Bývalé vojenské letiště Hradčany v Ralsku si oblíbili in-line bruslaři,

Bývalé vojenské letiště Hradčany v Ralsku si oblíbili in-line bruslaři, cyklisti i motorkáři. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Budoucnost letiště v Ralsku: filmové ateliéry, přístav vzducholodí

  • 28
Liberecký kraj přemýšlí, jak co nejlépe využít areál letiště v Ralsku. Oslovil proto veřejnost, aby posílala své nápady. S návrhy přišli studenti vysokých škol, ale i soukromé firmy nebo obecně prospěšná společnost. Ve hře je vybudování filmových ateliérů či drah pro bruslaře.

Někdejší vojenský prostor je po odchodu Sovětské armády stále územím nikoho a přitom všech. Bez řádu se tu prohánějí bruslaři, motorkáři, startují tu ultralighty. Loni na podzim se tu srazilo letadlo s autem. To se má brzy změnit. A proto kraj hledá inspiraci.

Vypsal soutěž o nejlepší návrh využití areálu, vítěze vybere v srpnu a mezi nejlepší účastníky rozdělí 30 tisíc korun. "Do soutěže se přihlásilo deset subjektů, se všemi vytvořená komise pracuje, spolupracujeme také s městem Ralsko. Na konci vyhodnotíme první tři uchazeče," uvedl Vít Příkaský, náměstek hejtmana a člen hodnotící komise.

Letiště v Ralsku

Šlo o vojenské letiště ve vojenském výcvikovém prostoru Ralsko. Začalo vznikat už koncem roku 1938, kdy bylo vytipováno jako letiště pro využití při cvičení či mobilizaci. Koncem druhé světové války začala letiště využívat Luftwaffe. Od roku 1946 bylo letiště využíváno československou armádou až do roku 1968. Po roce 1968 bylo obsazeno až do roku 1991 Sovětskou armádou. V letech 1985 a 1986 proběhla rekonstrukce letiště. V roce 1999 se zde uskutečnil festival CzechTek. V roce 2000 se zde natáčel film Tmavomodrý svět, dnes je občas využíváno motorkáři.

Zdroj: Wikipedia

Dráhy pro bruslaře, filmové ateliéry či parkoviště pro vzducholodě

A co vlastně soutěžící kraji navrhují? Vize z řádu obvyklejších, které stavějí na současném stavu, mají společnou sportovně-rekreační bázi. Počítají s dráhami pro bruslaře nebo lanovým centrem v okolních lesích. Další návrh chce letiště proměnit v oblast, kde by se pěstovaly energeticky využitelné rostliny. Zpracovávala by se tam také biomasa z okolních lesů, fungovalo by tam například ekologické naučné středisko s otočnými fotovoltaickými panely. Nejednalo by se ale o klasickou solární elektrárnu, kterou kraj už předem zavrhl.

Jiné návrhy počítají s tím, že plocha začne oficiálně sloužit vyznavačům motosportu. Podle jednoho z nich by letiště fungovalo jako závodní okruh, podle jiného by okolí sloužilo terénním jezdcům. Vybudovala by se tam totiž off-roadová dráha, na které by se mohli legálně prohánět třeba jezdci na čtyřkolkách.

Komise se ale zabývají také mnohem bizarnějšími plány. Jeden z návrhů chce například část letiště přeměnit ve filmové ateliéry. Podle představ autorů by tam mohla stát ale také základna pro nákladní vzducholodě.

Nesmí tam být jen sezonní aktivity, říká starosta

Výsledný návrh je také důležitý pro město Ralsko, které připravuje územní plán. Podle starosty je ale především podstatné, aby se dal prostor využívat celý rok. "Plocha by proto měla zůstat pokud možno neporušená. Na okolních travnatých plochách se dají udělat ty terénní úpravy. Velmi důležité ale je, aby tam nebyly jen sezonní aktivity," míní starosta města Ralsko Miroslav Králík.

Starosta zároveň upozorňuje na skutečnost, že v okolí Ralska chybějí služby, které by zaměstnaly lidi i mimo sezonu. Za dobrý proto považuje třeba návrh masážního centra. "Využít by se daly i ruiny zbylé po spřátelených armádách, které jsou mezi obytnou zónou a letištěm. Mohly by tam vzniknout výrobně pracovní aktivity bez těžkého provozu, které by zaměstnaly lidi," domnívá se starosta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video