Radovan Krejčíř přichází k soudu v jihoafrické Pretorii, kde je projednáván

Radovan Krejčíř přichází k soudu v jihoafrické Pretorii, kde je projednáván případ jeho údajné účasti na loňské ozbrojené loupeži. (13. února 2012) | foto: ČTK

Krejčíř dostal jedenáct let za více než půlmiliardové daňové podvody

  • 36
Městský soud v Praze poslal Radovana Krejčíře na 11 let do vězení za daňové podvody spojené s firmou M5. Soud o něm jednal jako o uprchlém, protože se od roku 2007 skrývá v Jihoafrické republice. Spoluobvinění Jaroslav Kovář a Milan Vítek dostali sedm let. Rozsudek není pravomocný.

Soud rozhodl, že autorem scénáře obřího daňového podvodu byli Radovan Krejčíř a Jaroslav Kovář. Ti dosadili do čela společnosti M5 svého člověka Milana Vítka a získali pro ni oprávnění obchodovat s pohonnými hmotami.

Pohonné hmoty dováželi od listopadu 2001 do ledna 2002 z Německa, ale neplatili za ně spotřební daň ani DPH. Také Českým drahám, které pohonné hmoty vozily, zaplatili jen část účtovaných peněz a nástupnické společnosti Správa železniční dopravní cesty dluží přes 12 milionů korun. Celkem způsobili více než půlmiliardovou škodu.

Radovan Krejčíř dostal souhrnný trest, a soud mu proto zrušil předcházející verdikty vynesené v Karviné, Ostravě a u pražského městského soudu.

Kromě daňových podvodů byl nyní odsouzen i za podvod, nedovolené ozbrojovaní a podílnictví. Při domovní  prohlídce jeho černošické vily našla policie v trezorové místnosti dva samopaly s tlumičem, pistoli ČZ se zakázaným střelivem a několik ukradených obrazů v ceně přes tři miliony korun.

Soudce Pavel Benda přiznal, že jim nepřítomný Krejčíř pomohl při objasňování zločinu. "Velmi pečlivě si o všem vedl písemné poznámky," řekl Benda. Naopak někteří svědci nebyli ochotní vypovídat pravdivě, tvrdili, že si nepamatují, mlžili, a dokonce se snažili vzít na sebe Krejčířovu vinu.

Jaroslav Kovář byl odsouzen k sedmiletému trestu za krácení daní. Soudce připomněl, že se s Radovanem Krejčířem způsobili škodu, jejíž výše "se vymyká běžné soudní praxi".

Na sedm let má jít za mříže i Milan Vítek. Ten je odsouzen mimo jiné i za padělání. Aby mohl být jako sedmkrát trestaný jednatelem společnosti M5, musel předložit falešný čistý výpis z trestního rejstříku.

V případu figuruje i čtvrtý obviněný Martin Haimann. O něm ale soudy jednají samostatně.

Verdikt soudu není pravomocný. Jak státní zástupce, tak obžalovaní či jejich advokáti si ponechali lhůtu na odvolání.


Video