Kraj chce převzít domovy i ústavy

Vysočina - Celkem sedmadvacet domovů důchodců a ústavů sociální péče je ochoten převzít pod svou správu kraj Vysočina v souvislosti s ukončením činnosti okresních úřadů v roce 2002. "Města a obce totiž nejsou schopné při současném systému financování zřizovatelskou funkci vykonávat, tak jak to navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí," řekla radní Martina Matějková.

"Tato zařízení jsou nadregionální a počty klientů z místa jsou většinou nižší než třetina. Státní příspěvek na lůžko pak nestačí pokrýt náklady; dosud je dotují okresní úřady," uvedla. Rada kraje k tomuto závěru dospěla po diskusi s vedením všech ústavů a příslušných radnic. Pokud situaci v budoucnu bude řešit zákon o sociální pomoci, kraj se nebude nijak bránit dohodám o převzetí těchto zařízení městy a obcemi.

Převzetí zřizovatelských funkcí, jehož termín zatím není znám, bude podle Matějkové složité a mělo by se uskutečnit po etapách. "Transformace se bude dotýkat nejen samotných klientů, kterých je v domovech důchodců kolem 1580 a v ústavech 676, ale také více jak tisícovky zaměstnanců," upozornila Matějková.

Nejvíce, celkem devět státních sociálních zařízení je na Třebíčsku, šest na Žďársku. V těchto moravských okresech Vysočiny je navíc umístěn vysoký počet klientů z Brněnska. Na jejich území ve státní správě setrvala také pečovatelská služba, která seniorům zajišťuje nákupy, obědy, či úklid a hygienu. V jiných regionech o své občany už pečují města.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video