Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu. (2. prosince 2013)

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu. (2. prosince 2013) | foto: Reuters

Krejčíř si stěžuje u Ústavního soudu, nelíbí se mu trest za daňové úniky

  • 20
Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř podal ústavní stížnost v kauze daňového úniku za více než půl miliardy korun. Justice mu v roce 2013 za krácení daně, podvod a další trestné činy uložila souhrnný trest 10,5 roku vězení. Letos v listopadu se mu tento trest ještě zvýšil. Na další verdikt za jiné zločiny čeká v Jihoafrické republice.

Rozsudek v kauze daňových úniků z roku 2013 letos v srpnu potvrdil Nejvyšší soud (více zde). Stížnost dorazila k Ústavnímu soudu v polovině prosince. V mezičase souhrnný verdikt nad Krejčířem vystoupal na 15 let vězení, protože soudkyně Hana Hrnčířová k němu ještě přičetla potrestání za tunelování Čepra a přípravu vraždy celníka (podrobnosti zde).

Už v dovolání obhajoba tvrdila, že závěry Městského a Vrchního soudu v Praze neměly oporu v provedeném dokazování. Soudy prý porušily Krejčířova základní práva a svobody. Vadilo i to, že byl souzený jako uprchlý. V době rozsudku totiž už pobýval v Jihoafrické republice, kde je dodnes. Není na svobodě, čeká na vynesení verdiktu ve věznici v Pretorii. V JAR ho letos v srpnu uznali vinným z únosu a pokusu vraždy (více zde).

Nejvyšší soud však tyto argumenty proti rozsudku pražského soudu k 10,5 rokům vězení odmítl. Podle něj Krejčíř rozhodně neužíval normální obchodní praktiky, ale jeho jednání vykazovalo „zcela zjevné znaky běžného kriminálního počínání“. Stíhání tří údajných kompliců skončilo kvůli amnestijnímu rozhodnutí tehdejšího prezidenta Václava Klause.

Využil mezeru v zákoně a neplatil daň státu

Čtveřice podle obžaloby od listopadu 2001 do ledna 2002 zneužívala při dovozu benzinu a nafty z Německa povolení nezajišťovat celní dluh. Muži tak nemuseli na hranicích platit clo hotově. Zákon takové povolení umožňoval, avšak dluh musel být uhrazen do deseti dnů. Obvinění ale peníze nespláceli, podle státního zástupce tak připravili stát na daních o 533 milionů korun. Odvolací soud nakonec škodu spočítal na 522 milionů.

V minulosti byl Krejčíř v Česku pravomocně odsouzen za daňové delikty, podvod s akciemi Teplárny Otrokovice a vyvedení stomilionového majetku ze společnosti Technology Leasing. Justice kauzy řešila postupně a pokaždé zvyšovala souhrnný trest. Naposledy to bylo zmíněným rozsudkem Městského soudu v Praze, po němž si má Krejčíř odpykat 15 let. Tento verdikt ale ještě není pravomocný.

Krejčíř utekl české policii v červnu 2005 při domovní prohlídce černošické vily. na rezidenci v hodnotě kolem 450 milionů korun byla později uvalená exekuce. Nejvyšší soud se ale nedávno zastal Krejčířovy manželky Kateřiny, která tvrdí, že vila patří výhradně jí. Komu dům patří, budou muset nižší soudy znovu projednat (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video