Krajští radní v čele s hejtmanem Martinem Půtou (uprostřed) přiznali své

Krajští radní v čele s hejtmanem Martinem Půtou (uprostřed) přiznali své odměny. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Krajští politici přiznali své majetky. Hejtman si vydělal 624 tisíc

  • 4
Kolik vydělávají a jak vysoké dluhy mají liberečtí krajští politici? K dosud neveřejným informacím se nyní může dostat kdokoliv. Radní Libereckého kraje se rozhodli zveřejnit svoje majetkové poměry na internetu. Má to pomoci v boji s korupcí.

Například hejtman Libereckého kraje si loni vydělal 624 tisíc korun. Současně splácí půjčky v hodnotě necelých čtyř milionů.

Lidé se na webu kraje mohou dozvědět, jestli politici splácí úvěr a v jaké výši, zda kromě svého mandátu vykonávají ještě další činnost a jestli v době členství v zastupitelstvu nabyli majetek vyšší hodnoty nebo získali cenný dar.

Majetková přiznání už ale přinesla i první roztržku. Jako poslední totiž zveřejnil majetkové přiznání Jan Korytář. Ještě v pondělí nebylo přístupné. Zpoždění vyvolalo velkou nevoli u chrastavského starosty a krajského zastupitele Michaela Canova.

"Jan Korytář, lídr Změny, postavil své politické já na boji proti korupci. Dlouhodobým protikorupčním prostředkem, který prosazuje, je zveřejňování majetkových přiznání politiků. Bez ohledu na programové prohlášení koalice a bez ohledu na vlastní volební program nezveřejnil nic," uvedl Canov na svém webu.

Korytář pochybení uznal. "Je to blbé, když jsem předseda protikorupční komise. Nebyl to ale záměr," řekl ČTK.

V úterý se už jeho přiznání na webu objevilo. Korytář mimo jiné v prohlášení uvedl, že splácí dva úvěry ve výši 705 tisíc korun. Zveřejnění čestných prohlášení, jak se majetková přiznání konkrétních koaličních zastupitelů nazývají, je podle hejtmana Martina Půty vstřícným gestem vůči veřejnosti. Starostové pro Liberecký kraj, jejichž je předsedou, měli tento bod ve svém volebním programu.

Politolog: Radní dávají najevo, že chtějí bojovat s korupcí

 "Já sám jsem svoje majetkové přiznání zveřejňoval už od roku 2007 jako starosta Hrádku nad Nisou. Myslím si, že by ho politici měli odevzdávat na začátku své veřejné činnosti, na jejím konci a možná i chvíli po ukončení," prozradil Půta své pohnutky.

Uvedl také, že navrhne, aby čestná prohlášení byla součástí etického kodexu všech zastupitelů, nejen těch koaličních. "Jednalo by se ale jen o dobrovolný krok," zdůraznil.

Podle zákona musí své příjmy zveřejňovat pouze uvolnění radní, tedy politici, jejichž hlavní obživou je právě mandát. U ostatních je odevzdání zcela dobrovolné, i přesto s ním ale členové koalice souhlasili.

Podle Půty je Liberecký kraj unikátní i tím, že informace můžou zájemci zjistit přímo na internetu. "V tom jsme asi první kraj v republice," řekl. Uvedl, že inspirací ke zveřejnění mu byl polský zákon. "V Polsku je předpis, že přiznání každého zastupitele musí být dostupné na webu města nebo kraje, kde působí. V tom je jejich nařízení lepší," vysvětlil.

Pozitivně se na krok dívá i politolog Kamil Švec z Karlovy univerzity. "V Libereckém kraji se po posledních volbách k vládě dostaly dvě nové strany, které přišly s otevřeností vůči lidem. Pokud jsou zastupitelé ochotní zveřejnit své soukromé majetkové poměry, je to jen dobře. Dávají tím najevo svou otevřenost a snižují prostor pro korupci," uvedl.

Úvěry politiků? Nic zavrženíhodného

Švec se vyjádřil i k tomu, že mnoho zastupitelů Libereckého kraje splácí úvěr. "Není to vůbec nic neobvyklého. Úvěr má dnes spousta lidí, protože málokdo si bez něj může koupit byt nebo dům. Tvrzení, že kdo má úvěr, tak nemůže být dobrý politik, je nesmysl. Je ale nutné sledovat, kde na něj získávají peníze, nebo jestli ho třeba nesplácejí příliš rychle," uvedl Švec.

Doplnil proto, že by se majetková přiznání měla podávat za celé funkční období. To koalice plánuje.

Čestná prohlášení obsahují data z roku 2012. Většina politiků uvedla informace pouze od 27. listopadu, kdy se konalo ustanovující zasedání zastupitelstva.

Je to už druhý krok, který krajský úřad v nedávné době pro větší přehlednost svých financí učinil. Nedávno totiž spustil tak zvaný transparentní účet, díky kterému můžou lidé sledovat všechny platby procházejícími účty Libereckého kraje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video