Projekt občanského sdružení Oživení s názvem Hodnocení krajů

Projekt občanského sdružení Oživení s názvem Hodnocení krajů | foto: iDNES.cz

Krajům mizí vlastní majetek, ukazuje analýza. Jen účetně, hájí se správy

  • 70
V nelichotivém světle ukazuje některé kraje analýza někdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka a čísla ministerstva financí. Většina krajů v posledních dvou letech přišla o značnou část vlastního majetku a jejich zadlužení vzrostlo. Podle Michálka je u Středočeského kraje tak velké, že kraj už nedokáže pokrýt své závazky.

Podíl vlastního majetku, tedy hodnota nemovitostí, hotovosti a dalších aktiv po odečtení závazků, z roku na rok klesl u jedenácti z celkem čtrnácti krajů. Nejnižší byl na konci loňského roku u Středočeského, Olomouckého a Jihomoravského kraje.

"Čísla ukazují, že projídají svoji podstatu. Největší katastrofou je to u Středočeského kraje, který má o 2,153 miliardy korun více závazků než aktiv," upozornil Libor Michálek, který odešel z čela Státního fondu pro životní prostředí poté, kdy upozornil na údajnou korupci (více o případu, který nejspíš skončí odložením, čtěte zde).

"Z rozvahy není patrná splatnost závazků, ale pokud by kraj závazky ve výši 15 miliard musel splatit letos, hrozí mu bankrot, a tedy i prodej krajských nemocnic," míní o pozici kraje Michálek.

Dotčený kraj tuto interpretaci čísel odmítá. "Kraj má na kontě zhruba miliardu korun a žádná jeho insolvence nehrozí," informoval jeho mluvčí Milan Smutný.

Měnila se pravidla v účtování, hájí se kraj

"Jedná se vyloženě o účetní problém, který neovlivňuje žádné závazky, ani pohledávky," tvrdí Smutný. Kvůli změně techniky v účtování nebyly do výnosů loňského roku započteny veškeré platby ve věcné a časové souslednosti. Proto se kraj v číslech tolik zhoupl. "V roce 2012 se dá očekávat zase vysoký hospodářský výsledek, stejně tak nárůst vlastního kapitálu, kdy dojde k proúčtování do výnosů jak transferů za rok 2012, tak i za rok 2011," předvídá Smutný.

Majetek krajů

Stavy vlastního kapitálu v jednotlivých krajích (v procentech)

Kraj/Rok 2010/Rok 2011

Středočeský kraj 68,15 / minus 16,28
Jihočeský kraj 58,09 / 85,47
Praha hl. město 88,68 / 88,09
Moravskoslezský kraj 65,88 / 57,76
Vysočina kraj 83,81 / 77,25
Pardubická kraj 60,06 / 58,60
Zlínský kraj 75,64 / 66,82
Ústecký kraj 82,67 / 70,98
Karlovarský kraj 48,71 / 72,41
Královéhradecký kraj 72,18 / 68,49
Liberecký kraj 23,79 / 53,96
Plzeňský kraj 86,20 /  82,90
Jihomoravský kraj 39,40 / 23,78
Olomoucký kraj 34,94 / 11,80

Zdroj: Meteriál Libora Michálka pro Oživení, Ministerstvo financí ČR

Dopad transferových plateb, prostřednictvím kterých kraji protékají státní finance, připouští i Michálek. "Středočeskému kraji razantně stoupl objem cizích zdrojů díky přijaté záloze 8,8 miliard korun," uvedl. "Nic to ale nemění na skutečnosti, že objem celkových aktiv je nižší než hodnota celkových závazků," doplnil exšéf státního fondu.

Faktem je, že do minusu se nepropadl zatím majetek žádného z krajů, ačkoliv i na ně se vztahovala nová účetní pravidla. To, že je Středočeský kraj rekordně zadlužen, tvrdí také kandidátka na hejtmanku, poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová, která do roku 2008 byla zastupitelkou tohoto kraje.

"Nejde jen o účetní věc, závazky jsou nejvyšší ze všech krajů a dluhy dosahují přibližně 10 miliard korun," popsala Langšádlová. Středočeský kraj má podle ní dluhy u bank, nesplacené závazky za opravu komunikací a z krajských nemocnic. Na půl miliardy vyšlo bezplatné jízdné školáků a hrazení regulačních poplatků ve zdravotnictví (více o dluzích kraje zde).

Jihomoravský kraj rekordně utrácel za služby

Vlastního majetek ubývá i Olomouckému a Jihomoravskému kraji. "Pokud by se nezastavilo, byl by Olomoucký kraj již na konci letošního roku s majetkem přinejmenším na nule," předvídá Michálek.

Olomoucký kraj už dříve rostoucí dluhy přiznal, ale zároveň situaci mírnil. "Z hlediska splatnosti úvěrů a výše dluhové služby patříme mezi první tři kraje v zemi," komentoval situaci v červenci Jiří Juřena, vedoucí ekonomického odboru krajského úřadu (více o dluzích v Olomouckém kraji čtěte zde).

Jihomoravský kraj má ovšem ve svém hospodaření ještě jeden unikát. Mezi léty 2010 a 2011 téměř ztrojnásobil náklady ve výsledovce nazvané "ostatní služby", aniž by je dále rozklíčoval a vysvětlil. Loni tímto způsobem kraj utratil miliardu a více než 708 milionů korun. Celkové náklady kraje přitom činily 6,4 miliardy korun.

"Cifra v kolonce Ostatní služby činí zhruba pětinásobek toho, co utrácí jiné kraje. A to je varovný signál," upozornil Michálek.

I Jihomoravský kraj tvrdí, že za navýšením položky stojí změny v systému účtování transferů. Podle mluvčího Jihomoravského kraje Jiřího Klementa přes položku šly v roce 2011 peníze určené na integrovanou dopravu. "Nešlo o zvýšení provozních nákladů krajského úřadu, ale zejména o zajištění dopravní obslužnosti obyvatel jižní Moravy v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Ten pokrývá jako první region ČR celé území kraje," vysvětlil Klement.

K poklesu krajského majetku mluvčí uvedl, že kvůli nové vyhlášce musel použít novou metodiku pro odepisování. "Použití metody se promítlo jednak do snížení aktiv a jednak do snížení hodnoty vlastního kapitálu. Snížení vlastního kapitálu v důsledku prvního použití metody odpisování představovalo zhruba čtvrt miliardy korun," tvrdí Klement.

Kraje dlužily na konci loňského roku 22 miliard

Zadluženost krajů i podíl aktiv na jejich hospodaření sleduje pravidelně ministerstvo financí. Podle resortu neexistuje žádná doporučená hranice, které by se kraje měly držet v případě podílu vlastního majetku na vlastním hospodaření.

"Obecně se dá říci, že čím vyšší podíl vlastního kapitálu, tím menší závislost na jiných subjektech. Vždy je však nutné posuzovat strukturu a věcnou stránku cizích zdrojů," uvedl mluvčí resortu Ondřej Jakob. "Samozřejmě se nejedná o jediný ukazatel, na základě kterého lze posuzovat hospodaření kraje," doplnil Jakob.

V dubnu ministerstvo informovalo, že dluhy čtrnácti českých krajů se v roce 2011 zvýšily o 17 procent na 22 miliard korun (více o zadluženosti krajů čtěte zde).

Etické kodexy mají zaměstnanci, pro politiky mnohde chybí

Michálkova analýza, která vychází z informací z veřejných zdrojů a těch, jež získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, vznikla v rámci projektu "Hodnocení krajů" občanského sdružení Oživení. Projekt je zaměřen na informační otevřenost a protikorupční pojistky krajů.

První část projektu občanské sdružení zveřejnilo v září. Ukázala, že kraje sice dokáží poskytovat informace podle zákona, v tom Plzeňském si za ně jako jediní ovšem naúčtovali 8 500 korun.

Ze srovnání krajů prostřednictvím deseti kritérií vyplynulo, že žádný z nich souhrnně neeviduje docházku politiků na jednání zastupitelstva a případné důvody jejich absence. Kromě Prahy a Jihomoravského kraje také nemají etický kodex zastupitele. To ovšem neplatí pro krajské úředníky. Etický kodex zaměstnance neměl jen Středočeský kraj. "Takový nepoměr svědčí o tom, že politici si na sebe biče nepletou," řekl iDNES.cz koordinátor projektu Vít Sochovský.

Jen Jihočeský kraj a hlavní město Praha zveřejňují na webu databázi uzavíraných smluv. Krajům často chybí také seznamy faktur nebo evidence nemovitého majetku. "Tu svěřují svým příspěvkovým organizacím, což vede k tomu, že vůbec neví, jak se s nimi nakládá," doplnil Sochovský. Sdružení také konstatovalo, že kraje nepřijaly pravidla pro účast svých zástupců v dozorčích radách obchodních společností a pravidla pro jejich odměňování.

Sdružení kraje hodnotilo v deseti kategoriích. Dostávaly z nich známky jako ve škole. Nejvíce pětek a čtverek měly v kategorii Etika a střet zájmů (mapu hodnocení krajů z hlediska informační otevřenosti najdete zde).

Projekt byl financován z Fondu Otakara Motejla a dosud vyšel na 360 tisíc korun. Na jeho druhou část nyní sdružení shání peníze. Zatím je získalo od třech podnikatelů. Z jejich financí vznikla právě podrobnější hodnocení hospodaření všech krajů včetně Prahy. Konkrétní jména dárců Michálek ani sdružení nechtějí zveřejnit s tím, že k tomu nedali souhlas. Uvedena mají být ve výroční zprávě Oživení.

Michálek nyní kandiduje do Senátu, protikorupční projekt ale plánuje dlouhodobě. Před více než rokem se dohodl, že na něj získá peníze od elitního klubu podnikatelů. Ze spolupráce zaštítěné Prague business clubem nakonec sešlo, z nápadu Michálka nikoliv.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video