Kraj ve vzdělanosti kulhá

Vysočina - Přestože úspěch není zcela jistý, budou se zástupci kraje snažit zřídit poradní orgán, který by měl do budoucna zlepšit současný stav, kdy na trhu práce chybí absolventi některých oborů. Zástupkyně hejtmana zodpovědná za školství v kraji, Alena Štěrbová, chce při jeho formování využít mimo jiné zkušeností žďárské Regionální rady vzdělávání dospělých, která se touto problematikou zabývá už čtyři roky.

O co půjde? "Orgán se bude snažit skloubit požadavky trhu práce a rozvoje oborů, které jsou nabízeny na školách a učilištích s možnostmi kraje, jak tyto obory podporovat. Než bude vytvořena koncepce rozvoje školství v kraji, tak bych chtěla s těmito partnery úzce spolupracovat, aby ten návrh nevznikl tak, jako kdysi vznikal na ministerstvu školství: bez konzultace na místě a bez ohledu na reálné potřeby," řekla Štěrbová.

Věříte, že nový orgán pomůže vytvořit kvalitní koncepci?
Je jisté, že se nepovede absolutně sladit umístění vycházejících absolventů s aktuálními požadavky současného trhu. Tam je vždy perioda pokulhávající za současným vývojem. Navíc si zaměstnavatelé často představují, že by absolvent  měl být už definitivně přichystán pro jejich obor a to není možné. Naopak je snaha, aby absolvent měl solidní široký základ a byl připraven, že se bude muset možná několikrát rekvalifikovat.

Můžou pomoci vzdělávání dospělých  samotné podniky?
Bohužel to zatím naráží na právní omezení. Doposud by podnik, pokud by podporoval vzdělávání svých pracovníků, jej platil ze svého. Pokud budeme mluvit  s poslanci, budeme se určitě tímto směrem ubírat, tento trend je totiž obvyklý v Evropské unii a má veliký dopad na neustálé zvyšování vzdělanosti celé populace. Nemůžeme myslet jenom na mladé, kteří by nám to sami nedohnali. Kraj má velký handicap: v úrovni vzdělanosti zaostává za ostatními kraji. Musíme to dohánět dvojí cestou: jednak možností ukončení středního vzdělávání, možností terciálního vzdělávání a vznikem neuniverzitní vysoké školy.

Kdo všechno se práce v poradním orgánu bude účastnit?
Oslovila jsem úřady práce, oslovím ještě hospodářské a agrární komory a zástupce regionálního školství tak, aby tam byl reprezentativní vzorek. Představovala bych si tam také zástupce firem, které se zajímají o vzdělávání svých pracovníků nebo chtějí ovlivňovat vzdělávání na středních školách.

Je v tomto postupu Jihlavský kraj výjimečný?
Myslím, že  minimálně 4 nebo 5 krajů postupuje podobně.

Jaké jsou nyní největší nedostatky ve vzdělávání v kraji?
Chybí vysoká škola, která by zde měla sídlo. To je zcela nezbytná věc, snahy o její zřízení tu jsou, všechno je připraveno, záleží na  vyjádření akreditační komise. Druhá věc je podpořit systematičtější vzdělávání dospělých ve spolupráci s úřady práce a třetí věc maximálně sladit obory na učilištích, středních průmyslových a středních odborných školách a ve všeobecném vzdělávání s potřebami trhu práce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video