Vévoda a vévodkyně z Cambridge se synem Georgem v zoologické zahradě (2014)

Vévoda a vévodkyně z Cambridge se synem Georgem v zoologické zahradě (2014) | foto: Reuters

Z královského embrya je hned politikum. Zabrání odtržení Skotska?

  • 66
Velká Británie odpočítává dny do referenda o nezávislosti Skotska. Do vzrušené atmosféry ohlásil královský pár očekávání dalšího potomka. Britská média kromě blahopřání začala ihned spekulovat, jestli druhé královské dítě může Skoty udržet v náruči Londýna.

Královský palác oznámil těhotenství vévodkyně Kate jen deset dní před referendem o skotské nezávislosti a den poté, co předvolební průzkumy poprvé ovládli separatisté (více čtěte zde). Radostná zpráva tak okamžitě získala politický nádech.

Královskému páru přišlo prostřednictvím sociálních sítí množství blahopřání od politických představitelů. A s gratulací přispěchal i předseda Skotské národní strany Alex Salmond, který stojí v čele separatistů. 

08.září 2014 v 12:16, příspěvek archivován: 09.září 2014 v 15:17

Congratulations & best wishes to the Earl & Countess of Strathearn. Wonderful to hear they're expecting their second baby – very happy news!

„Gratuluji a všechno nejlepší hraběti a hraběnce ze Strathearnu. Rád slyším, že očekávají druhé dítě - velmi šťastné zprávy,“ píše Salmond ve svém tweetu. Zajímavé je, že následnický pár tituloval jako hraběte a hraběnku ze Strathearnu, což jsou tituly, které královna Alžběta II. Williamovi a Kate udělila v den jejich svatby a které se váží ke Skotsku.

Za normálních okolností by se nad tím nikdo nepozastavil, avšak v zjitřené atmosféře před referendem může mít každé slovo třaskavý potenciál. Poslanec za labouristy Thomas Docherty Salmonda ihned obvinil, že v agitaci za nezávislost je schopen zneužít i vévodčino těhotenství, píše deník The Daily Mail

Média si všímají i toho, že William a Kate se seznámili ve Skotsku na univerzitě St. Andrews. Studenti školy v pondělí novinu o druhém královském potomkovi oslavili bez ohledu na své politické názory. „Další královské dítě by mohlo připomenout Skotům jejich lásku ke královské rodině a potažmo Velké Británii,“ řekla deníku The Telegraph tamější studentka biologie Dani Goldbergová.

Vypustila informaci sama královna?

Někteří zastánci jednoty Británie si od zprávy o novém královském potomku slibují, že výsledky referenda ovlivní. "Skotové královskou rodinu velmi podporují a tato zpráva o novém členovi posílí to, v co já doufám, tedy rezolutní ne odtržení," věří člen parlamentu za skotské konzervativce a unionisty Alex Johnston.

Jiní politici však tvrdí, že zpráva nebude mít na referendum žádný vliv. "Každý by měl vévodovi a vévodkyni nabídnout své gratulace a popřát to nejlepší, ale jsem si jistý, že tohle všechno jde mimo politiku," uvedl vůdce kampaně za setrvání Skotska v Británii Alistair Darling.

Otázkou nicméně zůstává, jestli zpráva o dalším královském dítěti nebyla součástí kampaně, která má Skoty přesvědčit k setrvání ve svazku s Londýnem. A Britové dokonce spekulují, že informaci vypustila na veřejnost sama prababička očekávaného dítěte.

Ačkoliv královna veřejně deklarovala, že v otázce skotské nezávislosti zastává striktně neutrální stanovisko, o víkendu na svém zámku v Balmoralu (který ostatně leží ve Skotsku) blížící se referendum probírala s premiérem Davidem Cameronem. Podle svého mluvčího se o hlasování „velmi zajímala“, podle listu The Independent byla možností skotského odtržení „zděšená“.

Politici vyrážejí na turné po Skotsku

Přední britští politici si každopádně uvědomují, že jednotu Británie nezachrání jedno dítě - byť mu v žilách bude kolovat královská krev. Vůdci vládních konzervativců, liberálních demokratů i opozičních labouristů proto oznámili, že ve středu navštíví Skotsko, aby diskutovali s místními obyvateli.

"Je toho hodně, co nás rozděluje. Na jedné věci se ale vášnivě shodujeme: Spojené království je lepší, když jsme spolu," uvedl vůdce konzervativců, britský premiér David Cameron v prohlášením zveřejněném na sociální síti Facebook. Právě kvůli tomu se podle něj všichni vůdci shodli, že musí být ve středu ve Skotsku a nikoli v parlamentu, kde by měl tradičně jako každý týden předseda vlády čelit otázkám poslanců.

Ed Miliband, vůdce labouristů, rovněž v úterý vyzval obyvatele celé Británie, aby na znamení podpory společného svazku se Skoty vyvěsili na svých domech skotskou modrobílou vlajku.

Podle posledního průzkumu agentury TNS tábor příznivců nezávislosti Skotska roste. Pro odtržení se vyslovilo 38 procent dotazovaných (před měsícem to bylo 32 procent) a pro setrvání v unii s Londýnem je 39 procent respondentů (před měsícem to bylo 45 procent).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video