Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají pod společnost Krajská zdravotní. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Krajskou zdravotní vedou severočeští politici zřejmě v rozporu se zákonem

  • 3
Krajskou zdravotní, která spravuje pět největších severočeských nemocnic, řídí většina členů představenstva s velkou pravděpodobností v rozporu se zákonem. Jsou totiž současně krajskými zastupiteli a zákon o volbách do zastupitelstev krajů považuje takovou funkci neslučitelnou s funkcí statutárního zástupce firmy zřizované nebo vlastněné krajem.

"Domníváme se, že je zde naplněn důvod pro neslučitelnost funkce," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Břetislav Oliva.

V pětičlenném představenstvu Krajské zdravotní sedí krajští zastupitelé František Pelant z ČSSD a komunisté Ladislav Drlý, Jiří Novák a Jaroslav Dubský. Krajským zastupitelem není jen šéf představenstva, sociální demokrat Radek Scherfer.

Vedení kraje chce navíc představenstvo rozšířit o dva další krajské zastupitele (článek o tom zde).

"Ústecký kraj má jiný právní názor. Aktuální stanovisko ministerstva vnitra bylo proto překvapivé," zmínila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Krajská zdravotní

Krajská zdravotní spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji - v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově.

Celkem má zhruba 6 300 zaměstnanců.

Akcionářem je Ústecký kraj, valnou hromadu představuje rada kraje.

Statutárním orgánem, který schvaluje všechny důležité kroky, je představenstvo.

Předsedou představenstva je Radek Scherfer z ČSSD, členy další sociální demokrat František Pelant a komunisté Ladislav Drlý, Jiří Novák a Jaroslav Dubský.

Ministerstvo vnitra podle mluvčího Olivy vyzve Ústecký kraj ke sjednání nápravy.

"Nejschůdnější cestou je rezignace dotyčných osob na funkce v akciové společnosti nebo rezignace na mandát člena zastupitelstva kraje," poznamenal Oliva.

Kraj se chytá slovíček

Hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM podotkl, že v právním názoru ministerstva vidí slabinu.

"Je tam to kouzelné slovo 'domníváme se'. Kdyby tam bylo striktně napsáno, že to je v rozporu se zákonem, tak není co řešit. Ale necháme si vypracovat právní rozbor a s ministerstvem se o tom pobavíme," poznamenal Bubeníček.

Krajská zdravotní se snaží argumentovat tím, že členové představenstva nejsou statutárními zástupci, ale "statutárním orgánem jako takovým".

Že však krajští zastupitelé sedí v představenstvu Krajské zdravotní v rozporu se zákonem, říkají i odborník na veřejnou správu Oldřich Kužílek nebo česká pobočka Transparency International.

"K neslučitelnosti funkcí dojít mohlo, respektive došlo," potvrdil právník Transparency International Petr Leyer.

Sporná praxe funguje už šest let

V představenstvu Krajské zdravotní se přitom střídají krajští zastupitelé posledních šest let a nikdo z politiků ani právníků se nad tím nikdy nepozastavil. Z toho vyplývá i otázka, do jaké míry jsou rozhodnutí představenstva za posledních šest let legitimní.

"Skutečnost, že právní řád a nedostatečná kontrola připouštějí několik let trvající porušení zákona o střetu zájmů bez jakéhokoliv dopadu na pachatele, bez jakékoliv sankce nebo zneplatnění rozhodnutí přijatých za protiprávního stavu, ukazuje na nízkou kvalitu úpravy střetu zájmů obecně," poznamenal k tomu Kužílek.

Pokud se kraj s ministerstvem nedohodne, může ministr vnitra v krajním případě členy představenstva z funkce krajských zastupitelů odvolat.

Do střetu se stejným zákonem se v Ústeckém kraji dostal i krajský zastupitel ČSSD Petr Jakubec, který je ředitelem Vyšší odborné školy a Střední školy ve Varnsdorfu. O jeho případu by se mělo rozhodnout na středečním zasedání zastupitelstva (o Jakubcovi zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue