Kraj hledá znak a prapor

B r n o - Za pouhé dva týdny vyprší termín pro odevzdání návrhů na podobu nového krajského znaku a vlajky. "Výběrovou komisí se stane krajská rada a dva heraldici," řekl ředitel krajského úřadu v Brně Jiří Crha. Rada Brněnského kraje přijímá do výběrového řízení jak návrhy neznámých tvůrců, tak náměty jedenácti heraldiků, které sama oslovila. Uzávěrka je devátého dubna.
"Komise vybere zatím blíže neurčený počet návrhů a zašle je k posouzení do podvýboru pro heraldiku Sněmovny České republiky, jež bude zasedat osmnáctého dubna. Až se na úřad vrátí názor tohoto výboru, rozhodne krajská komise o dalším postupu," uvedl Crha. Návrhy, které vzejdou z užšího výběru, pak bude schvalovat krajské zastupitelstvo.
Jenže už dnes je zčásti jasné, jak bude znak vypadat: půjde o takzvaný čtvrcený francouzský štít a v prvním ze čtyř polí bude moravská orlice. Takto totiž navrhl pravidla parlament.
Ne všichni s tím ovšem souhlasí. "Budoucí jihomoravský kraj nepotřebuje svoji existenci odvozovat ze státního znaku, nevím, proč by nám Praha měla diktovat jeho členění," řekl krajský zastupitel Jan Kryčer z Nestraníků pro Moravu.
Většina poslanců však na rozdíl od Kryčera chce stanovisko parlamentního podvýboru pro heraldiku respektovat. "Podvýbor vychází z pravidel obecné heraldiky a tak považujeme jeho názor za správný. Autorům znaků a vlajek a komisím, jež je budou na krajích schvalovat, doporučuje, aby to byl znak čtvrcený s historickými prvky v takzvaném prvním a čtvrtém poli," uvedl poslanec Zdeněk Koudelka (ČSSD).
Většina politiků krajského zastupitelstva jasnou představu, jak by měl znak či vlajka vypadat, zatím nemá. Všichni navíc připustili, že se rozhodování odsouvalo hlavně kvůli názvu kraje, jenž se bude za několik dní, pokud to schválí sněmovna, měnit z brněnského na jihomoravský.
"Nejsme odborníci a tak se necháme poučit těmi, kdo návrhy vytvoří. Ti ať nám řeknou, co se na znak kraje hodí a co nikoliv," uvedl krajský hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL).
Ani komunistický politický klub krajského zastupitelstva představu nemá. "Ani jsme o tom nediskutovali, snad by tam mělo být něco o vínu," uvedl Pavel Březa (KSČM).
Podle krajského zastupitele Jiřího Václavka (ČSSD) by měla podoba znaku a vlajky vycházet z názvu kraje. "Zřejmě jiné atributy by měl mít znak a vlajka Brněnského kraje a jiné na znaku kraje Jižní Morava. To by se ale mělo rozhodnout v polovině dubna, kdy název kraje schválí poslanecká sněmovna. Co konkrétního by na nich mělo být, jsme nediskutovali. Měli by to rozhodnout odborníci, kterým to přísluší," řekl Václavek.
Jako jediní mají vlastní ideu Nestraníci pro Moravu. "Chceme prosadit návrh, který bude odvozen z historických tradic. Když navíc přihlédneme ke skutečnosti, že všechny okolní státy, které jsou členy Evropské unie, mají svůj zemský znak nedělený, měla by stejná možnost platit i pro nás. Pro jižní Moravu by to tedy měla být moravská orlice barevně uzpůsobená faktu, že jsme jednou ze zemí, jež tento znak historicky používala," vysvětlil Kryčer.
"Když vezmeme podmínky správně stanovené podvýborem, ukáže se, že tolik prostoru pro vlastní tvorbu vlastně ani není. Ale na výzvu odpovím a soutěže se zúčastním," řekl heraldik Karel Maráz z brněnské Masarykovy univerzity.
Podle stanovených pravidel by kraje, které jsou plně na území Čech, měly mít v prvním poli českého lva, kraje plně na území Moravy moravskou či slezskou orlici. Kraje, jež jsou na pomezí Čech a Moravy by pak měly mít jako českého lva tak moravskou či slezskou orlici, na pomezí Moravy a Slezska pak moravskou a slezskou orlici. Druhé pole by měl tvořil symbol krajského města a třetí pole symbolika kraje. Prapor by měl vycházet ze znaku, pouze štít by měl být nahrazen listem praporu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video