Kraj si prošlapává cestu do Bruselu

Střední Morava - Za rakouského mocnářství si lidé z regionu některé záležitosti vyřizovali ve Vídni, pak dlouhou dobu jezdili s čepicí pod paží do Prahy, ovšem nyní je blížící se vstup do Evropské unie nutí, aby sledovali, co se "vaří" v Bruselu. Zkrátka úřady v belgické metropoli si oťukává stále více lidí z Hané i Jeseníků, a pokud tam nemohou vycestovat, alespoň surfují v databázích unie.

Například Praha už si v Bruselu zřídila vlastní kancelář a olomoucký hejtman Jan Březina (KDU-ČSL) věří, že v blízké budoucnosti tam svého lobbistu vyšle i Olomoucký kraj.

"Snad nejsem příliš velký vizionář, když řeknu, že i náš kraj bude mít v Bruselu za nějaký čas svoji kancelář. Je to však nákladná záležitost, a tak zatím chceme spíš využít nabídky opolského vojvodství, které si tam už své zastoupení zřizuje. Postupně tam budeme posílat svoje lidi, aby Brusel poznali a uměli se tam orientovat," říká Březina.

Upozornil také, že možností vyslat lidi na zkušenou je více. "Můžeme využít i bruselské kanceláře hlavního města Prahy nebo třeba zastoupení, které tam před nedávnem otevřel ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit," dodal hejtman.

Zprávy přímo z Bruselu už dostávají i zemědělci. Posílá jim je pracovník, kterého tam letos vyslala Česká agrární komora, a jeho zprávy pak rozesílá do všech regionů. "Zhruba jednou za tři až čtyři týdny dostáváme informace o tom, co se tam děje, některé aktuální údaje a novinky," říká pracovnice Okresní agrární komory v Olomouci.

Cestičku do Bruselu si už ovšem pilně prošlapávají i v odlehlejších částech kraje. "Už jsem tam byl a na podzim se do Bruselu chystám znovu," říká ředitel Regionálního informačního a poradenského centra v Jeseníku Michal Blažko.

Centrum poskytuje služby podnikatelům, kteří si chtějí sáhnout na peníze z unie. "Hovoříme s nimi o jejich podnikatelském záměru a zjišťujeme, jestli existuje nějaký program, z něhož by na něho mohli získat nějakou dotaci," dodal.

Kontakty v Bruselu jesenickému centru usnadňuje spolupráce s britskou organizací Enterprise Plc. "Má velké zkušenosti s čerpáním peněz ze strukturálních fondů a v Bruselu vlastní několik budov v ulici, kde sídlí Evropská komise," říká Blažko.

V regionu také přibývá pracovišť, která pomáhají lidem orientovat se v obsáhlých databázích unie. Některé obsahují tisíce stran napsaných v angličtině a laik se v nich doslova utopí.

Například na Univerzitě Palackého funguje regionální kontaktní organizace, která zprostředkovává informace zejména o programech unie určených na podporu výzkumu a vývoje. V těchto dnech už také oživuje své webové stránky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video