Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Poplatky za recepty

Kraji docházejí peníze na poplatky u lékaře, musí sáhnout na úspory

  • 310
Libereckému kraji docházejí peníze na úhradu regulačních poplatků za pacienty. Proto chce do rozpočtu přesunout dalších deset milionů z hospodářského přebytku. Opozice je však proti, považuje to za zbytečné utrácení. Ostatní kraje prý do voleb s penězi vyjdou.

Už jen něco málo přes milion korun zbývá v rozpočtu Libereckého kraje na úhradu poplatků za pacienty ve zdravotnických zařízeních. Peníze vystačí zhruba na měsíc. Pak bude muset kraj do pokladny přidat další.

"Přidáme dalších deset milionů korun z hospodářského přebytku loňského roku, kde je celkem osmdesát tři milionů korun. Rada kraje už to schválila, teď je to na zastupitelích," prohlásil Zdeněk Bursa, krajský radní pro ekonomiku.

Na regulační poplatky už vydal kraj v loňském roce dvaadvacet milionů korun. Pro letošní rok vyčlenili politici částku poloviční s tím, že vystačí do parlamentních voleb. Teď přidají dalších deset milionů. Sociálnědemokratické vedení kraje však věří, že pokud vyhraje volby jejich strana, poplatky se zruší.

Opozice: Peníze budou chybět jinde

Opoziční zastupitelé úhradu poplatků dlouhodobě kritizují. "Nesouhlasím s tím, aby kraj dotoval něco, co je ze zákona přisouzeno pacientům," uvedl Tomáš Sláma, krajský zastupitel za ODS.

Podle něj navíc budou další miliony někde chybět. "Máme desítky projektů a možností, kde peníze přiřadit konkrétnímu cíli, a ne, že je dáme někomu jako dar, doplnil zastupitel.

Jeho strana stejně jako například Starostové pro Liberecký kraj další navýšení peněz nepodpoří. "Bohužel vzhledem k většině si to vedení kraje určitě prosadí," řekl Martin Půta, opoziční zastupitel za Starosty.

Podle něj by však peníze určitě mnohem lepší službu udělaly například v grantových fondech. "Už dříve jsme navrhovali posílení fondů, například v Programu obnovy venkova má ten Liberecký nejméně peněz ze všech krajů, peníze chybí i na obnovu památek," doplnil.

Vrácení poplatku chce polovina pacientů

Na úhradu poplatků mají nárok pacienti ve třech zdravotnických zařízeních kraje - v nemocnici v Liberci a České Lípě a v Léčebně respiračních nemocí ve Cvikově. Peníze zpět dostanou i pacienti, kteří si nakoupí léky v lékárnách krajských nemocnic a od dubna letošního roku i v nemocniční lékárně ve Frýdlantě, která patří liberecké nemocnici.

Poplatky u lékařů a v nemocnicích

Možnost nechat za sebe regulační poplatek zaplatit kraj však využívá méně než polovina pacientů. V ambulancích a na pohotovosti pak pacienti hradí poplatky většinou sami, úhradu kraje využívá jen každý osmý.

Ostatní kraje: do voleb problém mít nebudeme

Ostatní kraje, které oslovila redakce iDNES.cz, prý s penězi na poplatky do květnových voleb vyjdou. Středočeský kraj loni vyčlenil na úhradu regulačních poplatků 80 milionů korun a pro letošek má k dispozici stejnou částku.

"V rozpočtu s tím počítáme, takže do voleb nám peníze chybět nebudou," informoval hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl s tím, že možnost nechat si vrátit peníze za poplatky využívá ve středních Čechách devadesát procent pacientů.

Moravskoslezský kraj si na úhradu poplatků vyčlenil loni 26 milionů korun, pro letošek ale mohl díky některým opatřením částku snížit. "V roce 2010 to vychází asi na 2 až 2,5 milionu měsíčně. Do voleb by nám rozpočet na tuto věc vyjít měl, uvidíme, co bude dál," uvedl náměstek hejtmana Karel Konečný.

Ani Královéhradecký kraj nečeká do voleb komplikace, peníze na poplatky by mu měly vystačit do podzimu. "Od letošního ledna do září máme na úhradu poplatků vyčleněno asi 27 milionů korun. Pokud se poplatky po volbách nezruší, řešili bychom to zřejmě změnami v rozpočtu," vzkázal mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Ilustrační foto.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue