Bál jsem se, že dopadnu jako Gross, říká dnes Michal Kraus.

Bál jsem se, že dopadnu jako Gross, říká dnes Michal Kraus. | foto: Michal Šula, MF DNES

Kraus přišel s novou verzí „kakaové aféry“

  • 642
Půl roku po vyvrcholení "kakaové aféry" přišel exposlanec ČSSD Michal Kraus s novým vysvětlením. Má ho zbavit všech podezření: z praní špinavých peněz, podvodu i obcházení konkurzního řízení. Miliony, které poslal podnikateli Rigovi, prý patřily obchodníku se dřevem, kterého neznal.

Policie bude mít v "kakaové kauze" bývalého poslance ČSSD Michala Krause ještě těžkou práci. Počátkem roku ho začala vyšetřovat kvůli pět let staré cestě do Ghany, která ho nakonec připravila o jeho téměř dvacetiletý poslanecký mandát. - více zde

Podle původní verze Kraus disponoval penězi svého tehdejšího známého, podnikatele Františka Riga. Kraus tehdy poslal z účtu své matky do Ghany jako zálohu téměř 50 tisíc dolarů, to je v přepočtu asi 1,9 milionu korun, a tvrdil, že to byly Rigovy peníze.

"Pan Rigo mě v té době informoval, že není schopen zaslat tu zálohu do Afriky, protože má nějaké technické potíže s účtem. Měl jsem zájem, aby transakce proběhla, tak jsem mu tuto věc umožnil," prohlásil v lednu poslanec Kraus.

Rigo byl tehdy v konkurzu a v podezření, že vytuneloval Kreditní banku Plzeň, kterou připravil o 100 milionů korun. To by znamenalo, že Kraus Rigovi pomáhal prát špinavé peníze.

Kraus teď tedy tvrdí, že necelé dva miliony nebyly ani jeho, ani Rigovy. Prý si je půjčil od pardubického obchodníka se dřevem, kterého ani neznal. "Domlouvali jsme se v Pardubicích na náměstí," tvrdí dnes.

"Pak jsme šli přes ulici, ten člověk zašel do banky a přinesl peníze. Pak jsem je vložil na účet své matky a odeslal jako zálohu ghanské privatizační agentuře."

I když směnku podepsal Kraus, za vrácení peněz se prý zaručil Rigo. Když se podle Krause ukázalo, že půjčku jen tak nesplatí, půjčil si Kraus znovu - tentokrát od svého kamaráda, aby 1,9 milionu korun vrátil původnímu věřiteli.

Tuto komplikovanou verzi podle Krause na policii dosvědčili oba jeho věřitelé. Žádný hmatatelný důkaz však neexistuje: směnku, kterou v Pardubicích podepsali, prý Kraus na místě zničil, když peníze vrátil.

Bál se, že dopadne jako Gross
Proč takhle nemluvil hned v lednu, když aféra propukla? "Bál jsem se, že by mi nikdo nevěřil. Nechtěl jsem dopadnout jako Stanislav Gross se strýčkem Vikem," řekl. Expremiér Gross chtěl strýcem Vikem vysvětlit tajemný původ své půjčky na byt.

Není to však poprvé, co Kraus mění své verze "za pochodu" podle toho, jaké obvinění je zrovna třeba vyvrátit. Rozpory kolem cesty do Ghany vznikaly hned od počátku.

Když se MF DNES poprvé zeptala Krause, co dělal v září 2001 v Africe s podezřelým podnikatelem Rigem, odpověděl: "Do Ghany jsem jel jako turista v době volna a žádné poslání jsem tam neměl."

Když pak MF DNES zveřejnila smlouvu, na které byl poslanec podepsaný coby ředitel firmy, Kraus doplnil: "Bylo to v důsledku euforie, která zavládla při podpisu smlouvy. Panovala tam výrazná nálada, a i když jsem říkal, že nemám funkci, tak říkali: Dobře, napiš director, tak jsem napsal director." - více zde 

Rigo: Kraus chtěl investovat 15 milionů
František Rigo tvrdil, že Krausův zájem o ghanské kakao byl daleko větší, než přiznává. "Kraus se mě v roce 2001 zeptal, zda bych nevěděl o nějaké zajímavé investici 15 milionů dolarů mimo území Česka," tvrdil Rigo. Peníze prý měly být z úplatků.

Do téhle sítě protichůdných výroků se poslanec Kraus nakonec zapletl natolik, že se v lednu vzdal svého křesla ve Sněmovně. Dnes přiznává dvě chyby: že neřekl rovnou celou pravdu a že se před lety spojil s Rigem, podezřelým z podvodů.

Bývalý poslanec teď žije mezi Kladnem, kde předsedá představenstvu místního fotbalového klubu, a Libercem. Tam stále ještě šéfuje tamní ČSSD. "Nic mi nechybí, tedy kromě pocitu spravedlnosti," říká.

S návratem do vysoké politiky vyčkává, až ho policie zbaví všech obvinění. Rozsudku se však jen tak nedočká. "Čekáme na právní pomoc z Ghany. Vypadá to na dlouho," říká mluvčí finanční policie Naďa Očenášková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video