Krajská koalice ještě neskončila

Zlín - Středeční odvolání starosty Vsetína Jiřího Čunka (KDU-ČSL) z rady Zlínského kraje ještě nemusí znamenat konec krajské koalice. Lidovci a unionisté si však stanovili pro další vyjednávání s ODS a Zlínským hnutím podmínku: na uprázdněné místo v krajské radě musí nastoupit opět zastupitel z bývalé Čtyřkoalice.

Odvolání radního Čunka bylo zatím největším zemětřesením v koalici, která v roce 2000 sestavila radu Zlínského kraje. Koaliční smlouvu tehdy uzavřela bývalá Čtyřkoalice, která vyhrála krajské volby, s ODS a Zlínským hnutím nezávislých. Lidovcům tehdy připadl post hejtmana s další dva radní, US-DEU získala rovněž dva radní. Tři místa v radě připadla občanským demokratům a jedno zůstalo pro nezávislé.

Navzdory koaliční smlouvě však ve středu 19. února hlasovali mnozí členové ODS i jeden ze členů US-DEU pro odvolání radního Čunka. To se také těsnou nadpoloviční většinou 23 hlasů podařilo. Čunkovo odvolání navrhli sociální demokraté, kterým vadilo, že tento radní vykonává svou práci pro kraj pouze ve svém volném čase vedle funkce starosty Vsetína. Tvrdili, že Jiří Čunek na všechny úkoly svého resortu, kterým bylo zdravotnictví a sociální věci, nestačí.

„Ze strany našeho koaličního partnera ODS to bylo krajně neodpovědné jednání, když společně s KSČM a ČSSD odvolal našeho radního. Nevím o žádném konkrétním problému v oblasti zdravotnictví a sociálních věcí, který by pro to mohl být důvodem,“ konstatoval hejtman a krajský předseda KDU-ČSL František Slavík. Označil středeční hlasování za pokus o destabilizaci politických poměrů v kraji.

Podobný postoj zaujímají i zástupci US-DEU. „Zodpovědnost za neobsazené místo radního, případně narušení funkčnosti tohoto resortu, padá na hlavu ODS,“ zdůrazňuje krajské předsedkyně US-DEU a současně krajská zastupitelka a kandidátka na uprázdněné místo po Čunkovi Ester Cvejnová.

Radní US-DEU Michal Hanačík přitom označil za smutné, že se na Čunkově odvolání podílel svým hlasováním zřejmě i unionista a náměstek hejtmana Josef Mikeska. „Je to velmi špatný signál a postup. Pan Mikeska neudělal dobré jménu US-DEU. Jaké k tomu měl důvody a závazky vůči ODS, já bohužel vůbec netuším,“ řekl Hanačík. Podle Cvejnové zřejmě náměstka Mikesku postihne na nejbližším krajském výboru US-DEU stranický trest.

Křesťanští demokraté ani unionisté v tuto chvíli přesto nechtějí uraženě bouchnout dveřmi a odejít do opozice. „Budeme jednat a nabídneme koaličním partnerům pokračování spolupráce. Ovšem za předpokladu, že bude uprázdněný mandát doplněn znovu z našich řad,“ naznačil další postup při řešení krize v Radě Zlínského kraje hejtman Slavík.

Další koaliční spolupráce se nebrání ani Zlínské hnutí nezávislých, které se zřejmě na Čunkově odvolání ve středu nepodílelo. „Tento konfrontační styl práce způsobili někteří členové Rady Zlínského kraje za ODS. Je to velká škoda, protože mezi zastupiteli ODS je řada pracovitých a schopných členů. Domníváme se však, že dalšími jednáními je možné situaci zklidnit a vyřešit,“ uvedli včera ve svém prohlášení radní Jiří Severin a mluvčí ZHN František Petr. „Pokud zjistíme, že koaliční smlouva ještě platí, tak uvolněné místo v radě patří někomu z Koalice,“ potvrdil Severin.

Regionální rada ODS se bude situací zabývat tuto sobotu. „Na stole bude zřejmě celá řada možností dalšího postupu. Osobně věřím, že se nám podaří dál jednat o rekonstrukci krajské rady ve stávající koalici,“ konstatoval předseda regionálního sdružení ODS Jaroslav Plachý.

Hejtman varuje před propojováním politické a ekonomické moci

Hejtman František Slavík si na dnešní mimořádné tiskové konferenci, kterou KDU-ČSL svolala, zaspekuloval o možných širších souvislostech mocenských sporů v krajské radě:

„Čím dál víc se domnívám, že je v pozadí snaha o propojení ekonomických zájmů a politických možností. Určité skupiny se takto chtějí dostat k tomu, aby rozhodovaly o věcech, které patří pouze do ekonomického prostředí, z moci politické. Je to nebezpečný jev a já se opravdu obávám, že toto propojení hrozí.

Svědčí o tom například úporná snaha, aby u rozhodování a vyhodnocování veřejných zakázek byli stále stejní lidé. V okamžiku, kdy byl navržen jiný způsob sestavování výběrových komisí, nastalo velké zděšení a manévry, které měly dopad až na středeční hlasování s opozičními stranami.“

Prohlášení předsedy krajského klubu zastupitelů ODS a náměstka hejtmana Libora Lukáše

Středeční jednání Zastupitelstva Zlínského kraje bylo jen logickým vyvrcholením problémů, které dlouhodobě provází oblast zdravotnictví a nebyly na úrovni krajské koalice dořešeny.

Protože ODS cítí velkou spoluzodpovědnost, za tuto pro občany důležitou a citlivou oblast, již delší dobu kontinuálně prosazuje, aby zodpovědnost za tuto problematiku nesl člen rady, který bude tuto práci vykonávat naplno jako uvolněný radní, aby měl na řešení tak složitých problémů, které zdravotnictví přináší dostatek času. Ne jako tomu bylo u radního Čunka, který pracuje jako starosta Vsetína a funkci krajského radního vykonával tehdy, kdy se nevěnoval funkci starosty tohoto velkého města.

Skutečnost, že jen 16 členů z 45členného zastupitelstva vyjádřilo podporu tomuto komplikovanému systému práce, je důkazem toho, že náš názor je logický a správný.

Nespatřujeme žádný důvod k hysterii, která se rozpoutala kolem odvolání jednoho z devíti radních, o kterém bylo navíc rozhodnuto v tajném hlasování napříč politickým spektrem. Věříme, že se podaří současnou situaci poměrně rychle vyřešit, a to zejména s ohledem na oblast zdravotnictví.

Vnášení politiky a politikaření do tohoto problému považujeme za nešťastné a vyzýváme všechny partnery v zastupitelstvu k rychlému a serióznímu dořešení této věci.

Krajská předsedkyně US-DEU Ester Cvejnová a krajský předseda KDU-ČSL a hejtman František Slavík vysvětlují novinářům své postoje po odvolání Jiřího Čunka (KDU-ČSL) z Rady Zlínského kraje.

Krajský předseda KDU-ČSL a hejtman František Slavík považuje odvolání Jiřího Čunka (KDU-ČSL) z Rady Zlínského kraje za hrubé porušení koaliční smlouvy ze strany koaličního partnera ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video