Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Grand Canyon devastují žízniví „kravizoni“, kříženci bizona a krávy

  • 43
Kříženci bizona s domácím skotem ničí životní prostředí amerického Grand Canyonu. Zvířata ohrožují hlavně místní napajedla a vegetaci, poničila však již i indiánské archeologické památky. Aktivisté a indiánské kmeny požadují jejich regulaci, turisté neváhají riskovat, aby křížence spatřili.

Kříženci krav a bizonů mají jen zhruba 10% dobytčích genů a proto jednoznačně vypadají jako bizoni. Jsou výsledkem neúspěšného projektu místního rančera, který křížence původně chtěl chovat na maso. Zvířata ve dvacátých letech minulého století prodal státu Arizona, který je vypustil do volné přírody.

Velikost stáda se díky lovu dlouho dařilo udržovat kolem sta kusů. Poté, co se v devadesátých letech usadilo v národním parku Grand Canyon, kde je lov zakázán, ale začalo „kravizonů“ rychle přibývat. Zatímco ještě před několika lety se za nimi muselo několik dní putovat, nyní je možné křížence potkat už u brány národního parku. Turisté to sice vítají, často však ztrácejí obezřetnost.

„Máme tu tak jednu nehodu denně,“ říká Martha Hahnová ze správy národního parku. „Pokud se auto dostane mezi matku a tele, kráva na něj zaútočí. Řidiči už také několikrát srazili zvířata v noci na silnici.“

Podle Hahnové stádo zřejmě dokáže rozpoznat, kdy začíná a končí lovecká sezóna. I když se zvířata normálně neodvažují park opustit, v době hájení se nebojí. „Vůdce stáda to pozná. Můžete ho pozorovat, jak míří ven, a za ním v řadě zbytek více než dvousethlavého stáda, část dokonce běží,“ řekla Hahnová BBC .

Kříženci ohrožují napajedla

Na severní straně kaňonu nyní žije nejméně 600 kusů těchto kříženců. Podle agentury AP poničili indiánská archeologická naleziště i louky, které spásli až ke kořenům rostlin. V ohožení jsou i místní zásoby vody, protože jediné zvíře při cestě k napajedlu vypije zhruba 38 litrů.

Jedním z klíčových zdrojů vody v Grand Canyonu je jezero Little Park. Pokud z něj budou pít dvě či tři stovky kříženců mohou jej úplně zničit, uvedla Hahnová. „Takových zdrojů máme v parku a okolí jen asi sedm. Závisí na nich přitom i další živočišné druhy a 80 % naší vegetace,“ uvedla Hahnová. „Kravizoni“ navíc napajedla znečišťují svým trusem.

Federální vláda spolu s arizonskými úřady proto řeší, jak populaci kříženců zredukovat. V úvahu připadá i antikoncepce či odstřel zvířat mimo park. O osudu zvířat má být rozhodnuto do podzimu příštího roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video