Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kráva na demonstraci zemědělců netrpěla, říká zootechnik

  19:22aktualizováno  19:22
Kráva, kterou přivedl zootechnik František Šitler při protestu farmářů v polovině března před ministerstvo zemědělství, netrpěla. Zemědělec se tak vyhne pokutě za týrání zvířat. Státní veterinární správa případ odložila, protože stračena se loni zúčastnila celostátní soutěže skotu, a byla proto na zvýšený zájem zvyklá.

Demonstrace zemědělců. (12. 3. 2009) | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

František Šitler, hlavní zootechnik zemědělské společnosti v Mžanech u Hradce Králové, proslul před několika týdny tím, že přivedl přímo mezi demonstranty před ministerstvo zemědělství českou stračenu. Tedy krávu. - přečtěte si o průběhu protestu

Okamžitě se stal terčem výpadů médií a komentátorů, že týrá zvířata. Hrozila mu za to dokonce i pokuta od Státní veterinární správy ČR. - čtěte Farmáři porušili zákon, za krávy na demonstraci jim hrozí pokuta

Správa ale nakonec případ odložila s tím, že krávy při manifestaci netrpěly, protože se s nimi Šitler a jeho kolegové před rokem zúčastnili výstavy skotu v Radešínské Svratce.

Proto s nimi celý loňský rok dennodenně cvičili, aby si nic nedělaly z lidí kolem sebe, a to ani ze zástupů. "Na prestižní výstavě jsou vždy spousty lidí, tlampače, plno hluku a kráva se při předvádění nesmí nechat vyvést z klidu. Proto jí nevadili ani demonstranti v Praze a nehrozilo tam od ní také žádné nebezpečí," tvrdí František Šitler.

Líčí, jak krávy, které byly na demonstraci, nejprve cvičil v areálu zemědělské společnosti a poté vybral ta zvířata, která si nejvíce zvykla na personál a lidi. S těmi pak vyrážel on nebo jeho spolupracovníci dvakrát denně do vesnice na procházku. Nejprve ke kapličce dolů ve vsi, pak i k cykloturistické trase v obci, která patří k těm méně využívaným.

"Musí si zvyknout tak trochu jako kůň na ohlávku. A především na lidi," říká hlavní zootechnik zemědělské společnosti Mžany.

Zaměstnanci společnosti vycvičili ke kontaktu s lidmi celkem pět krav. Ta, která byla hlavním bodem pozornosti před ministerstvem zemědělství, má evidenční číslo 143/375/952. Ale má i jméno. Zaměstnanci JZD jí říkají Šitelka nebo Šitka. "Ano, je pokřtěná trochu po mně," usmívá se František Šitler a vysvětluje slova jednoho z odborářů, který řekl médiím, že zootechnik chodí s touto krávou i do hospody.

"To možná vzniklo z toho, že jsme ji jednou přivedli i mezi svatebčany. V obci byla loni svatba a svatebčané chtěli, abychom opentlenou krávu přivedli jako fór novomanželům na oslavy, které se konaly v myslivecké klubovně. Vzali jsme to před blížící se výstavou i trochu jako test. Jestli bude kráva schopna vydržet i v pořádně rozjuchané společnosti," vysvětluje Šitler.

Šitelka to prý zvládla na jedničku. Akorát už nechtěla postát, když si jeden ze svatebčanů usmyslel, že na krávě povozí své dvě děti. "To už jsme nedovolili," říká zootechnik.

Protest zemědělců v Praze na Těšnově (12. března 2009)

Šitelka je dnes na "porodním oddělení" mžanské zemědělské společnosti a čeká tele. Je z plemene červenostrakatého skotu, což je původní české plemeno a dnes zřejmě nejrozšířenější plemeno krávy v České republice. Šitelka má tři roky, narodila se 30. dubna roku 2006.

"Je to taková naše čarodějnice. Přestože jsme s ní usilovně cvičili procházky a kontakt s lidmi, nakonec na výstavě loni nic nevyhrála. Ale budeme se snažit znovu. Tahle výstava byla po dlouhé době první, které jsme se zúčastnili," říká zootechnik společnosti, která se kromě krav na mléko a maso zabývá také šlechtěním býků.

Zemědělství drtí přísná evropská pravidla

Některá média ze slov Františka Šitlera na demonstraci zemědělců v Praze usuzovala, že krávy, které přivezl do Prahy, čeká porážka. Naopak, kráva bude ještě dlouho žít, protože je docela mladá. František Šitler slovy "před porážkou" mínil české a trochu i celé zemědělství v EU, drcené přísnými evropskými pravidly a nařízeními.

"Zatímco v roce 2003 bylo v České republice vyprodukováno asi 120 procent spotřeby vepřového, dnes jsme tak na šedesáti procentech. Podobně je to s mlékem, jehož výkupní cena činí dnes šest korun za litr a zemědělci na litr mléka doplácejí dvě až tři koruny," popisuje zootechnik.

A srovnává naši republiku s Rakouskem. Tam se dostali na 35 eurocentů za litr mléka. A říkají, že to nemohou přežít. My ten litr mléka ale prodáváme tak za dvacet eurocentů," říká Šitler.

Dodává, že farmáři v Evropské unii nesmějí při výrobě hovězího masa používat žádné růstové podpůrné prostředky, zatímco v celé Americe tato omezení neplatí. "Právě to znevýhodňuje evropské zemědělce vůči zemědělcům například v Argentině," říká František Šitler.

Podle něj jsou také české předpisy pro chov skotu mnohem tvrdší než v Rakousku. "Když jsme viděli na jedné rakouské farmě stáje, které byly zkolaudované tak před třemi lety, zjistili jsme, že podle našich předpisů by nevyhovovaly. Máme mnohem přísnější podmínky," říká a ukazuje v areálu podniku zcela nové stáje pro krávy, které jsou tak náročné na pohodlí skotu, že stály zemědělskou společnost šest milionů. A to slouží nové stáje podle norem pro pouhých pětadvacet krav.

František Šitler už slyšel jednoduché rady komentátorů a všelijakých "odborníků". Ti radí zemědělcům: Když je to pro vás nevýhodné, tak tu výrobu zrušte! Až se vám to bude rentovat, tak ji opět zavedete. "Ale když zrušíte chov skotu, máte velkou jistotu, že ho už nikdy neobnovíte. Znamená to totiž investovat do nového chovu pět let, než se vám začne vracet. Tedy než vyrostou telata, než začnou krávy dávat první mléko," vysvětluje principy nového chovu hlavní zootechnik.

Současná ekonomická situace už ale stejně přinutila mžanskou společnost snížit letos v březnu počet skotu o sto krav. "Už se to nedalo," říká František Šitler.

Přitom zemědělská společnost není špatná, provozuje vedlejší výrobu krmiv, je soběstačná ve výrobě krmiva pro svá zvířata a od roku 2003 má šlechtitelský status. Získala také dvakrát titul Zlepšovatele chovu, neboť její býci dokážou oplodněním krav v jiných farmách výrazně zlepšit kvalitu chovu.

To současné vyhlídky českého zemědělství přiměly Františka Šitlera přivést před pár týdny ochočené krávy před okna českých politiků. Minulý týden už ale Šitelku do Chlumce nad Cidlinou na demonstraci proti nízkým výkupním cenám mléka nevzal.

Právě proto, že bude rodit a potřebuje klid. Na otázku, zda by s ní ale ještě podstoupil tu mediální masáž a vyšetřování veterinářů, řekl: "Jo. Přivedl bych ji před politiky znovu. Jí to nevadilo," říká hlavní zootechnik zemědělského družstva Mžany u Hradce Králové.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

,,Náckům žádnou šanci.“ Před štábem SPD se protestovalo
Nedej náckům žádnou šanci, skandovali demonstranti před štábem SPD

Proti volebnímu úspěchu SPD demonstrovaly před štábem hnutí Tomia Okamury večer desítky lidí. Měli s sebou nápisy „Černí bílí spojme síly“ nebo „Fuck nazi“....  celý článek

První volební den v pražské Hostivaři (20. října 2017)
SEZNAM: Kandidáti zvolení ve volbách 2017 do Poslanecké sněmovny

Přinášíme vám seznam nově zvolených členů Poslanecké sněmovny seřazených podle politických stran a volebních krajů.  celý článek

Andrej Babiš na tiskové konferenci hnutí ANO k výsledkům voleb do Poslanecké...
Budeme jednat se všemi, kteří se dostali do Sněmovny, řekl Babiš

Jasné vítězství v letošních volbách do Poslanecké sněmovny slaví hnutí ANO, které dostalo hlasy od zhruba jednoho a půl milionu voličů. „Jsme nadšeni a strašně...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.