Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají pod společnost Krajská zdravotní. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Kvůli zpackané zakázce musí severočeské nemocnice vrátit 111 milionů

  • 11
Ministerstvo financí definitivně určilo částku, kterou má z dotačního příspěvku vrátit Krajská zdravotní spravující pět největších nemocnic v Ústeckém kraji. Do konce roku musí zaplatit 111 milionů korun za nákup zdravotnické techniky a přístrojů, na které žádala v září 2008 o evropskou dotaci. Možnost odvolání už nemá.

"Ministerstvo financí potvrdilo naše rozhodnutí a bude nařízen odvod," potvrdil MF DNES Petr Navrátil, předseda Výboru regionální rady Severozápad, která dotační úřad rozdělující miliardy z evropských fondů řídí.

Krajská zdravotní

Akciová společnost Ústeckého kraje

Spravuje pět největších nemocnic v regionu - v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově

Valnou hromadu tvoří rada kraje

Pokuta se týká žádosti Krajské zdravotní, v níž firma po dotačním úřadu chtěla příspěvek 352 milionů korun na nákup počítačů, rentgenů či defibrilátorů.

Společnost peníze získala, jenže když je pak začala rozdělovat ve veřejných zakázkách mezi dodavatele techniky, porušila zákon.

"Krajská zdravotní udělala v zadání výběrového řízení změnu, a podle zákona kvůli tomu měla prodloužit termín pro podání nabídek uchazečů. To ale neudělala," popsal už dříve bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Pavel Markvart.

Dotační úřad proto loni v červenci nařídil, aby Krajská zdravotní peníze vrátila. Kvůli zákonným pravidlům rozhodl o krácení celé dotace, chtěl zpět všech 352 milionů. Firma se odvolala k ministerstvu financí, které odvolání zamítlo.

Rozhodnutí ministerstva je definitivní

"Ministerstvo potvrdilo nález úřadu, že došlo k porušení zákona o veřejných zakázkách, a tím pádem k porušení smlouvy o poskytnutí dotace," uvedl mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.

Kdo nese odpovědnost

Hlavní odpovědnost za zakázku na nákup přístrojů nesou dva lidé - smlouvu o poskytnutí podepsal za výbor regionální rady jeho tehdejší šéf Jiří Šulc z ODS a za Krajskou zdravotní jeho stranický kolega René Budjač.

Krajskou zdravotní pak během dodávek přístrojů řídil bývalý krajský šéf ČSSD Petr Benda, který je dnes regionálním předsedou strany NS-LEV 21 expremiéra Jiřího Paroubka.

Nikdo z nich odpovědnost nikdy neuznal.

Ministerstvo ale zmírnilo částku, o kterou Krajská zdravotní přijde.

"Certifikační orgán spadající pod ministerstvo bude akceptovat certifikaci 241 milionů korun," uvedl Krump. Krajská zdravotní tak musí vrátit jen rozdíl dotací a certifikací, tedy 111 milionů korun.

Na rozdíl od loňského rozhodnutí úřadu je aktuální verdikt ministerstva definitivní.

"Proti rozhodnutí není přípustný žádný opravný prostředek," potvrdila Veronika Lukášová z oddělení komunikace ministerstva financí.

Peníze musí Krajská zdravotní vrátit do konce roku

Krajská zdravotní má ještě možnost požádat dotační úřad, aby celou kauzu znovu projednal. Není ale pravděpodobné, že by úřad takovou žádost vyslyšel.

"My už jsme jednou svoje rozhodnutí dali, nemá smysl něco takového zahajovat," uvedl šéf výboru Navrátil.

Podle mluvčího úřadu Krumpa musí Krajská zdravotní peníze vrátit do konce tohoto roku.

Pro vedení Krajské zdravotní je informace o rozhodnutí ministerstva novinka. "Slyším to poprvé od vás, písemně nám nic nepřišlo," uvedl předseda představenstva Radek Scherfer.

Proto odmítl naznačit, jak bude společnost dále postupovat, kde požadované peníze vezme a především, jak to zasáhne do chodu samotné Krajské zdravotní. "Omlouvám se, ale v tuto chvíli vám k tomu nic neřeknu," řekl pouze Scherfer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video