Kraje musí rozhodnout, kolik lidí naočkují proti prasečí chřipce

  • 24
Kraje mají do poloviny září rozhodnout, kolik lidí nechají naočkovat proti prasečí chřipce a kde by se měli nechat očkovat. Úkol jim zadala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. V Česku je k dnešku evidováno 135 nemocných prasečí chřipkou, u všech byl průběh onemocnění lehký.

"Shodli jsme se dnes se zástupci krajů, že jsme na očekávanou podzimní pandemii připraveni. Kraje své pandemické plány prověřily. Dnešní setkání není signálem, že by hrozilo akutní nebezpečí," informovala Jurásková.

Česko bude mít k dispozici pět milionů očkovacích dávek, což v dvoudávkovém očkování vystačí pro 2,5 milionu lidí, tedy čtvrtinu populace. Pro stejné množství lidí budou k dispozici antivirotika.

Jurásková dnes podepsala smlouvu na dodávku antivirotika Relenza, v nejbližší době podepíše smlouvu také na očkovací látky. Očkovat by se podle hlavního hygienika Michaela Víta mělo začít na přelomu října a listopadu, kdy by měla být k dispozici schválená vakcína.

Vakcínu by měli dostat lidé nezbytní pro chod státu, jako jsou hasiči, policisté, pekaři, zdravotníci nebo třeba železničáři. Pro ty je určeno přibližně půl milionu dávek, zbylé dva miliony jsou pro lidi se zdravotním oslabením.

Ministryně lidem doporučila nechat se naočkovat proti sezonní chřipce. Tím se podle jejích slov sníží riziko, že by byli oslabeni běžnou chřipkou, až se setkají s prasečí variantou.

Nemocných Čechů už je 135

Lékaři dnes potvrdili dalších devatenáct případů prasečí chřipky. Celkem tak v Česku evidují už 135 nemocných. Žádný z nakažených ale nemá výrazné komplikace, naprostá většina nemocných je pouze v domácí izolaci a nebyla jim nasazena antivirotika, informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejvíce nových případů nakažených virem A(H1N1), pět, evidují hygienici v Moravskoslezském kraji. O jeden případ méně hlásí Praha. Tři nemocní přibyli v Královéhradeckém kraji, po dvou nových případech hlásí Zlínský a Ústecký kraj. Jeden nemocný přibyl ve Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji.

Většina nemocných přicestovala ze zemí, kde se onemocnění již vyskytlo, například ze Spojených států, Velké Británie, Španělska, Řecka nebo Malty.

Odborníci varují, že by se počet nemocných mohl razantně zvýšit na podzim, kdy běžně přibývá pacientů se sezonní chřipkou.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly je asi padesátiprocentní pravděpodobnost, že na podzim udeří druhá vlna prasečí chřipky. Podle varovných scénářů by mohl virus zmutovat s běžnou chřipkou a ničivě udeřit, podobně jako ve Španělsku v roce 1918. - celý rozhovor s Romanem Prymulou čtěte zde

"Důležité je, aby neonemocnělo moc velké množství lidí naráz," říká epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. To by totiž mohlo ochromit chod společnosti, a to i v případě, že by nemoc měla u většiny lidí mírný průběh.

V krajním případě by se prý mohlo omezit i shromažďování, byla by na nějaký čas uzavřena divadla, kina nebo supermarkety. Kynčl to přirovnal k režimu za války, dodal ale, že podobná situace se v Česku odehrála na počátku minulého století při epidemii pravých neštovic.

Chtěli byste se nechat očkovat proti prasečí chřipce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 19. srpna 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 5790
ANO
ANO 2056
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video