Krajskému úřadu hrozí skandál

Zlín - Zlínským krajským úřadem otřásá první velký skandál. Jeho hlavní postavou je druhý nejvyšší muž kraje, zástupce hejtmana Petr Bartoš. Politik ODS je podezřelý z toho, že si nechal za cestovné vyplatit o několik desítek tisíc korun více, než na kolik měl ve skutečnosti nárok. V této souvislosti bude muset s největší pravděpodobnosti opustit svoji funkci.

"Problémy tohoto typu na krajském úřadě skutečně jsou. Podrobnosti by vám však měl sdělit buď hejtman, nebo nejlépe přímo kolega Bartoš," podotkl krajský radní Jiří Severin ze Zlínského hnutí nezávislých.

"K pochybení pana inženýra Bartoše na devadesát devět procent opravdu došlo. Myslím si, že by měl zvážit své další setrvání ve funkci zástupce hejtmana," myslí si šéf Zlínského hnutí nezávislých František Petr.

Bartoš: Nic jsem neudělal
Bartoš však veškerá obvinění nekompromisně popírá. "Jestli mám problémy s cesťákama? Ne, to opravdu nemám," prohlašuje sebejistě.  A jak vidí svoji budoucnost na postu zástupce hejtmana zlínského kraje: "K tomu se vyjádřím příští týden."

Skandál krajskou radu snad neohrozí

I hejtman František Slavík ze Čtyřkoalice potvrzuje, že se v souvislosti s jeho zástupcem o cestovních příkazech opravdu hovoří.

"Je ale velmi obtížné určit poměr služebních a soukromých cest. Pan Bartoš sice vykázal více najetých kilometrů, ale ne zase tolik, abych to považoval za problém," řekl shovívavě hejtman Slavík.

"Problém spočívá v tom, že kraje disponují malým počtem služebních aut, takže musíme používat svá vlastní. Potom může dojít k podobným situacím," vysvětlil Slavík.

K Bartošovu odchodu z funkce však odmítá hovořit. "Zeptejte se na to přímo jeho," řekl pouze.

Odchod z kraje potvrdilo více zdrojů
Bartošovu rezignaci ale potvrzuje důvěryhodný zdroj blízký krajskému vedení ODS. "Ztratil důvěru rady, politici kraje se ale dohodli, že o konkrétních příčinách mluvit nebudou. Nejde jen o pochybení pana Bartoše, ale o chybu kontrolních mechanismů krajského úřadu. Cestovní příkazy, ve kterých je zakopaný pes, někdo podepisoval, někdo je kontroloval," řekl zdroj.

Cestovní doklad mohl podepisovat buď hejtman, jeho zástupce nebo šéf krajského úřadu. A právě František Rochovanský, který tuto funkci na krajském úřadu zastává, je v této chvíli rozhodnut odejít.

"Nemá to však nic společného s panem Bartošem. Je to moje čistě osobní rozhodnutí, které nechci blíže komentovat," vysvětlil krátce Rochovanský.

O Bartošovi budou politici jednat
Předseda krajské ODS Jaroslav Plachý odpoledne svůj mobilní telefon nechal vyzvánět, místopředseda organizace Josef Slovák ale potvrdil nedostatky při vykazování cestovních příkazů Petra Bartoše.

"Je to velmi choulostivá věc, před kterou ale nemůžeme schovávat hlavu do písku. Každé podobné obvinění se však musí velmi důkladně prošetřit, což se v tomto případě dosud nestalo. Bude záležet na tom, co zjistí kontrolní výbor," řekl Slovák.

V pondělí se sejdou zástupci koaličních stran a měli by celou záležitost uzavřít. "Uvidíme s čím přijde ODS," řekl František Petr ze Zlínského hnutí nezávislých.

Petr Bartoš, zástupce zlínského hejtmana, který má potíže kvůli vyúčtování cest. (12.7.2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video