Mrtvé zvíře s ostatními krávami v Oznici na Valašsku

Mrtvé zvíře s ostatními krávami v Oznici na Valašsku | foto: Jan Karásek, MAFRA

Krávy žijí s mrtvolou. Z kafilerky dorazí, až odejde zima, brání se majitel

  • 22
Ten pohled je neuvěřitelný. Přijedete do maličké obce Oznice na Valašsku, dorazíte k malému kravínu a jste jako v jiném světě. Ale možná ani ne světě jako spíše v pekle. Namísto desítek spokojených krav a býčků uvidíte mrtvou krávu obalenou senem.

Majitelem kravína je František Hrabovský. Ten o mrtvé krávě ví. "Já jsem už volal do kafilerky, oni říkali, že až povolí zima, bude méně sněhu a dostanou se sem bez problémů, tak hned přijedou," podotkl majitel. Bez problémů to ale s dopravou do Oznice bylo už před několika dny, stejně nikdo nepřijel.

"Ten pán z toho má výhody i nevýhody, ale bere na to dotace, tak by se měl starat, nebo ne?" ptal se jeden z obyvatel, který bydlí v sousedství, Jiří Dohnálek.

Jiří Dohnálek před kravínem Františka Hrabovského v Oznici.

Jiří Dohnálek před kravínem Františka Hrabovského v Oznici.

"Jsou dvě možnosti. Buď se o to ten člověk má postarat, nebo to nemá dělat vůbec. Takhle to ale nejde," doplnil.

Velký problém navíc působí psi a kočky, které se snadno do kravína dostanou. Hrozí, že roznesou do okolí nějakou nákazu, kterou mohou být mrtvá zvířata nakažena.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna je s největší pravděpodobností chyba zcela na straně majitele zvířat.

"Zákony prostě musí platit. Ať veterinární nebo proti týrání zvířat. Navíc veškerá zvířata musí být nahlášena do evidence," podotkl.

Naprosto zděšení jsou z celé kauzy ekologové. Ti jsou přesvědčeni, že případ z Oznice se měl řešit už dávno.

Mrtvé zvíře v kravíně v obci Oznice na Valašsku

"Nedávno byl případ, že jednomu zemědělci přišla kontrola. Jenom proto, že je nechtěl pustit po osmé večer do chléva, tak mu vezmou dotaci 3,5 milionu, kterou dostal. Člověk na Oznici koupil kravín asi před deseti roky, a hned tam byly mrtvé krávy," podotkl šéf meziříčských ochránců Milan Orálek.

Podle šéfa krajské veterinární správy pro Zlínský kraj je nejasné, jak se bude věc dále vyvíjet. "Hlavně jde o to zjistit, kdo to bude posuzovat. Zda jde o přestupek, nebo týrání zvířat," přemýšlel šéf krajské veterinární správy ve Zlíně František Mahdalík.

"Absolutně si nedovedu představit, že se některý živočich chce pohybovat ve vlastních výkalech," má ale jasno Dohnálek.

Jak celá kauza dopadne, zatím neví nikdo. Policisté ji vyšetřují a pokud zjistí, že se majitel zvířat skutečně dopustil trestného činu týrání zvířat, může dostat pokutu ve výši statisíců korun a až dva roky vězení.

Mohou se šířit nemoci, bojí se ekolog

Ekologům z Valašska se přístup Františka Hrabovského z Oznice nelíbí. "Už před asi deseti lety tam ležela zdechlá kráva na poli. My nevíme, jestli kvůli němu, ale není to v pořádku," říká jednatel Českého svazu ochránců přírody Milan Orálek.

V čem konkrétně vám pan Hrabovský tak vadí?
On se k těm zvířatům nechová dobře. Má tam strašný bordel, jestli to tak můžu říct. Sám jsem ho před několika lety chytil, když vypouštěl jímku s fekáliemi.

Jak jste na to přišel?
V Bečvě několik kilometrů odtamtud se našly velké chuchvalce pěny. Nikdy se to ale nedokázalo.

Dobře, to ale ještě neznamená, že majitel stáda krav týrá zvířata.
Člověk, který vlastní zvíře, se k němu musí chovat tak, že mu dá najíst, napít, zabezpečí mu podmínky pro život. Je to živý tvor. A je snad jasné, že se o něj budu starat. Ať je zákon, jaký je.

A když někdo nechá mrtvé zvíře pár dnů, možná týden i dva mezi ostatními živočichy?
To už je opravdu problém, viděl bych to i na porušení veterinárního zákona. Mohou se kvůli tomu šířit i nemoci. Nevíme, jestli se od mrtvých krav třeba nenakazí psi nebo kočky, které potom přijdou domů.

Je podle vás reálné, že někdo z kafilerky mohl panu Hrabovskému říct, že si pro mrtvá zvířata nedojede, protože je prostě moc sněhu? On sám to řekl. Byli jste někdy u něj v kravíně?
Jistě. Je to prostě nesmysl. Vidím to jednoznačně jako hrubé porušení veterinárního zákona.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video