Radovan Krejčíř před jihoafrickým soudem

Radovan Krejčíř před jihoafrickým soudem | foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Krejčíř nemá nárok na odškodnění za vazbu, rozhodl Ústavní soud

  • 5
Ústavní soud definitivně vzal uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi a jeho rodině šanci na peněžní odškodnění za nezákonnou vazbu. Soudci zamítli stížnost Krejčířových.

Krejčíř, jeho manželka a syn podali v roce 2003 žalobu na ochranu osobnosti. Tvrdili v ní, že Krejčíř byl ve vazbě protiprávně, neboť státní zástupce nesplnil zákonnou povinnost a nevydal rozhodnutí o trvání nebo ukončení vazby. Chybu při prodlužování vazby tehdy kritizoval Ústavní soud.

Městský soud dal Krejčířovi a jeho rodině za pravdu a rozhodl o odškodném 200 000 korun. Polovinu měl dostat Krejčíř, jeho manželka a syn by obdrželi 50 000 korun. Odvolací senát ale v srpnu 2005 verdikt zrušil. Potvrdil sice to, že žaloba na ochranu osobnosti byla oprávněná, ale nesouhlasil s finančním odškodněním.

Dostatečným morálním zadostiučiněním prý pro rodinu muselo být už to, že Ústavní soud v minulosti rozhodl o neoprávněnosti vazby. Krejčířovi se poté obrátili na Nejvyšší soud a nakonec následovala ústavní stížnost.

Soudkyně zpravodajka Ivana Janů se při dnešním vyhlašování nálezu kuriózně zmýlila - místo jména Radovana Krejčíře uvedla jméno Radovana Karadžiče, někdejšího vůdce bosenských Srbů. Karadžič je u mezinárodního tribunálu obžalován z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, jichž se prý dopustil během války v Bosně v letech 1992-1995.

Krejčíř nyní žije v Jihoafrické republice. České policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce. Soud v Johannesburgu v únoru 2008 rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán k trestnímu stíhání do Česka.

,

Video