Královna otevřela půlmiliardový parlament

  • 2
Skotsko se po 297 letech opět dočkalo vlastního parlamentu. V sobotu 9. října britská královna Alžběta II. otevřela kontroverzní sídlo poslanců v Edinburghu. Stavba se protáhla o tři roky a stála desetinásobek původní ceny. Skotští politici musí bojovat o důvěru veřejnosti.

"Už je to hotové. Během týdne se pouze dokončí nějaké povrchové práce," přikyvuje pracovník tiskového oddělení skotského parlamentu na otázku iDNES, jak jsou Skotové se stavbou daleko.

Za ním se rozprostírá moderní okno, za kterým je ještě vidět změť lešení a pobíhajících dělníků. Tak vypadalo Holyrood, místo, kde parlament stojí, týden před královninou návštěvou. Těžko uvěřit, že je všechno hotovo.

"Ale není, jenže co mají říkat?" pousmál se postarší pán, který čas od času provází zahraniční hosty Edinburghem. Podle jeho mínění bude opravdový konec až za několik měsíců.

Nejasnosti kolem parlamentního centra v Edinburghu dobře dokresluje také fakt, že stavba překročila svůj rozpočet desetkrát (místo původních 41 milionů liber půl miliardy) a o tři roky se protáhla.

Debaty od začátku také vzbuzuje architektura parlamentu, která má k poklidné monumentálnosti daleko. Mnohem spíše evokuje nepravidelné plochy a lámané hrany berlínského kancléřství.

Poslanci čekali pět let
Skotští poslanci zasedají od roku 1999, dosud ale čekali na honosnou a reprezentativní budovu. Nové sídlo mají v užívání už od září, královna však zahájila jeho činnost oficiálně.

"Není pochyb o tom, že tahle budova měla velmi kontroverzní a problematické zrození," prohlásila během slavnostního otevření britská královna. "Skotští poslanci si budou muset důvěru občanů vybojovat zpět," dodala.

A to pro ně nebude jednoduché, protože zdaleka ne všichni Skotové jsou přesvědčeni, že země samostatný parlament potřebuje. "Je to pouhá loutka," myslí si mnozí.

"To není pravda. Lidé by si měli uvědomit, že tento parlament má velké pravomoci, třeba co se týče daní," obhajovala instituci před novináři ministryně Margaret Curranová, která ve skotské vládě zodpovídá právě za parlament.

Slávě přihlíželi mnozí
Ať je pravda na té či na oné straně, nelze Skotsku upřít, že novou sněmovnu si otevřelo s patřičnou pompou. Všechno začalo v sobotu dopoledne slavnostní jízdou po třídě Royal Mile.

Ceremoniálu se kromě množství britských šlechticů a evropských politiků (Českou republiku reprezentoval předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek) zúčastnily také některé celebrity. Nemohl například chybět slavný patriot, představitel Jamese Bonda, sir Sean Connery.

Samostatný parlament Skotska

Skotsko se dočkalo svého parlamentu po téměř 300 letech. V roce 1707 totiž tzv. Aktem sjednocení došlo za vlády Anny Stuartovny ke sloučení Skotska s Anglií a Walesem včetně parlamentů. Obnovitelem zaniklé tradice se stala vláda premiéra Tony Blair, který v roce 1997 začal prosazovat zvýšení pravomocí jednotlivých zemí Spojeného království.

Ve skotském parlamentu zasedá 129 poslanců, kteří rozhodují o osudu rozpočtu, jenž zemi přiřkne sněmovna z Westminsterského paláce v Londýně. Skotští zákonodárci mohou např. upravovat dílčí daňové sazby a rozhodují o regionálních problémech.

Britská královna oficiálně otevřela skotský parlament v Edinburghu. (9. října 2004)

Sean Connery

Budova skotského parlamentu v Edinburghu. (9. září 2004)

Budova skotského parlamentu v Edinburghu. (9. září 2004)

Budova skotského parlamentu v Edinburghu. (9. září 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video