězení snížen trest za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice.

V současné době projednávají soudy tři kauzy. V případě Čepra je Krejčíř obviněn mimo jiné z přípravy vraždy, rozsáhlých podvodů a účasti na organizované zločinecké skupině. V kauze Technology leassing byl za tunelování firmy odsouzen k osmi letům vězení, o odvolání ale ještě nerozhodl vrchní soud. V posledním případě byl Krejčíř podle policie jedním z organizátorů údajného půlmiliardového celního úniku jihlavského dovozce pohonných hmot, společnosti M5.

Policie zatkla Radovana Krejčíře v jeho domě v neděli. Spolu s ním zadržela i jeho dva přátele Veselina Laganina a Jasona Domingueze.

Krejčíř nepopírá, že v říjnu u přepadení byl. "Byl jsem tam, když postřelili Jasona Domingueze do ruky. Nikdy bych to nečekal, zrovna jsem projížděl kolem," uvedl už loni po přestřelce.

Podle médií loni v říjnu vstoupilo do inkriminovaného obchodu šest mužů včetně Domingueze, kteří chtěli vymáhat pro Krejčíře údajný dluh. Skupina si sice z obchodu odnesla 200 tisíc randů, tedy asi půl milionu korun, ale během přepadení se strhla přestřelka a Dominguez byl postřelen. (více zde)

Advokát Piet du Plessis označil svého klienta za "nevinného přihlížejícího" a napadl policii, která podle něj postupovala ve stylu kovbojských praktik. 

Krejčíř je v Jihoafrické republice stíhán také kvůli podvodu. Policisté tvrdí, že pomocí zfalšovaných dokladů přesvědčil pojišťovny, že prodělává závěrečnou fázi rakoviny, aby pak neoprávněně inkasoval pojistku asi 4,5 milionu randů (kolem 11,5 milionu korun). Proces v tomto případu se očekává v dubnu.

Jihoafrická policie v poslední době řeší i několik případů vražd v souvislosti s českým podnikatelem. V jeho okolí bylo od roku 2009 postupně zavražděno již sedm lidí. Pátým z nich byl jeden z šéfů podsvětí v Kapském Městě a někdejší Krejčířův bezpečnostní poradce Cyril Beeka. Loni v březnu byl zastřelen.

Česko stále bojuje o Krejčířovo vydání

Češi vydali na Krejčíře mezinárodní zatykač. V současné době probíhá v Česku několik soudních řízení, kde figuruje jako uprchlý. Například v kauze Čepro je obviněn mimo jiné z přípravy vraždy, rozsáhlých podvodů a účasti na organizované zločinecké skupině.

Česká republika stále trvá na jeho vydání. Jihoafrický soud v Kempton Parku v únoru 2008 rozhodl o nepřípustnosti Krejčířova vydání. Rozhodnutí zrušil v září 2010 Vrchní soud v Johannesburgu, mimo jiné z důvodu pochybení soudce, který o věci rozhodoval v prvním stupni.

"Radovan Krejčíř se proti tomuto rozhodnutí vrchního soudu odvolal, nicméně vrchní soud jeho opravný prostředek v září 2011 zamítl. Krejčíř následně podal další opravný prostředek, tentokrát k Nejvyššímu soudu Jihoafrické republiky, o kterém dosud nebylo rozhodnuto," popsala současný stav české žádosti mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

,

Video