Karlovarský kraj už školám nebude diktovat, kde mají zveřejňovat známky svých žáků. (Ilustrační foto)

Karlovarský kraj už školám nebude diktovat, kde mají zveřejňovat známky svých žáků. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Kraj přestal diktovat školám, kde mají zveřejňovat známky žáků

  • 1
Karlovarský kraj přestane nutit "své" střední školy, aby používaly jediný internetový portál, Školu OnLine. Ředitelé, kteří si marně stěžovali na poruchy a nedokonalost Školy OnLine, si tak mohou od příštího školního roku vybrat jiný systém - třeba Bakaláři nebo SAS. Rozhodla o tom krajská rada.

Rada tak zrušila verdikt minulého vedení kraje. Pro rodiče žáků se nic nezmění, dál díky přístupovému heslu na internetu uvidí známky a docházku svých dětí. Systémy jsou totiž podobné.

Výhodu to přinese kantorům, kteří se trápili se Školou OnLine, když do ní zadávali známky a další údaje, třeba o probrané látce.

"Výhoda Bakalářů je ta, že data máme u sebe na disku a pod kontrolou. U Školy OnLine jsou někde na serveru firmy, která službu poskytuje. A když nemáme připojení na internet, tak nemáme ani data. Škola OnLine je poruchová," řekla Martina Fenclová, administrátorka systému na Gymnáziu a Obchodní akademii Chodov.

Chodovská střední škola patří právě k těm, které uvažují o změně. "Rodiče jsou spokojeni. Vidí na internetu rozvrh, docházku, co se děti učí, průběžně známky, známky na vysvědčení," vyjmenovala Martina Fenclová.

Menší školy chtějí Bakaláře

Nová krajská vláda se už vloni na podzim po volbách ptala šestadvaceti ředitelů škol, který systém by chtěli používat. Dvanácti z nich vyhovuje Škola OnLine, dalších dvanáct chce přejít k jednoduššímu programu Bakaláři a dva upřednostnili systém SAS.

Projekt Škola OnLine

Školy měly zahodit třídní knihy a být on-line...
o starostech učitelů čtete zde

"Jsou velké rozdíly ve velikosti škol a jejich vybavení. Vyzkoušený Bakalář je přijatelnější hlavně pro ty menší," vysvětlil krajský radní pro školství Vratislav Emler.

Aby si mohli ředitelé vybrat, vypoví kraj smlouvu firmě CCA Group, u níž si internetový školský portál v roce 2007 pro všechny školy objednal. Za instalaci Školy OnLine jí zaplatil 1,9 milionu korun a celkem i za údržbu a servis 4 miliony. Výpovědní lhůta je šest měsíců, proto ke změně může dojít až od 1. září.

Krajský radní Emler se vyhnul odpovědi na otázku, zda tedy kraj tehdy utratil peníze zbytečně. "Beru to jako cenu za rozšíření výpočetní techniky mezi kantory v kraji. Počítače používají a učí se s nimi dál pracovat."

Zlikvidovat elektronické třídnice by považoval za cestu špatným směrem, protože počítače budou hrát v životě školy i rodiny čím dál větší roli.

Škola OnLine

rok 2007
Karlovarský kraj rozhodl, že všechny střední školy se připojí ke školskému portálu Škola OnLine. Provozovatelem je firma CCA Group, jíž kraj celkem zaplatil čtyři miliony korun.

rok 2009
Kraj zruší smlouvu s CCA Group a nechá školy, aby si samy vybraly, zda budou používat systém Škola OnLine, nebo jestli přejdou k programu Bakaláři či SAS.

Podle Emlera bylo chybou, že minulá krajská vláda školám nadiktovala, jaký systém mají používat.

"Školu OnLine vymysleli počítačoví odborníci a přizpůsobili ji školám. Nebrali ale v potaz připomínky kantorů. Dodnes třeba učitel nemůže zapsat jednomu žákovi za den více než jednu známku," zmínil Emler.

Teď přijdou na řadu loga

Peníze (571 tisíc korun), které dával kraj firmě CCA Group ročně na údržbu a provoz Školy OnLine, rozdělí krajská vláda od příštího školního roku mezi jednotlivé školy podle počtu jejich žáků. Přispěje jim tím na chod systému, který si samy zvolí.

Podobný přístup nabídla krajská rada středním školám, které vloni hlasitě protestovaly proti centrálně nadiktovanému jednotnému logu. Teď si mohou ředitelé vybrat, jestli chtějí používat zažitá tradiční loga.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video