Kraje nestihly sečíst škody z povodně

  • 3
Sedm dní, které krajům vymezuje zákon, aby po povodních sečetly a nahlásily všechny způsobené škody, se ukázalo jako příliš krátká doba. Ve stanovené lhůtě, která po zrušení oficiálního stavu nouze vypršela o půlnoci ze soboty na neděli, stihly povodňový účet uzavřít z deseti regionů zasažených velkou vodou jen dva, Jihočeský a Plzeňský kraj.

Jižní Čechy nahlásily na ministerstvo pro místní rozvoj škody za více než devětadvacet miliard korun, Plzeňský kraj přidal další čtyři miliardy. Ministr financí Bohuslav Sobotka však nevylučuje, že až povodňové soupisy odevzdají všechny kraje postižené záplavami, může konečný účet překročit sto miliard korun.

Ministerstvo financí předpokládá, že definitivní vyčíslení škod bude znát na konci září. Ministerstvo pro místní rozvoj, které od krajů povodňové účty shromažďuje, zatím nepočítá s tím, že by regiony za opožděné odevzdání nějak trestalo.

"I když zákonná sedmidenní lhůta po zrušení stavu nouze vypršela, nic se na dalším sčítání povodňových následků nemění. Kraje si však musí uvědomit, že čím později škody nahlásí, o to déle k nim mohou dorazit také potřebné peníze," uvedl mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Pozdější nahlášení škod ještě nemusí automaticky znamenat, že kraje nedodržely zákon. Některé regiony totiž po zrušení stavu nouze samy vyhlásily další mimořádnou situaci, stav nebezpečí, a tím si termín pro odevzdání legálně prodloužily.

"Ve vybraných částech Prahy platí stav nebezpečí až do 20. září. Soupis škod pak máme ministerstvu odevzdat do 27. září," sdělil mluvčí pražského magistrátu Martin Kupka. Zároveň však dodává, že kvůli delšímu času na počítání škod primátor stav nebezpečí nevyhlašoval.

"Hlavní důvod byl udržet tempo, v jakém jsme od začátku likvidovali následky povodní. Stav nebezpečí umožňuje například i nadále pro záchranné práce využívat armádu," vysvětluje Kupka. Stav nebezpečí v těchto dnech platí i ve třiceti obcích Středočeského kraje a také na Děčínsku a Litoměřicku.

Dosavadní sčítání na jihu Čech ukázalo, že škody na soukromém majetku lidí jsou téměř stejně vysoké jako na společném majetku kraje. Aby kraj znovu mohl plnit své základní funkce, bude po záplavách potřebovat patnáct a půl miliardy korun.

Škody, které spočítali obyvatelé regionu, se vyšplhaly až ke čtrnácti miliardám. "Soupisy škod nám nahlásilo 329 měst a obcí a přihlásilo se také jedenáct a půl tisíce fyzických a právnických osob," uvedla mluvčí jihočeského krajského úřadu Maria Ptáčková.

Právě zpracování mnoha tiskopisů může být podle ředitele Krajského úřadu v Plzni Jiřího Leščinského důvodem, proč se někde sčítání škod opozdí. "Dotazníky jsou dost složité a malým obcím, které spravují neuvolnění zastupitelé, mohou dělat problémy," míní Leščinský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video