Mumie královny Hatšepsut, uložená v muzeu v Káhiře. | foto: Reuters

Královnu starého Egypta usvědčil zub

  • 16
Archeologie slaví další úspěch. Stačil jediný zub, aby se vědcům podařilo identifikovat mumii královny Hatšepsut, nejmocnější ženy, která vládla na území nilské delty před třemi tisíci lety. Jde o největší objev v Egyptě od nálezu hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922.

Badatelům se podařilo určit pravé tělo královny po více než stovce let. Ve skromném hrobě v Údolí králů u jihoegyptského Luxoru totiž v roce 1903 ležely ženské mumie dvě a za Hatšepsut byla dlouho považována její kojná.

"Pravou mumií je ve skutečnosti tělo tlusté padesátnice, která měla zkažené zuby a zemřela na leukemii," řekl agentuře Reuters vedoucí mezinárodního týmu expertů Zahí Havás na tiskové konferenci v Káhiře.

Rozhodujícím důkazem se vedle testů DNA stala zubní stolička, kterou archeologové objevili v dřevěné krabici s nápisem jména vladařky. Schránka pro část ostatků tvořila během balzamovacího procesu běžnou součást itineráře.

Mumie, jež patřila Hatšepsut, se však nalezla v roce 1881, v bezpečném úkrytu královských mumií v chrámu Dár al-Bahrí vzdáleném od hrobky tisíc metrů.

Během kontroly všech mumií, které mohly eventuálně patřit královně, vyšlo najevo, že zub pasuje perfektně právě do horní čelisti tlusté ženy.  

"Identifikace ukázala, že toto je stoprocentně Hatšepsut. Zub je jako otisk prstu," komentoval nález profesor Havás.

Královna vládla v převlečení za muže
Paradoxem je, že právě on takovou verzi, kterou jako první nabídla egyptoložka Elizabeth Thomasová, odmítl v minulosti jako nepravděpodobnou.

"Nevěřím, že tato mumie je Hatšepsut. Má příliš velké, tlusté tělo s obrovskými, povislými prsy a pozice její paže není přesvědčivým důkazem příslušnosti ke královskému rodu," zpochybnil tehdy její argument, že příslušnost ke královskému rodu symbolizuje umístění její pravé ruky na hrudníku.

Byť žena, vládla Hatšepsut jako faraon, používala falešný
vous a oblékala se jako muž. Hatšepsutiny ostatky mohly být ukryty do nenápadného hrobu proto, aby byly
v bezpečí. Její nevlastní syn a zároveň následník Thutmose III. se totiž snažil vymazat z dějin její památku.

Hatšepsut byla dcerou faraona Thutmose I. z 18. dynastie. Vládla přes dvě desítky let (1479-1458) a k jejím nejslavnějším počinům patří například stavba nádherného chrámu v Dár al-Bahrí na západním břehu Nilu.

Měla větší moc než Kleopatra či Nefertiti, ale po její smrti všechny stopy po její vládě záhadně zmizely, a to včetně její mumie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video