V Karlovarském kraji plánují rušení některých středních škol. Nová IŠSTE v Sokolově obavu mít nemusí.

V Karlovarském kraji plánují rušení některých středních škol. Nová IŠSTE v Sokolově obavu mít nemusí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovarský kraj má v plánu zrušit pět středních škol. Už příští rok

  • 21
Náměstek hejtmana Karlovarského kraje Václav Sloup navrhuje zrušit pětici středních škol v regionu. Stát se tak má už příští rok v červnu. Seznam dvou gymnázií, učilišť a průmyslovky zahrnuje koncepce, kterou řadu měsíců tvořili krajští úředníci.

Přestože se náměstek Sloup snaží dokument utajit, MF DNES měla možnost do něho nahlédnout. Obsah materiálu zatím znají jen vybraní úředníci a tento týden ho proti podpisu dostalo devět radních.

S řediteli škol a starosty se Sloup o radikální změně teprve chystá jednat. Podle náměstka hejtmana je plán velmi živý a po schůzkách může ještě doznat změn.

Školy navržené ke zrušení

Gymnázium a střední odborná škola Aš

Gymnázium a obchodní akademie Chodov

Střední odborná škola a učiliště Nejdek

Střední průmyslová škola Loket

Odborné učiliště Horní Slavkov

Zdroj: koncepce stabilizace školství

"Chci, aby učitelé na středních školách byli zaplaceni odpovídajícím způsobem. Na to získáme peníze jedině tak, když budeme mít vhodně obsazené třídy a nebudeme tříštit počty studentů po celém kraji," uvedl Sloup jako jeden z cílů, kvůli kterým koncepce vznikla.

Na ostatní školy tak podle autorů materiálu zbude více peněz. Zrušení každé z těch menších přinese úsporu 1,5 až 2,7 milionu korun ročně. "Dá se předpokládat zvýšení průměrného počtu žáků ve třídách, zlepšení kvalifikovanosti výuky," píše se v koncepci.

Úředníci v ní tvrdí, že redukce škol neovlivní spektrum nabízených oborů v kraji. A to proto, že podobné obory se učí i ve školách, které budou dál fungovat. Že se ocitli na seznamu ohrožených, nepříjemně zasáhlo ředitele škol a také starosty.

Zpráva zřejmě znovu vyvolá protesty kantorů a rodičů, jako se to stalo při pokusu zrušit čtyři školy v roce 2010. Tehdy krajská vláda pod tlakem ustoupila a nechala je být s tím, že časem stejně ty slabé a špatné nepřežijí. To se ale nestalo.

Ředitelé škol jsou překvapeni a zaskočeni

 
Překvapený ředitel Střední odborné školy a učiliště v Nejdku Josef Dvořáček nechápe, proč kraj ukázal prstem zrovna na něho. Nikdo ho zatím neoslovil. Školy by podle něho měly být v regionu rozmístěny rovnoměrně a ne jen v ose Cheb - Karlovy Vary - Ostrov. I kvůli dostupnosti pro studenty.

"Máme velmi dobré hospodaření, dobré ekonomické výsledky. Prakticky všichni naši absolventi nacházejí práci. Nevyrábíme žádné nezaměstnané. To by mělo být hlavně bráno v potaz," míní Dvořáček.

Zavření školy podle něho tvrdě dopadne na 250 studentů a jejich rodiče, kteří budou muset začít platit dojíždění. To zhorší ekonomickou situaci rodin, a tedy i žáků se sociálním a zdravotním handicapem, o něž se škola úspěšně stará.

"V minulosti se z Nejdku jezdilo za prací do Varů a do Ostrova. Dnes je to opačně. V Nejdku sídlí jedna z vůbec největších strojírenských firem v kraji - Witte. A řada dalších. Takové město školu potřebuje. Zrovna dnes naše děti reprezentují jako jediní z kraje strojírenské obory na ČVUT v Praze," řekl Dvořáček.

Na seznamu se ocitla průmyslovka v Lokti. Místostarosta a bývalý kantor Rudolf Flaška je přesvědčen, že k tomu není jediný důvod. "Snad jen ten, aby se naplnila jiná velká škola v Sokolově. V Lokti jsou přitom obory plné, je o ně zájem a lépe se učí v malých školách, kde k sobě lidé mají blíže. Loket se stane mrtvým městem," varoval Flaška.

Že v dokumentu figurují hned dvě gymnázia v Chodově a v Aši, není vůbec náhoda. Podle krajské vlády má region až příliš mnoho gymnazistů (více než 12 procent) a je třeba jejich počet snížit na 10 procent.

Jenže třeba Gymnázium v Aši dosáhlo v roce 2011 třetích nejlepších maturitních výsledků v kraji.

"Potvrdilo se to, co jsme říkali. Že i malá škola má smysl. A dokáže připravit studenty nejen na vysokoškolské studium, ale také pro praktický život," argumentovala ředitelka Lenka Kalčicová.

Faktem je, že nabídka středních škol v Karlovarském kraji výrazně převyšuje poptávku. Po ukončení 1. kola přijímaček zůstalo letos volných více než 1 200 míst ve většině oborů. Ředitelé stanovili celkový předpokládaný počet přijímaných žáků na 3 667.

"Z toho vyplývá, že počet nabízených míst vysoce překračuje počet budoucích studentů," sdělil náměstek hejtmana pro školství Václav Sloup. K tomu je podle něho třeba připočíst další desítky a stovky míst ve školách, jejichž zřizovatelem není kraj.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video