Rozvědka se soustředila na utažení kohoutku Krejčířových financí.

Rozvědka se soustředila na utažení kohoutku Krejčířových financí. | foto: Jaroslav Kmenta, MF DNES

Krejčíř má miliardu, ze Seychel na ni však nedosáhl

  • 337
Uprchlý Radovan Krejčíř, jehož zatkla policie o víkendu v JAR, má majetek v hodnotě kolem jedné miliardy korun. Problém je, že se k němu nemohl ze svého azylu na Seychelách dostat. Proto se rozhodl přemístit právě do Jihoafrické republiky a žít tam pod jinou identitou.
popisek SPECIÁL iDNES.cz
Vše o kauze Krejčíř

Odtamtud měl větší šance majetek ovládat. Vyplývá to z informací rozvědky, která Krejčíře po celou dobu jeho pobytu na Seychelách, kam utekl v červnu 2005, sledovala.

Přestože Krejčíř prohlašoval, že s penězi na Seychelách problémy nemá a že mu vystačí na sto let dopředu, rozvědka si je jistá, že Krejčíř disponoval na Seychelách jen omezeným množstvím svého jmění.

"Skromným stylem života mohl na Seychelách vydržet ještě tak necelý rok. To je můj odhad na základě informací, které máme," řekl náměstek rozvědky Jan Beroun, který akci na dopadení Krejčíře řídil.

Rozvědka utáhla kohoutek
Krejčíř má na účtech ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku podle odhadů policie asi 280 milionů korun. Kdyby prodal veškerý nemovitý majetek v Česku včetně luxusní vily v Černošicích u Prahy, mohl by utržit až půl miliardy korun. A kdyby jeho rodina prodala prosperující Tiskárny Český Těšín, dostal by se k dalším 300 milionům korun.

Policie ve spolupráci s rozvědkou však na případné přesuny peněz z Česka na Seychely dohlížela. "Věděli jsme, že se Krejčíř snaží prodat lukrativní nemovitost v Praze na Karlově náměstí a těšínskou tiskárnu. Kdyby se mu to podařilo, peníze bychom okamžitě zadrželi," řekl MF DNES důstojník policie, který na případu pracoval.

Rozvědce se podařilo loni dvakrát zarazit přísun hotových peněz na Seychely. V jednom případě byl v Německu těsně před hranicemi se Švýcarskem zadržen po upozornění rozvědky Krejčířův kamarád Miroslav Moravec s částkou 100 tisíc eur. Podruhé zabavili dalších 100 tisíc eur podnikateli Josefu Valentovi na letišti ve Vídni, když se chystal odletět za Krejčířem.

Seychely opouštěl v dezolátní bárce
Rozvědka se tak ve snaze dostat Krejčíře ze Seychel soustředila na utahování jeho finančního kohoutku. Plán na jeho vypuzení ze Seychel se jim nakonec podařil. V sobotu 21. dubna se Krejčíř vůbec poprvé po roce a tři čtvrtě rozhodl nastoupit na loď a s falešným pasem Egberta Julese Savy se přemístil na ostrov Madagaskar.

"Věděli jsme od samého začátku, kdy a jak opustil Seychely. Loď, kterou pro svůj přesun zvolil, byla v tak dezolátním stavu, že jsme se obávali jediné věci: aby se během cesty neutopil. Byla to taková bárka," řekl Beroun.

Z Madagaskaru se pak Krejčíř letadlem vydal do Jihoafrické republiky. Tady ho už čekala místní policie a okamžitě ho zatkla. - více zde

Pomáhala mu milenka
Beroun řekl, že v Jihoafrické republice mu měla pomoci se etablovat milenka, s níž Krejčíř navázal vztah už na Seychelách. "Kdyby v Jihoafrické republice zařídil vše potřebné, vrátil by se na Seychely pro svou rodinu. Ten pravý čas na definitivní přemístění na jih Afriky by ještě přišel," řekl Beroun.

Krejčíř zbohatl v Česku na obchodech s naftou. A jak podotýká policie, bylo to většinou na daňových podvodech. Jen v kauze firmy M5, kde podle policie Krejčíř vše řídil, šlo o podvod za půl miliardy korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video