Generál David Petraeus v okamžiku, kdy se ujímal velení nad operacemi v Afghánistánu. (4. července 2010)

Generál David Petraeus v okamžiku, kdy se ujímal velení nad operacemi v Afghánistánu. (4. července 2010) | foto: AP

„Král David“ v Afghánistánu končí, spojence povede generál Allen

  • 49
Proslulý americký generál David Petraeus předal velení nad spojeneckými vojsky v Afghánistánu Johnu Allenovi. Udělal tak v době, kdy USA začaly přesouvat zodpovědnost za bezpečnostní situaci v zemi místním silám. Petraeus na konci prázdnin svlékne uniformu a stane se šéfem CIA.

John Allen povýšil na čtyřhvězdičkového generála jen krátce před pondělním předávacím ceremoniálem v Kábulu, podotkla agentura AP. Během něj pak prohlásil, že bude chtít pokračovat v tlaku na povstalce, který zahraniční síly v poslední době vyvíjely. "Bude před námi spousta těžkých dní. Nemám žádné iluze o výzvách, které nás čekají," dodal.

Devětapadesátiletý David Petraeus při předávání děkoval vojákům a promluvil i k Afgháncům: "Ukázali jste nepřátelům Afghánistánu, že jste ochotni a schopni čelit kampani násilí a zastrašování."

Odchází v době, kdy se spojenci stahují

Petraeus slouží v americké armádě 37 let. Proslul při svém působení v Iráku, kde se mu podařilo snížit násilí v zemi na nejnižší úroveň od roku 2004. Přezdívalo se mu pro to Král David. Velení spojeneckých vojsk v Afghánistánu se ujal loni v červenci, když Washington stáhl tehdejšího velitele Stanleyho McChrystala za neuctivé poznámky o administrativě Baracka Obamy v magazínu Rolling Stone.

Petraeusovi se hned zkraje podařilo přesvědčit Obamu, aby do země poslal dalších třicet tisíc vojáků. Chtěl tím zvrátit vývoj války, který se v té době pro spojence vůbec nevyvíjel dobře. Nyní se Američané snaží převést zodpovědnost za bezpečnost v zemi na místní složky a první vojáci USA odletěli minulý týden z Afghánistánu zpět do vlasti.

Helikoptéra vyzvedává v provincii Hílmánd americké vojáky, kteří končí svou

O víkendu pak NATO předalo afghánským bezpečnostním silám vůbec první oblast - relativně klidnou centrální provincii Bámján (více o předávání zodpovědnosti Afgháncům čtěte zde).

Spojenci se v poslední době chlubili svými pokroky ve skoro desetiletém boji s ozbrojenci z Talibanu: upozorňovali například na to, jak se jim na jihu země podařilo obsadit několik bašt radikálního hnutí a také jak pokračuje výcvik místních bezpečnostních složek.

Zda Petraeusova strategie zabrala, není jasné

Krvavé útoky ale pokračují, podotkla agentura AP. Dodala, že zatím není jasné, zda Petraeusova strategie spočívající mimo jiné ve spolupráci a ochraně místního obyvatelstva, která tak skvěle zabrala v Iráku, udělá bezpečnější místo i z Afghánistánu. Přesto, argumentují mnozí, útoků už není tolik a nejsou tak krvavé.

Kouř se valí z budov údajně obývaných Talibanci v provincii Nangarhár, na které
Koaliční helikoptéra přelétá nad domy údajných Talibanců a vystřeluje přitom

Minulý týden ale Kábul utrpěl nepříjemné rány, když prezident Hamíd Karzáí přišel hned o dva blízké muže. Nejprve člen ochranky zastřelil prezidentova nevlastního bratra Ahmada Valího Karzáího, v neděli pak útočníci zavraždili prezidentova poradce Džána Muhammada Chána (více čtěte zde).

V pondělí pak při výbuchu na východě Afghánistánu zahynuli tři spojenečtí vojáci, během července tak položilo život v zemi nejméně 37 příslušníků mezinárodních jednotek. 

Generál David Petraeus, který bývá často označován za důstojnickou špičku ve své generaci, se nyní chystá převzít vedení Ústřední zpravodajské služby, kterou před nedávnem opustil Leon Panetta. Ten nahradil vysloužilého ministra obrany Roberta Gatese v Pentagonu.

Generál John Allen je asi nejvíce známý pro svou snahu přimět irácké ozbrojence z řad sunnitů, aby se dali na stranu Američanů a obrátili zbraně proti al-Káidě. Pentagon jim za to i platil, celá akce je známá pod názvem Probuzení sunnitů (Sunni Awakening).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video