Číňan několik let zařizoval svým krajanům padělané doklady. Ilustrační foto.

Číňan několik let zařizoval svým krajanům padělané doklady. Ilustrační foto. | foto: Ministerstvo vnitra

„Král padělatelů“ vyráběl Číňanům nejen pasy

  • 4
Padělatel dokladů čínského původu Lian Yong Zhao "zlegalizoval" pobyty desítek svých krajanů v Česku. Jeho dílna byla v čínské komunitě vyhlášená. V úterý začal jeho případ projednávat Obvodní soud pro Prahu 5.

Zhao je souzen jako uprchlý, ale soud má k dispozici jeho výpověď. V ní naznačil, že jeho klienty mohli být i zločinci z podsvětí.

Obžaloba má přes deset bodů. Kromě padělání veřejné listiny je Lian Yong Zhao obžalován i z vydírání. Jedné ženě, která si u něho objednala vyřízení pobytu, vyhrožoval, že ji zabije, když mu nedá nejprve 2 tisíce, pak 6 tisíc dolarů. Peníze od ní opravdu dostal. Způsobil jí škodu 240 tisíc korun. Celkem si nezákonně přišel na miliony.

"Obžalovaný prodal i belgický pas za pět tisíc dolarů. Číňan, který ho používal, s ním byl zadržen na letišti v Ruzyni," uvedla při čtení obžaloby žalobkyně Jaroslava Hedrlínová.

Zhao těžil hlavně z toho, že Číňané přicházející do Česka jsou při vyřizování a prodlužování trvalého pobytu odkázáni kvůli neznalosti češtiny na různé zprostředkovatele, kterým musí důvěřovat. Proto také kupci Zhaových dokladů figurují u soudu jen jako svědci. Policii se nepodařilo prokázat, že věděli, že jsou nepravé.

V "katalogu" měl pasy, výpisy z rejstříku trestů, razítka cizinecké policie a krajského obchodního soudu i oficiálních tlumočníků.

Zhao byl zadržen 1. října 2003 a putoval okamžitě do vazby. Jenomže po čtyřech měsících musel být propuštěn, protože uplynula lhůta, dokdy ho tam soud směl držet. Přitom vyšetřování neskončilo. Policie totiž nestihla  sehnat a vyslechnout všechny čínské svědky, kteří museli vypovídat před tlumočníkem.

"Zhao sice uvedl adresu, kde bude k dosažení, ale pak se odstěhoval," uvedla státní zástupkyně Hedrlínová. Člověk, pro kterého je padělání dokladů hračka, pak už zřejmě z Česka zmizel. Jeho výpověď proto musel číst předseda senátu Tome Frankič.

"Žádné pasy jsem nikomu neprodával ani nepadělal," odmítl v ní Zhao všechna obvinění. Jako zdroj příjmů uvedl čínskou restauraci v České Lípě. Vypověděl, že u některých svědků nepravé doklady viděl, ale sám je nevyrobil.

"Hned jsem pojal podezření, že jsou falešné, protože pravý pas se přece nedá koupit," vypovídal bezelstně Zhao na policii. Podobně komentoval i to, že se v bytě jeho přítelkyně našly při domovní prohlídce kufry s falešnými doklady. "Kufry jsou mé, ale přinesl je tam jiný člověk," hájil se obžalovaný.

Zhao má v současnosti občanství Království Tonga a asi je prvním občanem této exotické země, který má co do činění s českými soudy. Tamější občanství získal podle svých slov na dálku z Francie, protože se zapletl v Číně v roce 1989 do opozičního studentského hnutí a nemohl se domů vrátit. Jeho pas vystavený ve státě Tonga je jedním z mála pravých dokladů v kauze. Proces pokračuje příští měsíc.


Video