Krajští poslanci budou lepší, věří lidé

Politiky veřejné mínění ostře rozlišuje na ty "špičkové" a ty "místní". První skupině většina z nás nevěří, naopak ta druhá, z radnic a obecních zastupitelstev, se těší důvěře tří lidí z pěti. Krajská zastupitelstva, která se budou poprvé volit 12. listopadu, zatím stojí někde uprostřed. Většinové mínění, jak vyplývá z průzkumu pro Českou televizi, Český rozhlas, MF DNES a iDNES, je asi takové: Doufáme, že budou o něco lepší než "ti nahoře", protože k nám budou přece jen blíž.
 

Lidí, kteří věří, že se krajští poslanci budou v porovnání s pražským parlamentem víc zajímat o praktické problémy a míň "dělat politiku", je mírná většina. Ale, jak podotýká komentář analytiků firmy STEM, je to skutečně jen "víra", protože většina z nás toho o budoucích krajských zastupitelstvech a jejich pravomocích moc neví.

Obecním zastupitelstvům věří podle letošních průzkumů IVVM 60 procent lidí, vládě 39 procent, Poslanecké sněmovně 27 procent a Senátu 20 procent. Vypadá to, že počáteční míra důvěry v regionální parlamenty bude někde mezi důvěrou ve vládu a důvěrou v obce. Až čtyři pětiny Čechů zastávají obecné přesvědčení, že politika je špinavá věc. Jen necelá třetina v průzkumech odpovídá, že morálka dnešních politiků je lepší než těch za komunismu. A nezdá se, že nová garnitura v krajských zastupitelstvech to rázně změní.

Pokud jde o politickou kulturu a plnění slibů, polovina lidí si myslí, že krajští politici budou lepší než ti pražští, polovina tomu nevěří. "Názor, že kdo se dá na politiku, nemá morální zábrany, přetrvává," konstatuje STEM.

Naprosto jednoznačně by veřejnost podpořila dvě změny krajských volebních pravidel: přímou volbu krajského hejtmana a účast nezávislých kandidátů ve volební soutěži. Není to překvapení: nejméně 70 procent lidí bývá v průzkumech pro přímou volbu starosty, přes polovinu lidí bylo předloni i pro přímou volbu velitele městské policie.

Hlavní protiargumenty politiků jsou zhruba tyto: - Hejtman je hlavou zastupitelstva a musí s ním úzce spolupracovat, proto ho občané nemohou volit "zvlášť".

- Regionální parlamenty se musí umět dohodnout, a to by nezávislí jednotlivci mohli komplikovat.

Podporu přímým volbám a kandidatuře nezávislých komentuje STEM takto: "Souvisí to s celkovou nedůvěrou v korektní výběr kandidátů politickými stranami a s potřebou lidí přímo, důrazněji a nezávisle na mocenských a politických lobby zasahovat do veřejného dění."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video