Kraj získá vliv na prevenci kriminality

Vysočina - Při rozdělování státních dotací projektům spojeným s prevencí kriminality doplácí Vysočina paradoxně na relativně nízký počet trestných činů ve srovnání s jinými částmi země. O penězích určených projektům prevence kriminality by měl místo ministerstva vnitra rozhodovat co nejdříve kraj. Podle vedení jihlavské městské policie by se tak určené prostředky v rámci celého státu rozdělily spravedlivěji.

Aby byl kraj k plánovanému předávání pravomocí připraven, začne počátkem příštího roku připravovat celkovou koncepci prevence kriminality v regionu. Výzvu ke spolupráci dostali za tímto účelem od bezpečnostní komise rady kraje všichni šéfové obecních policií na Vysočině.

"Mockrát jsme žádali ministerstvo vnitra o podporu různých projektů. Peníze ale chodily opakovaně tam, kde je větší počet trestných činů, například do Ostravy, Kolína a Karlových Varů. Letos poprvé jsme dostali 450 tisíc korun, a to hlavně proto, že se Jihlava stala statutárním městem," řekl Jan Frenc, ředitel jihlavské městské policie.

Co se týče počtu trestných činů byla Jihlava na 72. místě v zemi. Právě proto se ministerští úředníci dlouho domnívali, že prevenci kriminality na Vysočině není třeba podporovat.

"Když my dnes pošleme šest projektů se žádostmi o příspěvek a podobně to udělá dalších 200 měst, těžko se pak tak velký počet objektivně posuzuje. Ministerstvo je od nás prostě moc daleko. Pokud by ale byl na kraji člověk, který by posoudil různé projekty pouze v rámci regionu, bylo by to určitě lepší. Prevenci by měl jednoznačně podporovat kraj," míní Frenc.

Krajská koncepce prevence kriminality se začne připravovat na začátku příštího roku. "Chci aby kraj byl zmapován i z tohoto pohledu. Aby jsme byli připraveni na případné změny v dotačních podmínkách," vysvětlil Pavel Maslák, předseda bezpečnostní komise rady kraje Vysočina.

Krajský plán má obsáhnout praktikované postupy z jednotlivých měst. V nich jsou nejdále Jihlava, Třebíč a Havlíčkův Brod. Jak a kdy přejdou kompetence z ministerstva na kraje zatím není jasné. Teprve až budou tyto otázky zodpovězeny, bude se úřad zabývat zřízením funkce jakéhosi koordinátora v oblasti financování prevence.

Například jihlavská městská policie dnes zaměstnává jednu osobu zabývající se prevencí. Ta v průměru věnuje čtyři hodiny denně žákům na základních a nově i studentům na středních školách. "Rádi bychom, aby nás děti a mladí lidé brali i jinak, než jen jako ty, co rozdávají pokuty," uvedl Jan Frenc.

Policisté dále pořádají ve spolupráci s hasiči, záchranáři a armádou dětské dny. Frenc dále prozradil, že jihlavští strážníci nově připravují projekt, zaměřený na starší občany.

Do oblasti prevence se jihlavská městská policie pustila v roce 1998. Brala si za vzor ostatní srovnatelná města. "Především České Budějovice a Pardubice. Nemá význam vymýšlet něco, co už bylo vymyšleno," dodal ředitel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video