Kraj už má i agrární komoru

J i h l a v s k ý k r a j - Krajskou agrární komoru ustanovili v minulých dnech představitelé Okresních agrárních komor z Jihlavy, Havlíčkova Brodu, Třebíče a Žďáru nad Sázavou. Do budoucna se k ní připojí i Agrární komora v Pelhřimově. Předsedou byl zvolen František Endrle. Ten bude souběžně s novým postem dále předsedou OAK v Havlíčkově Brodě. Na židli místopředsedy usedl Josef Matějček, předseda OAK z Třebíče. V křesle předsedy Krajské agrární komory se budou okresní předsedové střídat v ročních intervalech.

"Vznikli jsme jako volné sdružení a rádi bychom koordinovali a hájili zájmy okresních komor v našem nově vzniklém kraji," vysvětlil nový předseda KAK František Endrle. Dále uvedl, že si jako jeden z prvořadých úkolů stanovili ochraňovat a prosazovat potřeby podnikatelských subjektů v zemědělství za předpokladu, že jsou členy OAK. "Bylo nezbytné, abychom i my zemědělci vzali v potaz to, že existuje nový kraj a přizpůsobili se tomu. Bylo důležité to udělat včas a nezaspat tu správnou dobu," dodal.

 "Aktivita založit KAK pochází od nás, zespoda. Nabízíme tím vstřícnou ruku ke spolupráci státním a samosprávným orgánům zřizovaným na Krajském úřadě v Jihlavě, řekl ředitel OAK v Havlíčkově Brodě Petr Zgarba. Podle něj má každý okres v novém uskupení právo veta. Také není jedna komora druhé žádným způsobem podřízena ani nadřízena. "Chceme jako nepolitické sdružení také spolupracovat se všemi parlamentními politickými stranami. Cíl této spolupráce vidíme v hospodářském rozvoji Jihlavského kraje," doplnil Zgarba.

"Náš kraj má osmdesát pět procent půdy ve znevýhodněných oblastech. Všichni zemědělci na Vysočině máme teda stejné problémy. Proto až budeme mít určité požadavky vůči Krajskému úřadu, tak se všechny okresy určitě shodneme," vysvětlil předseda OAK v Jihlavě Antonín Lenikus. Ten si myslí, že ustanovení nové komory bude dobré také pro samotný Krajský úřad. Ten nebude muset jednat s každým okresem zvlášť, ale s jednotným, silným partnerem.

V oblasti zemědělství a lesnictví bylo vloni zaměstnáno na Vysočině podle Českého statistického úřadu nadprůměrných 13,5 procenta všech pracovníků. Průměr v celé zemi je přitom jen 4,26 procenta. Velikost tohoto odvětví na Vysočině chtějí zemědělci prosadit k plnému využití státních programů a programů vypsaných Evropskou unií, například Sapardu a Phare. "Chceme také navazovat a rozvíjet spolupráci s podobnými institucemi v zahraničí," dodal ředitel Zgarba.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video